Головна / Медіа-центр / Новини / Електронні сигарети – легальна отрута для дітей, на яку влада закриває очі

Електронні сигарети – легальна отрута для дітей, на яку влада закриває очі

]]>Печать]]> E-mail

06 липня 2018

В Україні вільно продаються електронні сигарети та рідини для електронних сигарет зі смертельними дозами нікотину, без належних попереджень та маркування, без вікових обмежень та без будь-якого регулювання з боку держави.

______.png

Таким є висновок аналітичного звіту «Електронні сигарети: оцінка ситуації та потреб регулювання в Україні», підготовленого на замовлення Бюро ВООЗ в Україні.

За даними іншого дослідження - Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS 2017), 40,3% українських дітей пробували курити електронні сигарети, а 18,4% дітей у віці 13–15 років є курцями електронних сигарет. Із впевненістю можна говорити про значні ризики набуття нікотинової залежності дітьми через вживання е-сигарет та формування майбутнього покоління курців звичайних сигарет.

«Безумовними причинами зростання популярності електронних сигарет серед молоді є: (1) відсутність будь-якого регулювання цих продуктів з боку держави; (2) розвиток субкультури та модні тенденції куріння е-сигарет; (3) брак достовірної інформації про ризики, пов’язані зі вживанням е-сигарет; (4) поширення міфів про безпечність е-сигарет та їхню ефективність як засобів відмови від куріння» - йдеться у звіті.

Іншими висновками звіту є:

-          Електронні системи доставки нікотину (е-сигарети) продаються як «електрична апаратура» без вікових обмежень;

-          Рідини для е-сигарет продаються як «хімічна продукція» без вікових обмежень[1];

-          У законодавстві не існує вимог щодо відповідного маркування рідин для е-сигарет, а ті мінімальні вимоги у підзаконних актах для «хімічних речовин» не дотримуються виробниками та продавцями;

-          У роздрібному продажі місткість контейнерів з рідинами у 10 – 20 разів перевищує дозволені об’єми у країнах ЄС; це призводить до того, що контейнери містять смертельні дози нікотину для дітей та дорослих (при пероральному застосуванні);

-          Законодавство не містить жодних обмежень щодо маркетингу та реклами е-сигарет та рідин;

-          Законодавство України жодним чином не відповідає існуючим правилам щодо е-сигарет, які діють в ЄС та містяться в Директиві 2014/40/ЄС.

«В Україні існують усі підстави, технічні та політичні можливості негайно розпочати процес змін у законодавстві стосовно електронних сигарет та супутніх товарів. Україна підписала Угоду про Асоціацію з ЄС, частиною якої є зобов’язання у сфері громадського здоров’я, а саме — регулювання продажу і вживання тютюнових виробів та електронних сигарет. Уряд та парламент України мать доступ до всього арсеналу технічних знань з цього питання, відображених у Директиві 2014/40/ЄС та її супровідних документах», - йдеться у звіті Бюро ВООЗ в Україні.

МОЗ України ще у 2010 році акцентувало на потребі врегулювання питань виробництва, продажу і вживання е-сигарет та супутніх товарів, а нещодавно було опубліковано попередження про небезпеку е-сигарет. Натомість жодного реального кроку з боку уряду та парламенту зроблено не було. Уже три роки у ВРУ зареєстрований Проект Закону №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», яким пропонується врегулювати проблему доступності е-сигарет, згідно із Директивою 2014/40/ЄС та Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект підтриманий Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я, ВООЗ та МОЗ України.

Проте керівництво парламенту демонструє відсутність політичної волі та відповідальності щодо розгляду цього питання навіть у першому читанні, адже Голова Комітету з питань охорони здоров’я О. Богомолець піднімає це питання на кожній погоджувальній нараді.

На сьогодні відповідальність за те, що сотні тисяч дітей опинилися у пастці маркетингу та доступності наркотичних речовин, лежить на політиках, які бояться піти проти тютюнового лобі та запровадити нові стандарти захисту дітей від е-сигарет, які існують в ЄС.

Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну», спираючись на висновки цього та іншого досліджень, вкотре вимагає розглянути законопроект 2820 у першому читанні та зробити крок у напрямку імплементації правил ЄС у громадському здоров’ї.

 

 

Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор ГО «Життя»,

 +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script


Зірки про куріння

Ані Лорак

співачка

Ані Лорак співачка «Я глибоко переконана, що люди, які ведуть нездоровий спосіб життя, не здатні досягти успіху. Точніше, вони можуть досягти успіху на один день, але утримати його – для цього має бути... докладніше

Євген Комаровський

педіатр

Євген Комаровський педіатр «Всі ранні інфаркти, інсульти, судинна патологія, онкологія однозначно безпосередньо пов'язані з курінням. Адже для того, щоб серце працювало нормально, потрібна адекватна рухова... докладніше