Головна / Контроль над тютюном / Факти та міфи / Міфи та факти про куріння

Міфи та факти про куріння

]]>Печать]]> E-mail

06 квітня 2011

МІФ. Україні не потрібна повна заборона реклами тютюну.
ФАКТ. В Україні 11,5 млн. (28,8%) дорослого населення курять тютюн (50,0% чоловіків та 11,2% жінок). Це на 4 млн. менше, ніж у 2005 році, але за ці п'ять років більше мільйона молодих українців стали щоденними курцями. В Україні куріння починається рано. Половина чоловіків, які курять, почали курити у віці до 15 років, у той час як половина жінок, що курять - у віці до 17 років. Щороку біля 100 тисяч українців передчасно вмирають від захворювань, спричинених курінням.
В умовах зменшення поширеності куріння в Україні, тютюнова промисловість намагається утриматися на ринку, для чого широко рекламує свою смертоносну продукцію, спрямовуючи особливі зусилля на жінок і молодь. Тютюнова індустрія намагається залучити їх до лав курців за допомогою всіх дозволених форм реклами та просування на ринок, а також новітніх тютюнових виробів, таких, як наприклад, стильні або ароматизовані сигарети в модних пачках.
Чинний Закон України «Про рекламу» забороняє лише найбільш наочні рекламні заходи, якими користувалася раніше тютюнова промисловість, проте залишає багато можливостей для рекламування більш прихованими методами.

МІФ. Навіщо зміцнювати закон? Нехай залишається усе як є.

ФАКТ. Чинні обмеження реклами тютюну призвели до того, що тютюнові компанії спрямували свої рекламні бюджети на дозволені види реклами, але не зменшили її обсяг. Тютюнові компанії агресивно використовують рекламу в пунктах продажу, в мережі Інтернет, промо-акції на вулиці, рекламні вкладинки в пачках сигарет, спонсорство «дорослих» подій і пожертвування від тютюнових компаній під виглядом «корпоративної соціальної відповідальності».
4 вересня 2006 року в Україні набула чинності ратифікована нею Рамкова Конвенція з боротьби проти тютюну, перший в світі обов'язковий до виконання міжнародний договір у сфері громадського здоров'я. Стаття 13 РКБТ визнає, що ЛИШЕ ПОВНА ЗАБОРОНА реклами, стимулювання продажу й спонсорство призведе до скорочення споживання тютюнових виробів, та вимагає, щоб Сторони прийняли і забезпечили виконання повної заборони реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюну, протягом п'яти років з моменту набуття чинності Конвенцією для країни. Для України термін виконання статті 13 РКБТ щодо ухвалення закону про повну заборону реклами тютюну завершується у вересні 2011 року.

МІФ. Законопроект про повну заборону реклами тютюнових виробів не вплине на зниження рівня споживання тютюнових виробів
ФАКТ. Законопроект №5164 пропонує повністю заборонити рекламу тютюну, крім реклами в спеціалізованих виданнях тютюнової галузі та на спеціальних виставкових заходах тютюнових виробів, що проводяться виключно для виробників та оптових продавців тютюнових виробів:

Пропонується, зокрема, заборонити:
- проведення заходів з безоплатної роздачі тютюнових виробів;
- проведення конкурсів, умовою участі в яких є придбання або вживання тютюнових виробів;
- продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами;
- розміщення інформації про тютюнові вироби у місцях продажу, за виключенням одного плаката розміром не більше 40 см на 30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні тютюнові вироби та ціни на них;
- розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну безпосередньо на тютюнових виробах та/або їх упаковці;
- надсилання повідомлень поштою, електронною поштою, поширення відеоматеріалів, розміщення інформації в мережі Інтернет з метою стимулювання продажу тютюнових виробів;
- будь-яке спонсорство виробників тютюнових виробів або пов'язаних з ними організацій.

