Головна / Коаліція / Документи / Програмна заява

Програмна заява

]]>Печать]]> E-mail

08 листопада 2011

Чому ми створюємо коаліцію:

1. Тютюн вбиває. Тютюнова епідемія прийняла надзвичайні масштаби. За даними ВООЗ від викликаних вживанням тютюну хвороб щорічно в світі гине 4 мільйона людей. Якщо нинішні тенденції розвитку епідемії збережуться, то в 2030-х роках тютюн щорічно буде вбивати 10 мільйонів людей. В 1999 році тягар викликаних тютюном хвороб в Україні становив 110 тисяч смертей, тобто більше ніж від вбивств, самогубств, СНІДу, отруєнь, дорожньо-транспортних пригод, разом узятих.
2. Тютюнова епідемія веде до зменшення продуктивності праці, передчасної смерті досвідчених працівників, пожеж та інших економічних наслідків. За підрахунками Всесвітнього Банку, світовий баланс прибутків та витрат від тютюну є від'ємним і становить 200 мільярдів доларів на рік.
3. Досвід багатьох країн довів, що тютюнову епідемію можна зупинити лише політичним шляхом. В тих країнах, де були вжиті відповідні заходи, такі як заборона реклами, підвищення податків, законодавчий захист прав тих, хто не палить і т.д., зараз відзначається суттєве зменшення рівня паління.
4. Тютюнова епідемія не являється стихійним лихом. Її рушійною силою є прибутки тютюнових компаній. Ці компанії вдаються до будь-яких дій, щоб не допустити прийняття ефективних політичних заходів, які зможуть зменшити рівень паління серед населення. Інтереси тютюнових компаній повністю суперечать інтересам громадського здоров'я.
5. Для подолання негативного впливу тютюнових компаній на державну політику громадського здоров'я потрібні рішучі дії громадських організацій, які зроблять питання політики контролю над тютюном відкритими широкій громадськості і змусять владу приймати політичні рішення, виходячи не зі збереження прибутків тютюнових корпорацій, а зі зміцнення здоров'я громадян України.

Які права ми відстоюємо:
1. Право дихати чистим повітрям, не забрудненим тютюновим димом, є одним із прав людини, закріплених в статті 50 Конституції України.
2. Кожна дитина має право на захист від будь-яких дій, що сприяють її залученню до вживання тютюну та на допомогу в прагненні до здорового способу життя, вільного від тютюну.
3. Кожний громадянин має право на повну інформацію про склад тютюнових виробів, шкідливість для здоров'я кожного їх компоненту та про ризик вдихання тютюнового диму.
4. Кожний курець має право на допомогу, яка буде сприяти їх звільненню від цієї шкідливої звички.
5. Всі люди, які не палять, а особливо ті, які кинули палити, мають право на захист від будь-якого тиску щодо їх вибору вільного від тютюнового диму способу життя.
Дії, яких ми вимагаємо від влади:
1. Закріпити нормативними актами право людей на повітря, вільне від тютюнового диму в державних установах, громадських місцях, на виробництві, згідно статті 50 Конституції України.
2. Заборонити всі форми реклами тютюнових виробів.
3. Прийняти всебічний законодавчий акт про контроль над тютюном та захист здоров'я, який має охоплювати всі основні аспекти пов'язаних з тютюном проблем.
4. Добиватися, щоб тютюнова індустрія повністю компенсувала шкоду, яку спричиняють її вироби за екологічним принципом "Забруднювач платить".