Головна / Медіа-центр / Новий податок на куріння захистить дітей від нікотинової залежності

Новий податок на куріння захистить дітей від нікотинової залежності

]]>Печать]]> E-mail

22 січня 2020

22 січня відбулась прес-конференція в ІА «УНІАН», де народні депутати та експерти з контролю над тютюном повідомили, що акциз на тютюнові вироби для електричного нагрівання з 2021 року підвищать втричі, а також введуть податок на електронні сигарети. Експерти наголосили, що оподаткування є ефективним інструментом підвищення ціни та зменшення доступності цих пристроїв для дітей.

img_9774.jpg

Ці зміни є наслідком прийнятих законопроектів №1210 та №1209-1 від 16 січня 2020 року, які серед іншого стосувалися оподаткування тютюнових виробів та нових пристроїв для куріння.

Таким чином у 2021 році, ставка акцизу на тютюнові вироби для нагрівання становитиме 1454,33 грн за 1000 штук і буде щорічно підвищуватись на 20% до 2024 року включно, досягнувши ставки 2516,54 грн за 1000 штук. Податок на рідини для електронних сигарет встановили на рівні 3000 грн за 1 літр. Водночас також підвищився акциз на звичайні тютюнові вироби, зокрема на сигарети, з 1 січня 2020 року на 20%.

img_9878.jpg

«Підвищення податків на тютюнові вироби та інші курильні пристрої є однозначно вигідною політикою для держави, яка допомагає зменшити поширеність куріння та отримати додаткові надходження до бюджету. Оподаткування електронних сигарет та зростання в три рази акцизів на тютюнові вироби для нагрівання допоможе зробити ці шкідливі товари  дорожчими, так щоб в першу чергу дітям було складніше їх купити. Така політика також відповідає рекомендаціям ВООЗ та Світового банку», - зауважила Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя».

img_9702.jpg

«Споживання електронних систем доставки нікотину та тютюнових виробів для нагрівання становить небезпеку для здоров’я людей, особливо дітей, викликаючи нікотинову залежність та порушуючи роботу серцево-судинної, легеневої та нервової систем організму. Тому для зменшення куріння нових пристроїв необхідно застосовувати, як цінові, так і нецінові механізми. Тобто запроваджувати та підвищувати податки, обмежувати рекламу, регулювати вміст та робити ці небезпечні товари максимально непривабливими», - зазначив Андрій Скіпальський, генеральний директор Директорату громадського здоров’я МОЗ України.

img_9826.jpg

За даними Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин – ESPAD 2019 року[1], в Україні набирають популярності альтернативні способи вживання тютюну, такі як електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну. На сьогодні ці вироби знаходяться поза законом, а численні промоційні і рекламні кампанії приваблюють учнівську молодь користуватися надзвичайно шкідливими тютюновими новинками.

Електронні сигарети та їх різновиди стають все більш популярними серед молоді, половина опитаних підлітків (50,5%) хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет. Згідно з даними, отриманими під час дослідження ESPAD, досвід куріння електронних сигарет протягом останніх 30 днів є у кожного п’ятого (19,2%) респондента. Про досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну повідомили 7,4% усіх опитаних підлітків, тобто кожен 13-й школяр уже пробував курити тютюнові вироби за допомогою пристроїв для нагрівання.

img_9682.jpg

«Оподаткування електронних сигарет є важливим рішенням. Проте для більш комплексної роботи задля зменшення поширеності куріння серед дітей і молоді та збереження здоров’я українців важливо на законодавчому рівні також закріпити правила щодо вікових обмежень, маркування та реклами цих пристроїв для куріння і рідин. Відповідний законопроєкт напрацьовується Комітетом з питань здоров’я нації та найближчим часом буде готовий до реєстрації»,- зауважила Лада Булах, народний депутат України.

Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20,  Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script .

При передруку інформації з прес-релізу посилання на Український центр контролю над тютюном  ГО «Життя» є обов’язковим[1] Опитування 2019 року в Україні проведено у 260 навчальних закладах, репрезентує вікову групу підлітків 14-17 років, які навчаються в закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) (9-11 класи), закладах професійно-технічної освіти (ЗПТО) (І-ІІ курс після базової середньої освіти) та закладах фахової передвищої освіти (ЗФПО) (І-ІІ курс після базової середньої освіти). Загальна кількість опитаних визначеної вікової групи складає 8 509 учнів/студентів віком 14-17 років у 24 областях України та м. Києві. https://www.unicef.org/ukraine/media/2521/file/ESPAD_2019_ukr.pdf