Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Депутати хочуть лишити споживачів конституційного права державного захисту на 5 років - громадськість проти!

Депутати хочуть лишити споживачів конституційного права державного захисту на 5 років - громадськість проти!

]]>Печать]]> E-mail

05 лютого 2015

У середу, 4 лютого, представники громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав споживачів, провели пікетування засідання Комітету з питань промислової політики та підприємництва, на якому депутати розглянули законопроект про мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання до 2019 р. (№1054, н.д. В. Мисик та ін.). 

Учасники акції повідомили, що українських споживачів можуть позбавити державного захисту їхніх прав на отримання якісних товарів та послуг, яке гарантується ст. 42 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», ще на 5 років. Законопроект передбачає скасування перевірок бізнесу навіть у тому випадку, коли споживачі звертаються із скаргами та надають докази неякісних товарів або послуг до органів захисту прав споживачів. За таких умов безпека, здоров'я та навіть життя споживачів будуть під загрозою.

.jpg

Обмеження на перевірки бізнесу було запроваджене 13 серпня 2014 р. Постановою Кабінету Міністрів України № 407 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами». Така ініціатива уряду була спрямована ніби на зменшення тиску контролюючих органів на бізнес. Спочатку мораторій мав діяти лише до 31 грудня 2014 р., проте Законом України № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 р. дію мораторію на перевірки бізнесу контролюючими органами продовжено до 30 червня 2015 р.

Громадська рада при Держспоживінспекції України в особі своїх окремих членів зверталася до Кабінету Міністрів України з метою інформування про негативний ефект відсутності державного контролю за дотриманням прав споживачів, але ніяких рішень з цього приводу не було напрацьовано, а мораторій продовжено. «В умовах дії заборони щодо проведення перевірок бізнесу набули стрімкого розвитку негативні тенденцій з наповнення споживчого ринку неякісними та небезпечними товарами. Відсутність контролю з боку держави сприяє розвитку недобросовісної конкуренції, яка ґрунтується саме на обмані споживачів шляхом реалізації їм продукції низької якості», -  зауважив Олег Цільвік, заступник голови правління Союзу споживачів України.

Як приклад, учасники навели ситуацію із забороною куріння в київських кафе, барах та ресторанах, яка значно погіршилася за останні півроку з моменту дії мораторію на перевірки - з 8% порушень у 2013 р. до 24% порушень за цей же період у 2014 р. «Українці звикли до бездимних кафе та ресторанів і з роздратуванням сприймають задимлені приміщення. У той же час відсутність навіть базового механізму захисту прав споживачів, який Кабмін скасував ще в серпні минулого року, ставить поза законом відносини споживача та суб’єкта господарювання. Зараз, якщо вам продадуть неякісну продукцію або вас обкурять в кафе чи ресторані, і ви звернетеся зі скаргою, відповідний державний орган не зможе здійснити перевірки та захистити ваші права споживача на якісне та безпечне обслуговування. Ми всі поза законом як споживачі, і для захисту прав можна звернутися тільки до суду. Так Кабмін стимулює розвиток бізнесу, але частина бізнесу користується безкарністю», -  зазначив Андрій Скіпальський, голова правління Центру громадянського представництва «Життя».

Попри дію мораторію громадяни продовжують звертатися до державних органів зі скаргами стосовно порушення їхніх споживчих прав. Так, за даними Держспоживінспекції України та її територіальних органів у 2014 р. громадяни подали 24411 звернень щодо порушень їхніх прав як споживачів. Найбільше звернень надійшло від мешканців міста Києва (3567), Дніпропетровської (2217) та Донецької областей (1325). Найменше – Закарпатської (261), Житомирської (270), Волинської (226) областей.  Найчастіше, у 8620 випадках (або 39,8%), громадяни звертались до Держспоживінспекції України зі скаргами щодо якості непродовольчих товарів. 8385 разів (або 38,7%) громадяни звертались за допомогою у поновленні їхніх прав як споживачів послуг (житлово-комунальних, телекомунікаційних, банківських, а також послуг з виготовлення металопластикових конструкцій, меблів, послуг з ремонту та ін.) або взагалі на їхнє ненадання чи надання не в повному обсязі. Кількість скарг щодо якості продовольчих товарів – 1855 (8,6%), щодо придбання товарів через Інтернет, поза торгівельними або офісними приміщеннями, при укладенні договору на відстані – 1371 (6,3%), щодо ресторанного господарства – 349 (1,6%), щодо порушення антитютюнового законодавства – 105 (0,5%), на дії працівників системи Держспоживінспекції України – 49 (0,2%), інші – 953 (4,4%).

Тобто потреба у державному захисті дійсно існує, але чомусь уряд продовжує «стимулювати» розвиток бізнесу за рахунок порушення прав споживачів.  Громадські організації просять пояснити народних депутатів Мисика, Денисенка, Писаренка, Святаша та Фельдмана, із яких причин вони пропонують громадянам залишатися сам на сам із неякісними продуктами, послугами та товарами на наступні 5 років. Учасники акції вимагали від членів профільного комітету відхилити законопроект № 1054 та напрацювати справедливі механізми захисту прав споживачів від недобросовісних підприємців.

За результатами засідання комітету було прийнято рішення рекомендувати ВРУ відхилити законопроект № 1054 щодо 5-річного мораторію на перевірки бізнесу  в першому читанні.

 


Зірки про куріння

Віталій Козловський

співак

Віталій Козловський співак «З самого дитинства я вкрай негативно ставлюся до куріння. Мабуть тому, що батько постійно курив. У будинку постійно стояв сморід від сигарет. Зрештою, саме тоді, в дитинстві,... докладніше

Владислав Яма

танцюрист, хореограф

Владислав Яма танцюрист, хореограф «У моєму випадку все дуже просто. Я ставлю собі питання: навіщо? Допустимо, лежить переді мною пачка сигарет. Можна взяти, викурити, – пробував же колись в дитинстві.... докладніше