МІФ. Повна заборона реклами тютюну не вплине на скорочення його споживання.
ФАКТ. Закони про повну заборону реклами тютюну скорочують вживання тютюну серед усіх верств населення, особливо серед молоді. Першою країною, яка запровадила таку заборону ще у 1975 році, була Норвегія. Поширеність куріння серед дорослого населення Норвегії зменшилася з 40% 1973 року до 24% 2006 року, а серед осіб віком 16-24 роки - з 45% до 20%.
Дослідження Світового Банку, проведене у 102 країнах показало, що в країнах з частковою забороною реклами вживання тютюну знизилося лише на 1%, у порівнянні з майже 9% в тих країнах, де діє повна заборона. Згідно звіту ВООЗ 2009 року, повна заборона тютюнової реклами здатна зменшити споживання тютюну на 7%.
На споживання тютюну впливають й інші фактори, тому потрібно використовувати інші заходи контролю над тютюном, такі як збільшення тютюнових акцизів, звільнення робочих та громадських місць від тютюнового диму, надання допомоги у припиненні куріння, тощо.


МІФ. Повна заборона реклами порушує право споживачів тютюнових виробів на інформацію?
ФАКТ. Тютюнові вироби не мають жодних корисних властивостей, про які варто інформувати споживача. Немає жодних наукових доказів того, що одні тютюнові вироби є більш або менш шкідливими, ніж інші. Тому будь-яка інформація, яка створює враження про нібито меншу шкідливість якихось тютюнових виробів (як то дані про вміст смол та нікотину в димі) є свідомою оманою споживачів. Інформація для населення про шкідливі для здоров'я речовини та інгредієнти тютюнового диму, згідно чинного законодавства, має надаватися МОЗ.

МІФ. Повна заборона тютюнової реклами в Україні призведе до того, що ця реклама прийде до нас з інших країн.
ФАКТ. В Білорусі тютюнова реклама заборонена з 2008 року, там, наприклад, заборонено розміщувати пачки сигарет у вітринах магазинів та кіосків. Європейський Союз ухвалив Директиву 2003/33/ЄС, яка забороняє будь-які форми реклами, що перетинають кордони держав ЄС. Прем'єр-міністр РФ В.В.Путін 23 вересня 2010 року підписав Концепцію державної політики протидії вживанню тютюну, яка передбачає заборону тютюнової реклами в Росії у 2011 році.

МІФ. Повна заборона тютюнової реклами призведе до загострення конкуренції між виробниками шляхом зменшення ціни сигарет.
ФАКТ. У Норвегії, де реклама тютюну повністю заборонена ще 1975 року, пачка Мальборо коштує 59 крон (10 доларів). Попередити цінові акції індустрії можна шляхом збільшення акцизів. У 2008-2010 роках в Україні при кожному черговому підвищенні акцизів, тютюнові компанії підвищували ціни на сигарети на величину більшу, ніж вимагали нові ставки акцизу.

МІФ. Тютюнова реклама ніяк не впливає на споживання сигарет.
ФАКТ. Витрачати гроші на рекламу будь-якого товару доцільно, якщо ці гроші повернуться з прибутком за рахунок збільшення обсягів реалізації товару. Якщо реклама сигарет призводила б лише до конкуренції між окремими марками, тютюнові компанії давно б домовилися про повну заборону реклами, яка у такому разі несла їм самі збитки.

МІФ. Повна заборона тютюнової реклами створює преференції для існуючих марок сигарет, не даючи можливості рекламувати нові марки.
ФАКТ. Кожна додаткова марка сигарет потенційно здатна залучити до куріння певну додаткову групу споживачів, тому чим менше марок є на ринку, тим краще для здоров'я населення.

МІФ. Українцям байдуже реклама сигарет заборонена чи ні.
ФАКТ. «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), проведене Київським міжнародним інститутом соціології, показало, що підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення зросла від 49% у 2000 році до 70% у 2010 році