Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Депутати відкликали антитютюновий законопроект через лобізм голови податкового комітету

Депутати відкликали антитютюновий законопроект через лобізм голови податкового комітету

]]>Печать]]> E-mail

30 квітня 2015

Народні депутати Богомолець О., Гопко Г., Мусій О., Корчинська О., Луценко І. подали постанову про відкликання Проекту Закону України № 2430 «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства у відповідність до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту».

На думку співавтора законопроекту, голови Центру контролю над тютюном А. Скіпальського таке рішення зумовлене лобістськими діями голови Комітету з питань податкової і митної політики Р. Насірова щодо головування його комітету під час розгляду цього законопроекту. «Ґрунтовних підстав віддавати законопроект № 2430 під відання комітету Р. Насірова не було, оскільки зміни, які пропонуються у документі, лежать у площині питань охорони здоров’я. Законопроект розроблено відповідно до положень Глави 22 «Громадське здоров’я» Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а саме статті 428, де сказано: Україна поступово наближує своє законодавство та практику до принципів acquis ЄС, зокрема у сфері інфекційних хвороб, служб крові, трансплантації тканин і клітин, а також тютюну. Так, законопроект стосується вимог до маркування упаковки тютюнових виробів - медичні попередження збільшуються до 65% від площі та з обох боків упаковки, регулювання смакових добавок у сигарети, курильних сумішей та електронних сигарет згідно з Директивою 40/2014/ЄС. При цьому варто зауважити, що у законопроекті немає положень, які стосувалися б змін оподаткування тютюнових виробів» - говорить Андрій Скіпальський.

Законопроект був зареєстрований 19 березня 2015 р. і мав на меті наблизити українське антитютюнове законодавство в частині регулювання інгредієнтів та смакових добавок сигарет, а також маркування упаковки до європейських норм. Метою законопроекту є  зниження рівня поширеності куріння, зокрема серед молоді, шляхом зменшення привабливості упаковки та заборони смакових домішок. Законопроект був підтриманий експертами ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» та включений у дорожню карту реформ на 2015 рік.

Проте на цьому етапі законопроекту протидіють. Через день після реєстрації документу в апараті голови ВРУ з’явився лист Р. Насірова, голови податкового комітету, із поясненнями та проханням визначити його комітет головним. У відповідь на звернення голова ВРУ підписав резолюцію про головування податкового комітету. За чинним положенням, головний комітет має розглянути законопроект протягом місяця з дня реєстрації. Законопроект 2430 було подано 19 березня, але комітет Р.Насірова досі не розглядав його, що переконує в тому, що законопроект було забрано в податковий комітет з метою блокування запропонованих в законопроекті європейських норм.

Цікаво, що невдовзі після реєстрації законопроекту № 2430, депутати Геннадій Кривошея (НФ), Віталій Сташук (НФ) та Борис Козир (БПП) подали альтернативний Законопроект №2430-1, яким пропонують імплементувати директиву 37/2001/ЄС 2001 року. Діяльність цих нардепів ніколи не стосувалась сфери охорони здоров’я, а запропоновані ними зміни до законодавства є неактуальними для України, дуже застарілими та не відповідають сучасним вимогам контролю над тютюном ЄС.

«Громадськість та Комітет з питань охорони здоров’я звертались до голови ВРУ Гройсмана з  обґрунтуванням та проханням змінити рішення та повернути Законопроект № 2430 на розгляд саме Комітету з питань охорони здоров’я, оскільки документ, передусім, передбачає зміни та доповнення до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів», який є складовою саме законодавства про охорону здоров’я, а не законодавства про ринок тютюну. Проте реакції на звернення ще нема. Тютюнове лобі намагається затягнути процес прогресивних антитютюнових змін», - зазначив Олександр Ябчанка, координатор медичної групи Реанімаційного пакету реформ.
 
Інформація про Директиву 2014/40/ЄС
Угода про Асоціацію містить додаток XLI до глави 22 «Громадське здоров’я», згідно якого Україна протягом 2 років з дати набрання чинності Угодою має впровадити положення Директиви 2001/37/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 5 червня 2001 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів щодо виробництва, презентації та реалізації тютюнових виробів.
Оскільки текст Угоди про Асоціацію Україна — ЄС українською мовою опублікований на офіційному сайті Комітету з євроінтеграції ВРУ 20 червня 2013 року, а парафували Угоду у Брюсселі глави переговорних делегацій 30 березня 2012 року, зазначена Директива 2014/40/ЄС від 3 квітня 2014 року технічно не могла бути частиною офіційного тексту Угоди. 
В той же час, в Директиві 2014/40/ЄС, у статті 31 зазначено, що «Директива 2001/37/ЄC скасовується з 20 травня 2016 року... Посилання на скасовану директиву повинно тлумачитися як посилання на цю Директиву».
Таким чином, зобов’язання згідно додатку XLI до Угоди слід тлумачити, як зобов’язання України впровадити в своє національне законодавство положення Директиви 2014/40/ЄС. 

Зірки про куріння

Інна Шевченко

ведуча програми «Факти» (ICTV)

Інна Шевченко ведуча ICTV «Я була курцем і декілька разів кидала палити.  Я завжди прагнула позбутися цієї пагубної звички і мені дуже допомогла книжка Аллена Карра «Легкий спосіб кинути палити». Всім... докладніше

Марічка Падалко

телеведуча, учасниця шоу „Танцюю для тебе”

Марічка Падалко телеведуча, учасниця шоу „Танцюю для тебе” «Є проблема, що в громадських місцях починають обкурювати дітей. Наприклад, підлітки часто використовують дитячі майданчики як місце для перекуру.... докладніше