Індустрія

]]>Печать]]> E-mail

11 вересня 2012

44.jpgПРОТИДІЯ ТЮТЮНОВІЙ ІНДУСТРІЇ
2012 рік визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров'я як рік протидії втручанню тютюнової індустрії у формування політики у сфері охорони здоров'я, як на глобальному так і на національному рівні. Це сталося завдяки все більш видимим діям тютюнової індустрії та ініціюванням судових справ проти низки країн, які запровадили жорсткі законодавчі обмеження щодо вживання тютюну. Тютюнові транснаціональні гіганти оскаржують рішення Уругваю, Туреччини, Канади, Великобританії, Австралії. В останньому випадку ініціатором виступив уряд України.
Зважаючи на це, активна протидія тютюновій індустрії є одним із пріоритетних завдань регіонального центру «Життя» та членів Коаліції. Нейтралізація та викриття тактики тютюнової індустрії - це запорука успішної діяльності в контролі над тютюном. Так, неодноразово вдалося зупинити втручання тютюнових лобістів в ухвалення важливих антитютюнових законів та розвінчати принципи їх співпраці із журналістами та медіа.
У 2012 році до Всесвітнього дня без тютюну Центр «Життя» у співпраці із Бюро ВООЗ та Міжфракційною депутатською групою «За майбутнє України без куріння» провів виставку постерів «Розсекречені документи тютюнової індустрії» у Верховній Раді України. Мета виставки - продемонструвати політикам та широкій громадськості цинічність, обман та дволикість діяльності тютюнової індустрії шляхом демонстрації копій та витягів із відкритих документів транснаціональних тютюнових компаній, які стали переломним моментом у боротьбі із тютюновою епідемією в сфері охорони здоров'я у різних країнах та в Україні зокрема. Депутати мали можливість побачити мерзенність та шкідливість тактики тютюнової індустрії і зрозуміти важливість протидії агресивному втручанню тютюнових виробників у сферу охорони здоров'я.
Під час запеклої боротьби за ухвалення закону про повну заборону реклами тютюну громадська організація «Життя» спільно з Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» у 2011 році започаткували щорічну антипремію «Золота коса», яка є антирейтингом тютюнових та алкогольних лобістів. Вперше в Україні ті народні депутати, хто тривалий час відстоює комерційні інтереси виробників алкоголю і тютюну всупереч інтересам громадського здоров'я, отримали свою "відзнаку". Ціна такого лобізму - доступність алкогольних та тютюнових виробів, недобросовісна реклама та продаж алкоголю та тютюну на кожному кроці. І як результат, ранній алкоголізм та куріння, слабке здоров'я молоді та невиправдана смерть сотень тисяч українців. З іншого боку - це брак коштів в бюджеті на профілактичні заходи на фоні надприбутків алкогольної і тютюнової індустрії.
Іншою ініціативою є розвінчання тютюнового лобі в Кабінеті Міністрів та вирішення ситуації із блокуванням Україною ініціативи Австралії щодо запровадження «простої» - стереотипної упаковки. Зокрема, на Всесвітній конференції з проблем вживання тютюну та здоров'я, яка відбувалася з 20 по 23 березня в Сінгапурі було зібрано підписи під зверненням до Президента України. Пізніше, десятки звернень із вимогами припинити ганебну практику обстоювання інтересів тютюнових виробників на глобальному рівні були направлені до Прем'єр-Міністра та очільника Мінекономрозвитку. 31 травня 2012 року, у Всесвітній День без тютюну, Міжнародна організація «За відповідальність та підзвітність транснаціональних тютюнових компаній» (The Network for Accountability of Tobacco Transnationals) у співпраці із Центром "Життя" відзначили Уряд України міжнародною анти премією «Marlboro Man». Центр «Життя» організував акцію під стінами Кабінету Міністрів із вимогами до влади зупинити ганебне явище маніпулювання тютюнової індустрії чиновниками, як таке, що шкодить іміджу України. Чиновникам та очільникам Мінекономрозвитку Центр "Життя" передав символічний бриль та грамоту «Marlboro Man».
З метою протидії тютюновим лобістам у Верховній Раді експерти «Життя» долучилися до створення та активної діяльності міжфракційної депутатської групи «За майбутнє України без куріння», членами якої стали 66 народних депутатів різних політичних сил.