Головна / Контроль над тютюном / Факти та міфи / Факти з історії куріння та протидії йому

Факти з історії куріння та протидії йому

]]>Печать]]> E-mail
Приблизно 1 тис. років до н.е.
Індіанці почали використовувати тютюн - його жували, палили і вводили за допомогою клізм.

1000 – 600 років до н.е.
Фрагмент кераміки, що датується 1000-600 роками до н.е., свідчать, що Майя курили сигари.

1492 рік.
Тютюн вперше побачили європейці. Індіанці подарували мореплавцеві Христофору Колумбу в’язку сушеного листя тютюну. Колумб не зрозумів їх призначення й викинув за борт.

1531 рік.
Європейці почали культивувати тютюн: першу тютюнову плантацію заклали іспанці на острові Санто-Домінго.

1575 рік
Перша церковна антитютюнова кампанія: католицька церква заборонила палити на території іспанських колоній усюди, де творяться молитви.

1636 рік.
В Іспанії створена перша у світі тютюнова компанія – Tabacalera, яка була державною монополією.

1675 рік.
В Європі активізувався антитютюновий рух. Особливо активно шанувальників тютюну критикувала церква, а вчені почали досліджувати наслідки паління для здоров'я.

1761 рік.
Англійський лікар Джон Хілл довів, що нюхальний тютюн викликає рак носа. Опублікована перша робота, у якій була зібрана інформація про негативний вплив тютюну на людину.

1780-ті роки.
Сигари й трубки розповсюдилися по всій Європі. Тютюн почали курити не лише аристократи, але й міщани, селяни та інші простолюдини.

1790 рік.
Американська фірма Lorillard провела першу масштабну рекламну компанію тютюну, прикрасивши своїми плакатами всі поштові відділення.

1795 рік.
Німецький лікар, винахідник, антрополог і палеонтолог Самюель фон Соммерінг привів докази того, що паління трубки призводить до раку губи. Це була перша робота, автор якої зв'язав паління й рак.

1830-ті роки.
Перша в історії масова антитютюнова кампанія. Вона почалася в США, причому під гаслом боротьби з алкоголізмом.

1847 рік.
Филип Морріс відкрив свій магазин із продажу тютюну й сигарет у Лондоні на Бонд Стріт.

1860 рік.
Розпочато промислове виробництво сигарет. Першою в цей бізнес увійшла американська компанія Blackwell Tobacco Company.

1868 рік.
Перший антитютюновий закон на транспорті: парламент Великобританії ухвалив створити особливі вагони для тих, хто не курить.

1881 рік.
Споживання тютюну здобуло величезний поштовх, коли американцем Джеймсом Бонзаком була запатентована машина для випуску сигарет, яка замінила непродуктивний ручний метод.

1886 рік.
Створена перша марка сигарет, яка була розрахована спеціально для жінок. Доречі, сигарети Marlboro, які компанія Philip Morris вперше вивела на ринок в 1924 році, теж споконвічно були "жіночими" - вони продавалися під слоганом "Ніжні, як травень". Прославлені "ковбої Мальборо" з'явилися лише в 1954 році. Назва Marlboro походить від назви вулиці в Лондоні, де містилася перша фабрика компанії.

1890 рік.
26 штатів Америки прийняли рішення заборонити продаж сигарет неповнолітнім.

1908 рік.
Адміністрація Нью-Йорка заборонила жінкам палити в публічних місцях, але перші порушниці закону негайно почали боротьбу за свої права. З тих пір куріння стало асоціюватися з рухом емансипації жінок.

1913 рік.
Народження сучасних сигарет. Американська компанія RJ Reynolds випустила сигарети Camel, які були розфасовані в пачки по 20 штук. Camel стали першими цигарками, які набули загальноамериканської популярності.

1914-1918 рік.
Перша Світова війна сприяла виникненню масового паління в Європі. Тютюн входив у раціони солдатів усіх армій світу, його рекомендували курити для заспокоєння нервів. Перша Світова війна привела до того, що з фронтів повернулося покоління, що палить. Позбутися цієї звички в мирний час виявилося вкрай складно.

