Реклама

]]>Печать]]> E-mail

11 вересня 2012

6.pngВільна від реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів країна
У 90-х роках, разом із глобалізацією ринків та приватизацією тютюнових фабрик транснаціональними тютюновими корпораціями, Україну заселила масова реклама тютюнових виробів. Незважаючи на заборону реклами тютюну на телебаченні та радіо у 1996 р., зовнішню рекламу (2010 р.) тютюнові компанії використовували всі можливості маркетингу, спонсорства, форми непрямої та прихованої реклами, залучаючи молодь до лав курців. Це стало причиною того, що Україна перетворилася на 4-ту країну у світі за рівнем розповсюдженості куріння. Постала необхідність заборонити всі форми тютюнової реклами, як того вимагає РКБТ. Згідно результатів найбільшого дослідження поширеності куріння за всю історію України - «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення зросла від 49% у 2000 році до 70% у 2010 році.
Починаючи з вересня 2009 року, з моменту реєстрації законопроекту № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів», Центр регіонального представництва «Життя» координував кампанію зі звільнення України від усіх форм тютюнової реклами. Ця боротьба закінчилася перемогою інтересів громадського здоров'я над комерційними інтересами тютюнових компаній: 16 вересня 2012 року набере чинності Закон України № 3778 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів». Усі маркетингові заходи, молодіжні вечірки, під час яких безкоштовно роздають сигарети, реклама тютюну в пунктах продажів, спонсорство, реклама в Інтернеті та інші види реклами будуть заборонені. Цей закон посилює ефективність існуючої заборони традиційних форм реклами, адже за дослідженнями Світового Банку, повна заборона реклами тютюну призводить до зменшеності рівня поширеності куріння на 7%, а часткові заборони тільки на 1%.
Більше двох років небайдужа громадськість - представники церков, провідні лікарі, вчителі, українські зірки та громадськість добивалися історичного звільнення України від згубного нав'язування рекламних тютюнових образів. Після 30 листопада 2010 року, коли законопроект був ухвалений у Верховній Раді у першому читанні 303 голосами, розпочалася детективна історія із затягуванням подальшого ухвалення законопроекту. Так, робоча група, створена при профільному комітеті із свободи слова, складалася із більшості тютюнових лобістів та працівників рекламного бізнесу і громадськості не вдалося зупинити послаблення тексту законопроекту до другого читання.
Незважаючи на жорстке протистояння, депутати ухвалили сильний текст Закону 332 голосами у другому читанні 24 вересня 2011 року. Але далі, вперше в історії законотворчого процесу України, текст Закону тютюнові лобісти із значками депутатів Верховної Ради намагалися його сфальсифікувати, аби не допустити заборони реклами в пунктах продажів. Понад 6 місяців текст Закону чекав на підпис Голови Верховної Ради.
Сотні листів підтримки, десятки вуличних акцій під стінами Верховної Ради, Адміністрацією Президента, що привернуло увагу медіа та журналістів і спричинило медійну кампанію, фахова юридична експертиза та розвінчання тютюнових лобістів принесли перемогу інтересів громадського здоров'я над інтересами транснаціональних тютюнових компаній. 13 березня 2012 року Президент України підписав довгоочікуваний та багатостраждальний Закон наперекір тютюновому лобі та відвертому шантажу з боку тютюнових компаній.
Центр «Життя» спільно із членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» в Києві та регіонах країни здійснюватимуть моніторинг виконання Закону та дій тютюнової індустрії, щоб забезпечити звільнення країни від реклами тютюну.

Закон № 3778

Постанова КМУ № 885 "Про внесення змін до пункту 4 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу"

Що забороняє закон

Скарга