Головна / Події / Вільна від реклами тютюнy та пасивного куріння країна: звіт міжфракційної депутатської групи "За майбутнє України без куріння"

Вільна від реклами тютюнy та пасивного куріння країна: звіт міжфракційної депутатської групи "За майбутнє України без куріння"

]]>Печать]]> E-mail

16 липня 2012

 16 липня 2012 року депутатська група «За майбутнє України без куріння»  оприлюднила Звіт діяльності за перше півріччя 2012 року.
Під час десятої сесії Верховної Ради депутати спільно із громадськістю добилися історичних досягнень: прийняття законів щодо заборони реклами тютюнову, а також звільнення закладів громадського харчування від тютюнового диму.

Міжфракційна депутатська групи «За майбутнє України без куріння», котра об’єднала 66 депутатів із різних фракцій, під час десятої сесії Верховної Ради досягла значних успіхів в контролі над тютюном. Історичною перемогою громадського здоров’я над інтересами тютюнових транснаціональних корпорацій стало ухвалення антитютюнового законопроекту № 9474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)», який члени нашої групи зареєстрували у Всесвітній день відмови від куріння – 17 листопада 2011 року. Тетяна Дмитрівна Бахтеєва, голова комітету з питань охорони здоров’я виступила ініціатором таких законодавчих змін із метою покращення захисту громадян у громадських місцях від негативного впливу тютюнового диму.

Через шість місяців, у грудні цього року, після підписання Президентом України Закону № 4844-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», Україна приєднається до провідних країн світу та Європейського Союзу, де ефективно захищають працівників та відвідувачів закладів громадського харчування, культури та спорту від негативного впливу тютюнового диму шляхом 100%-го звільнення усіх приміщень та робочих місць від тютюнового диму. У подальшому наша група у співпраці із громадськими організаціями, серед яких члени Коаліції «За вільну від тютюнового диму» – регіональний центр громадянського представництва «Життя» – працюватимуть над забезпеченням виконання Закону. Адже згідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології, 84% українців чекають на повну заборону куріння всередині більшості громадських приміщень, включно із усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами.

Також слід відзначити активність членів нашої групи в історичному звільненні України від згубної реклами тютюнових виробів. 13 березня 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав Закон України № 3778 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів». Більше 2,5 років народні депутати докладали зусиль, аби ухвалити цей Закон. Уже з 17 вересня цього року усі маркетингові заходи, молодіжні вечірки, під час яких безкоштовно роздають сигарети, реклама тютюну в пунктах продажів, в Інтернеті та інші види реклами будуть заборонені.

Члени міжфракційної групи надсилали депутатські запити у справі ініціювання Міністерством економіки України консультацій щодо введення Австралією простих «стереотипних» упаковок через механізми СОТ. Ця «ініціатива» України фактично заблокувала анти тютюнову ініціативу Австралії і викликала негативний резонанс міжнародної громадськості. На жаль, до цього часу Україна не відізвала свою скаргу, що загрожує судовим процесом із Австралією.

Міжфракційна депутатська група «За майбутнє України без куріння» за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у співпраці з Коаліцією громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» провела круглий стіл на тему «Перспективи оподаткування тютюнових виробів в Україні». В продовження роботи над темою оподаткування тютюну,  народні депутати – члени міжфракційної групи - зареєстрували 5 червня 2012 року законопроект «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення ставок акцизного збору на сигарети без фільтра та інші тютюнові вироби» (№10712), який передбачає підвищення акцизів на 30-35%. За прогнозами фахівців, таке підвищення дозволить наповнити бюджет приблизно на 1,2 млрд. грн. за умови введення в дію закону з 1 жовтня 2012 р.

     За даними Третього звіту ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії 2011 р., Україна залишила групу лідерів країн за поширеністю тютюнокуріння, перемістившись з 4-го місця в світі на 24-е. Українці кидають курити, а спільні антитютюнові ініціативи, безумовно, закріплять цей успіх!

 

З повагою

 

голова  Міжфракційної депутатської групи

«За майбутнє України без куріння»                                        Євген Царьков Звіт можна прочитати тут http://portal.rada.gov.ua/rada/control/uk/publish/article/news_left?art_id=315584&cat_id=37486