1915 рік.
З’явився перший антитютюновий слоган, автором якого вважають американського біолога Дэвіса Старра Джордана: "Людина, що курить, може не турбуватися про своє майбутнє - у неї немає майбутнього".

1919 рік.
Дослідження Університету Вашингтона виявило, що серед ветеранів війни у десятки раз збільшилася кількість випадків захворювання на рак легенів - до Першої Світової ця хвороба в США була рідкістю.

1926 рік.
Американець Ллойд Хьюз винайшов сигарети з ментолом.

1927 рік.
Винайдене перше обладнання для боротьби з курінням. Першопрохідником став австрієць Едуард Хаас, який почав виготовляти й продавати льодяники Pez.

1930-1940-е
В 1940- е роки у часи гітлерівської Німеччина вперше в історії людства проводила великомасштабну кампанію, яка мала за мету змусити німців відмовитися від куріння. Зокрема, в Німеччині були введені заборони на куріння в громадських місцях та на рекламу тютюнових виробів.

1939-1945 рік.
Під час Другої світової війни покоління солдатів масово стає курцями та переносять цю звичку на мирне життя.

1951 рік.
На Всесвітньому Тютюновому Конгресі було оголошено, що населення планети витрачає 3-5% свого доходу на придбання тютюнових виробів.

1952 рік.
Американський журнал Good Housekeeping відмовився розміщати рекламу тютюну.

1952 рік.
Запеклий курець, король Великобританії Георг VI помер від раку легенів. Він став першою знаменитістю, яка пішла з життя через пристрасть до тютюну.

1960 рік.
На пачках сигарет вперше з'явилися попередження про шкоду від паління. І в цей час починаються перші антитютюнові кампанії, що закликають ввести заборону на рекламу тютюну.

1964 рік.
Головний Лікар США вперше офіційно опублікував доповідь, у якій проголошувалося, що паління небезпечне для здоров'я.

1966 рік.
Після того, як завзятий курець мультиплікатор Уолт Дісней помер від раку легенів, його компанія стала першою, яка прийняла стратегічне рішення заборонити показувати куріння у фільмах Walt Disney.

1967 рік.
Вперше у світі в США прийнята нове правило телереклами сигарет: телекомпанії, що транслюють таку рекламу, повинні безкоштовно надавати ефірний час для заяв і роликів, спрямованих на боротьбу з курінням.

1971 рік.
Великобританія стала першою країною в світі, в якій на пачках повинна була міститися інформація, яка б попереджала про шкоду, що наноситься здоров'ю курців.

1971 рік.
Реклама тютюну повністю була вилучена з телевізійного ефіру США, проте тютюн залишається другим у списку самих рекламованих товарів, після автомобілів.

1972 рік.
Вперше створені "легкі" сигарети - із зниженим змістом нікотину та інших небезпечних субстанцій (Marlboro Lights). В 2001 році Національний Інститут Раку США офіційно оголосив, що куріння "легких" сигарет не дозволяє зменшити ризик, що завдається здоров'ю курця.

1980-ті роки.
Податки на тютюн у США та країнах Західної Європи виросли на 85%.

1993-2001
Прихід міжнародних кампаній на ринок колишнього СРСР, зокрема України. 1993 рік: Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH (що на сьогодні належить британській Imperial Tobacco); British American Tobacco та RJ. Reynolds (пізніше була поглинута Japan Tobacco Inc). Reemtsma створила спільні підприємства з Київською та Черкаською тютюновими фабриками, British American Tobacco – з Прилуцькою та Кременчуцькою. 1994 рік: на українському ринку з’явилася компанія Philip Morris, придбавши 51% Харківської тютюнової фабрики. 2001 рік: британська компанія Gallaher Group викупила контрольний пакет акцій Черкаської ТФ у німецької Reemtsma.

1999 рік
Британська королівська родина зажадала прибрати з пачок сигарет Benson and Hedges королівську печатку й іншу символіку, що прикрашала їх до цього часу.

2003 рік.
Прийнята Рамкова Конвенція Всесвітньої Організації Охорони здоров'я (ВООЗ) із боротьби проти тютюну – перший міжнародний документ щодо охорони здоров’я. За чотири роки до Конвенції приєдналися 146 країн світу. Цей документ став одним з найбільш швидко впроваджуваних в усьому світі договорів ООН (ВООЗ входить у структуру ООН).

