Головна / Медіа-центр / Новини / Тютюнова реклама оточила школи у Вінниці - дослідження

Тютюнова реклама оточила школи у Вінниці - дослідження

]]>Печать]]> E-mail

18 лютого 2019

Школи в Україні оточені безліччю точок продажу, де продають та рекламують тютюнові вироби.
img_0437.jpg

Такі висновки дослідження «Маленькі цілі тютюнових гігантів»[1][2], проведеного у 5 містах України.

Волонтери дослідили 192 торгові точки, розташовані в межах п’яти хвилин пішої ходи від 93 шкіл у Вінниці, Івано-Франківську, Полтаві, Сумах та Херсоні.

У Вінниці було перевірено 48 точок продажу у 5-ти хвилинній доступності навколо 20 шкіл. У 100% відвіданих магазинах продавалися сигарети. Моніторинг засвідчив, що 96% досліджених точок продажу використовують рекламну викладку сигарет з підсвіткою, 79% продають тютюн зі смаковими та ароматизованими добавками, у 79% місць продажу розміщують тютюнові вироби на рівні очей дитини (1 метр або нижче), у 38% - поряд із сигаретами викладають солодощі та іграшки. Ці технології є найпоширенішими інструментами тютюнових корпорацій для стимулювання продажу своєї продукції та залучення нових курців серед дітей.

vinnytsya_map_2018_tiny_targets.jpg

Чому це небезпечно?

Згідно з дослідженням, яке проводилося у США, рівень споживання тютюну серед старшокласників, учнів у районах з високою щільністю торгових точок, що реалізують сигарети, істотно вищий, ніж у їхніх однолітків, які навчаються в районах, де тютюн не продається[3]. Діти і підлітки, які бачать яскраві вітрини з красивим дизайном сигаретних пачок, мають на 64%[4] більший ризик почати курити.  

Наталія Веселова, народний депутат України, зазначила: «В Україні кожна 7-ма дитина у віці 13-15 років вживає тютюн. Вагомою причиною такої ситуації є агресивна реклама сигарет, яку проводить тютюнова індустрія. Сигарети у вітринах створюють враження прийнятності куріння для дітей та стимулюють куріння у дорослих. Особливий ризик від куріння мають діти сімей з низькими доходами. Кошти у таких сім’ях часто витрачаються на сигарети, поглиблюючи нестачу грошей на одяг, їжу, освіту чи медичні послуги. Обов’язком зрілого суспільства та Парламенту як представницького органу є захистити дітей від будь-якого тютюнового впливу. З цією метою ми з колегами депутатами працюємо над прийняттям Верховною Радою  законопроекту №4030а».

img_0547.jpg

В Україні ведеться агресивна кампанія рекламування тютюнових виробів в магазинах і кіосках, спрямована на дітей і підлітків. Це призводить до того, що куріння стає соціально прийнятним. Учні молодшої та середньої школи вкрай схильні піддаватися впливу реклами і просування тютюнових виробів.

«Курці помирають рано, тому тютюнові корпорації полюють на наших дітей, щоб зробити їх своїми новими клієнтами. Сигарети у вітринах мають рекламний вплив з метою залучення до куріння. В умовах розвиненої мережі торгівлі у містах діти потрапляють у лабіринт тютюнової реклами, з якої неможливо вибратися на касах у магазинах та супермаркетах, на зупинках громадського транспорту, де є кіоски з тютюном, дорогою до школи чи додому. Норми законопроекту №4030а впроваджують прогресивну практику Керівних принципів Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну, які однозначно вказують, що у пунктах продажу потрібно заборонити будь-яке зображення і видимість тютюнових виробів», – наголошує Остап Єднак, народний депутат України.

img_0599.jpg

Дослідження, проведене Всесвітньою організацією охорони здоров’я, вказує, що 63%[5] дітей віком від 13 до 15 років в Україні помічають рекламу тютюну або ж викладку сигарет і стимулювання продажів тютюнових виробів у магазинах, супермаркетах і кіосках.

Основні результати моніторингу в 5 містах:

·         у 70,9% торгових точок поблизу шкіл сигарети розташовано на рівні очей дитини;

·         майже в 30% торгових точок тютюн розміщують поруч із солодощами та іграшками;

·         72,4% магазинів продають ароматизовані сигарети з різними смаковими добавками;

·         найпоширеніша форма реклами тютюну в точках продажу – рекламні постери, які є в 64,3% відвіданих магазинів;

·         волонтери також відзначили такі способи просування тютюнової продукції, як: подарунок за покупку, знижки, роздача сигарет, продаж спеціальних або лімітованих серій сигарет, а також присутність промоутерів у точці продажу.

Для захисту молоді, школярів та дітей від впливу маркетингових технологій тютюнової індустрії необхідно прийняти антитютюнові законопроекти №4030а та №2820. Норми законопроекту №4030а передбачають заборону рекламної викладки сигарет у вітринах магазинів, а також розширюють перелік вільних від тютюнового диму місць. Прийняття законопроекту №2820 звільнить Україну від сигарет з ароматизаторами, пачки сигарет на 65% їхньої поверхні будуть мати великі фото хвороб, електронні сигарети заборонять продавати дітям, індустрію зобов’яжуть звітуватись про вміст тютюнових виробів, рекламу тютюну в Інтернеті заборонять.

 

Для контактної інформації: Дмитро Купира, менеджер з адвокації ГО «Життя»,

(044) 234 93 20, Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script

 

Для довідки: Big Tobacco Tiny Targets, або Маленькі цілі тютюнових гігантів – глобальне дослідження маркетингу тютюнових компаній, проводилося більш ніж в 24 країнах світу. Дослідження показало, що тютюнові компанії використовують схожі тактики у всьому світі для залучення дітей до куріння: масова реклама, просування дешевих і навіть безкоштовних тютюнових виробів, розміщення продукції в найбільш помітних місцях в точках продажу, продаж сигарет у вуличних кіосках поруч зі школами. У 2016 р. подібне дослідження проводилося в Києві [6].

Зірки про куріння

Олег Скрипка

лідер гурту «ВВ»

Олег Скрипка лідер гурту «ВВ» «Наркотики – зло. Щодо алкоголю – то це, нажаль, частина сучасного суспільства. Головне – не мати залежності. Зазвичай я випиваю келих пива і почуваю себе класно. ... докладніше

Ані Лорак

співачка

Ані Лорак співачка «Я глибоко переконана, що люди, які ведуть нездоровий спосіб життя, не здатні досягти успіху. Точніше, вони можуть досягти успіху на один день, але утримати його – для цього має бути... докладніше