Головна / Контроль над тютюном / Бездимне середовище

Бездимне середовище

]]>Печать]]> E-mail

11 вересня 2012

7.jpgУкраїна стає вільною від тютюнового диму
Проблема пасивного куріння стає дедалі актуальнішою у всьому світі. Уряди багатьох країн, лікарі та громадськість вживають все більш жорсткіших заходів щодо захисту права громадян дихати бездимним повітрям. Близько трьох десятків країн у всьому світі вже мають жорсткі законодавчі обмеження щодо куріння в громадських та на робочих місцях. В Україні 33% дорослого населення регулярно змушені дихати чужим тютюновим димом, а 2/3 відвідувачів закладів громадського харчування є жертвами пасивного куріння. Особливо проблема проявляється у закритих приміщенням, де дим зберігається довше, а працівники закладів ресторанного господарства щоденно отруюються димом. Пасивне куріння щороку є причиною 10 тис. передчасних смертей та причиною розвитку раку легень, хвороб серця, низької ваги немовлят, астми, хронічних захворювань легень та інших хвороб.
З 2005 року в Україні діє Закон №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», який зобов'язує власників закладів громадського харчування відвести не менше 50% площі для тих, хто не курить, щоб тютюновий дим не поширювався на їх територію. Однак практика показала, що цей закон не захищає права працівників готельного та ресторанного бізнесу на безпечне для роботи середовище та є неефективним щодо захисту прав громадян. Близько 80% обстежених закладів громадського харчування свідомо або не свідомо порушують вимоги закону.
Наслідуючи кращі міжнародні практики, Центр «Життя» у співпраці із активними членами Коаліції, восени 2011 року розпочав загальноукраїнську кампанію «За бездимне повітря в ресторанах, кафе, барах та на робочих місцях». У Всесвітній день відмови від куріння - 17 листопада того ж року в Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 9474 щодо обмеження місць куріння тютюнових виробів. Цей законопроект повністю забороняв куріння у закладах громадського харчування (кафе, барах, ресторанах), закладах культури (театрах, кінотеатрах) та спорту (на стадіонах) та в інших громадських місцях.
Завдяки ефективній координації кампанії Центром «Життя», активній роботі Коаліції у регіонах, підтримці ініціативи народними депутатами, лікарями, офіціантами, представниками Міністерства охорони здоров'я, Всесвітньої організації охорони здоров'я, відомими працівниками мистецтва та широкого кола громадськості, кампанія завершилася успіхом вже через 7 місяців! 24 травня 2012 року, напередодні Всесвітнього дня без тютюну, законопроект № 9474 був ухвалений 368 голосами народних депутатів. І вже 13 червня Президент України підписав Закон № 4448, який почне діяти з 16 грудня 2012 року.
За даними самих тютюнових компаній, подібні законодавчі обмеження призводять до зменшення споживання сигарет на 10-15%, а шанси курців відмовитися від нікотинової залежності зростають в рази. Це означає, що дія закону позитивно відобразиться на здоров'ї як курців, так і решти населення. Це також означає, що тисячі передчасних смертей будуть попереджені, а Україна приєднається до провідних європейських країн, де кафе, бари, ресторани уже давно на 100% бездимні.
Центр «Життя» разом з Державною Інспекцією захисту прав споживачів та регіональними партнерами об'єднують зусилля для ефективної імплементації Закону.

 Ратифікувавши Рамкову конвенцію Всесвітньої Організації з охорони здоров’я із боротьби проти тютюну, Україна взяла на себе обов’язок прийняти та здійснювати заходи, що забезпечують захист населення від впливу вторинного тютюнового диму на робочих місцях усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях та у відповідних випадках в інших громадських місцях. 16 грудня 2012 року в Україні набули чинності зміни до Закону України № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», відповідно до яких забороняється куріння тютюнових виробів, кальянів та електронних сигарет у приміщені закладів ресторанного господарства, у приміщені органів державної влади та місцевого самоврядування та інших державних установ, у приміщені об’єктів культурного призначення, у приміщені та на території закладів охорони здоров’я та навчальних закладів, на зупинках маршрутних транспортних засобах.