2003 рік.
Мер міста Нью-Йорк видав указ, який забороняв куріння у всіх закладах громадського харчування.

2004 рік.
Постійний представник України при ООН Кучинський В.П. підписав від імені України Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Конвенція була ратифікована в 2006 році.

2005 рік.
З метою вирішення проблеми тютюнопалння в Україні було прийнято Закон "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів шкідливого впливу на здоров'я населення", яким заборонено куріння тютюнових виробів на робочих місцях та в громадських місцях.

2006 рік.
Україна ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка зобов’язує нашу крану прийняти та здійснювати ефективні законодавчі та інші заходи, а саме: збільшення податків на тютюнові вироби; заборона реклами, стимулювання продажів та спонсорства тютюнових виробів; захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях, усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях; попередження про небезпеку тютюнокуріння; моніторинг споживання тютюну та заходів протидії.

2006 рік.
Набуло чинності Положення про обов'язкове відведення половини від загальної площі місць для некурящих у закладах громадського харчування. Сьогодні, згідно з Законом, мінімум половину місць для тих, хто не палить, повинні відводити всі заклади громадського харчування, а також готелі й інші місця тимчасового розміщення громадян (не менш 50% номерів і/або місць розміщення).

2008 рік
Понад 150 відомих українців, серед яких Г.Чапкіс, Ані Лорак, О.Скрипка, В.Яма, І.Кондратюк, В.Козловський, Гайтана, Л.Підкопаєва, С.Вакарчук та ін. підписали «Маніфест українців проти куріння», оголосивши війну курінню.

2009 рік.
З 11 липня набув чинності закон, що забороняє куріння в громадських місцях, у тому числі медичних і навчальних закладах, спортивних спорудженнях, у закладах, підприємствах і організаціях культури, у вагонах поїздів, автобусах, таксі, включаючи маршрутки, тролейбусах, трамваях, а також у ліфтах житлових будинків і на дитячих майданчиках.

2009 рік
Верховна Рада України ухвалила Закон №1512-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Проект тричі (30 червня, 28 липня та 22 листопада 2010 року) виносився на розгляд на засіданні Кабінету Міністрів, але Постанову так і не було ухвалено, а її проект було повернено в МОЗ без будь-яких конкретних зауважень.

2009 рік.
Верховна Рада підвищила акцизи на тютюнові вироби: сигарети стануть менш доступними для підлітків. Український бюджет отримав рекордні надходження від тютюнових акцизів у 2009 році за всі роки незалежності - 9,06 млрд. гривень. Це на 5,5 мільярдів, або в 2,5 рази більше, ніж 2008 року. В грошовому вимірі ставка акцизу зросла в 5 разів.

2010 рік.
Київська міська рада прийняла рішення, за яким з 31 березня 2011 року київські підприємці повинні припинити торгівлю алкоголем, слабоалкогольними напоями, пивом і тютюном в малих архітектурних формах (МАФ) - кіосках площею до 40 квадратних метрів.

2010 рік.
Куріння в Україні нарешті стає немодним. За даними Глобального опитування дорослих про вживання тютюну (GATS) поширеність куріння зменшилася з 41% у 2005 р. до 29% у 2009 р.

2011 рік
У січні 2011 року від акцизів на тютюнову продукцію бюджет України отримав рекордні 1,75 млрд. гривень. Це більше, ніж будь-якого місяця у попередні роки.

2011 рік
19 січня Кабінет Міністрів України ухвалив перелік картинок і піктограм, які будуть друкуватися на пачках сигарет. Під картинками будуть розміщені текстові повідомлення: "Куріння викликає рак легень", "Куріння викликає залежність від тютюну - не починайте курити", "Курці вмирають рано", "Куріння викликає старіння шкіри", "Куріння знижує здатність жінок народжувати дітей", "Куріння руйнує артерії, викликає серцеві напади й інсульт ". Нові вимоги повністю відповідають Рамковій конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну