Упаковка

]]>Печать]]> E-mail

11 вересня 2012

inconvenient_truth_warning_labels_.jpgНефотогенічна правда: графічні картинки про наслідки тютюнокуріння посилюють текстові попередження на пачках сигарет.
Упаковка сигарет та її дизайн - це ефективний метод рекламування смертельного продукту. Курець, який викурює 20 сигарет на день, більше 7 тисяч разів на рік дивиться на пачку. Тютюнові компанії успішно використовують пачку для створення ілюзії, що сигарети - це не шкідлива наркотична залежність, а сучасний, модний та молодіжний продукт. Нарешті цьому буде покладено край. Громадська організація «Життя» протягом трьох років координувала громадську кампанію та добивалася того, щоб на пачках сигарет в Україні з'явилися фотоілюстрації наслідків хвороб, спричинених тютюнокурінням. І Україна могла стати першою країною на теренах країн колишнього Союзу, тютюнові вироби якої мали б не лише текстові попередження. Але...
Ще у 2009 році громадськість, лікарі та народні депутати всупереч потужному тютюновому лобі домоглися ухвалення Верховною Радою України Закону №1512-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». В прикінцевих положеннях Закону депутати зобов'язали Кабінет Міністрів України у тримісячний термін з дня опублікування затвердити кольорові малюнки і піктограми, що входять до додаткових медичних попереджень на упаковці тютюнових виробів, із запропонованого переліку Європейського Союзу
Однак, завдяки втручанню тютюнових лобістів та їх впливу на Кабінет Міністрів ні у 2010 р., ні у 2011 р. картинки на пачках не з'явилися. Кабінет Міністрів тричі не затверджував Постанову про кольорові малюнки і піктограми, що відтермінувало вступ у силу Закону. Лише під тиском української та міжнародної громадськості, завдяки журналістським розслідуванням про тютюнових лобістів в уряді та громадським акціям із залученням зірок вдалося дотиснути Уряд. 19 січня 2011 року Кабінет Міністрів України ухвалив перелік картинок і піктограм(http://center-life.org/media-centr/pres-relizi/strashni-kartinki-na-pachkah-sigaret-v-ukrayini-z-yavlyatsya-voseni-2012-roku), які будуть друкуватися на пачках сигарет в Україні. 29 березня текст (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/306-2011-%D0%BF) Постанови КМУ № 306 з'явився на сайті Кабміну. На картинках, які затвердив Кабмін, зокрема, будуть зображені уражені раком легені хворого, чоловік за ґратами з сигарет, труп людини та інші наслідки куріння. Під картинками будуть розміщені текстові повідомлення.
Кольорові попередження з'являться на пачках сигарет в Україні у жовтні 2012 року і Україна буде 40-ю країною, яка запровадила подібні норми. Досвід інших країн свідчить про те, що вже у перший рік появи зображень рівень залучення до куріння нових курців значно падає. Картинки особливо впливають на молодь та жінок, оскільки знищують «гламурну» привабливість пачки. Попри ефективність саме фотографічних попереджень, вони мають властивість до «вигорання», адже населення згодом до них звикає. Тому ГО «Життя» активно працюватиме над введенням в Україні більш жорстких картинок та введення стереотипної - простої упаковки сигарет. Тільки стереотипна упаковка здатна звести силу бренду нанівець, а, відповідно, перестати вводити в оману молодь.

Закон № 2899-15

Постанова КМУ № 306 від 19 січня 2011 року

Прелік графічних зображень на пачках сигарет

Контроль за виконанням