Більшість українців підтримали повну заборону куріння у громадських місцях. Згідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології проведеного у 2012 році, 84 % населення України та 53 % самих курців підтримують повну заборону куріння у громадських місцях. Міжнародний досвід Ірландіїї показую, що до введення заборони куріння в Ірландії, її підтримувало лише 40 % курців. Через рік після дії заборони, коли стали очевидні її результати, підтримка курців зросла до 80 %.

Вступ в силу цього закону є серйозний кроком у боротьбі за здоров'я українського народу, за формування свідомого ставлення кожного члена суспільства до необхідності дбайливого ставлення не тільки до свого здоров'я, але і до здоров'я оточуючих його людей. В світі кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей відбувається через тютюн. За статистикою Міністерства охорони здоров'я України за рік від хвороб, обумовлених палінням, помирають близько 120 тисяч чоловік. Тому для нашої країни, де смертність від серцево-судинних і онкологічних захворювань сумарно визначають майже 80% щорічних втрат населення країни, питання про необхідність боротьби з тютюнопалінням є дуже актуальним.

Важливість закону, полягає у його швидкій ефективності. Наукові дослідження показують, що повна заборона куріння у громадських місцях дає досить швидкий та відчутний ефект для здоров’я населення. У країнах та містах Європи і Америки після введення та ефективного дотримання подібної заборони куріння, кількість інфарктів в перший рік зменшилася на 17%, а через три роки – на 36%. Також треба зауважити, що законодавчі заходи з обмеження куріння не носять економічної шкоди для діяльності закладів ресторанного господарства. Закони із 100 % звільненням приміщень кафе, барів та ресторанів від тютюнового диму дають можливість власникам закладів заощадити та заробити більше грошей. По-перше, залучити нових клієнтів, які раніше не відвідували заклади через задимленість приміщення (наприклад, родини з дітьми або люди, які за станом здоров'я раніше не могли відвідувати ресторани, в яких курять, тепер зможуть без проблем приходити на насолоджуватися смаком їжі та спілкуванням з друзями). По-друге, заощадити гроші на вентиляційні системи. По-третє, покращити здоров’я та підвищити продуктивність праці найманих працівників. Бармени та офіціанти менше хворіють через відсутність негативного впливу вторинного диму, а такі закони ставлять в рівні умови всіх власників кафе, барів та ресторанів, без переваг одних над іншими.

Наступним важливим етапом, є виконання прийнятого закону, а саме готовність українців прийняти зміни. Ефективність нововведень напряму залежить не лише від розмірів штрафів або кількості складених протоколів, але й готовності громадян захищати право на безпечне довкілля. Навіть найкращі закони не спрацьовують без розуміння їхнього сенсу і логіки.

Як показує досвід багатьох країн, курці дуже швидко звикають до того, що на перекур треба виходити з приміщення. Більшість країн світу заборонили курити у громадських місцях та повністю звільнили кафе, бари та ресторани від тютюнового диму. Серед цих країн члени Євросоюзу (Іспанія, Великобританія, Ірландія, Латвія та інші), а також Туреччина, Нова Зеландія, Уругвай, США, Сінгапур і багато інших країн. Це світова практика захисту населення від негативного впливу тютюнового диму, покращення здоров’я, до якої нарешті приєдналась Україна.

Нагадаємо, що відповідно до Закону України 4844-17 від 24.05.2012 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:

- у ліфтах і таксофонах;

- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров´я;

- у приміщеннях та на території навчальних закладів;

- на дитячих майданчиках;

- у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

- у під’їздах житлових будинків;

- у підземних переходах;

- у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

- у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

- у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

- у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

- на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

 

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

-  у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

-  у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

-  у приміщеннях гуртожитків;

-  в аеропортах та на вокзалах.Закон № 4844-17

Зразок скарги

Пам'ятка: питання-відповіді.