Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / В ЄС заборонять сигарети з ментолом. Україна на черзі

В ЄС заборонять сигарети з ментолом. Україна на черзі

]]>Печать]]> E-mail

18 січня 2016

Уряд Великобританії підготував та затвердив зміни до законодавства, потрібні для  імплементації країною Директиви 2014/40/ЄС щодо тютюнових виробів. Цю директиву зобов’язанні запровадити всі країни  ЄС  до 20 травня 2016 р. 

У той же час Великобританія пішла далі у посиленні антитютюновго законодавства та запроваджує з травня 2017 р. продаж сигарет тільки у стандартизованій упаковці без брендів та забороняє виставляти пачки на вітринах.

Водночас спроби деяких країн оскаржити директиву закінчилися нічим. Польща, зокрема, подала позов до Європейського суду з метою оскарження положення про заборону обігу ментолових сигарет. Але, наприкінці 2015 року Генеральний адвокат Європейського суду Джуліана Кокотт заявила, що нова директива ЄС 2014/40 щодо тютюнових виробів є законною. А суттєва стандартизація упаковки сигарет, заборона сигарет з ментолом і спеціальні правила відносно електронних сигарет визнані правомірними.

Тютюнова індустрія в очікуванні нових правил стосовно виробництва та маркування тютюнових виробів намагається всіляко протидіяти змінам, щоб утримати ринки та клієнтів. Проте, останні спроби послабити текст директиви залишились марними.

«Жоден із аргументів, на які посилалась Польща - за підтримки Румунії - щодо заборони на сигарети з ментолом   не є обґрунтованим, в результаті чого позов Польщі про скасування оскарження директиви підлягає відхиленню»,- йдеться у прес-релізі № 154/15  Судової палати Європейського Союзу.

Це свідчить про те, що в ЄС серйозно ставляться до проблеми подолання тютюнової епідемії, котра наносить значної шкоди, як здоров’ю громадян, так і економіці держав. Тому вимоги Директиви 2014/40/ЄС запрацюють у всіх країнах ЄС з 20 травня 2016 р.

Україна також прагне встановити прогресивні норми з контролю над тютюном відповідно до вимог нової директиви. Ще у травні 2015 року був  зареєстрований законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», котрий відповідає згаданій європейській Директиві 2014/40/ЄС й Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект рекомендовано до першого читання профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я, але навколо нього точиться боротьба тютюнового лобі з метою недопущення запровадження нових норм. Так, наприклад, нардеп Г. Кривошея активно просуває імплементацію старої директиви 2001 року, яка нічого не змінює у антитютюновому законодавстві і є виключно формальною нормою.

Нагадаємо, що законопроект №2820 передбачає, зокрема, заборону ароматизованих сигарет, в тому числі з ментолом, зміну маркування пачок (графічні попередження про шкоду куріння будуть займати 65% від поверхні упаковки та розміщуватись на обох боках), заборону будь-яких маніпулятивних надписів на пачках сигарет про вміст смол, нікотину і т.п., врегулювання електронних сигарет. В той же час строки реалізації нового законодавства за умови його підтримки парламентом протягом цієї сесії є нереалістичними. Тому всі автори законопроекту погоджуються із потребою встановлення нових строків , наприклад, з початку 2017 року.

Україна має всі шанси, щоб встановити прогресивні заходи з контролю над тютюном для зменшення привабливості й поширеності куріння, якщо депутати проявлять відповідальність перед наступним поколінням та продемонструють реальну готовність до євроінтеграції і у сфері громадського здоров’я. 


Зірки про куріння

Валерій Сараула

телеведучий

Валерій Сараула телеведучий «У дитинстві я теж пробував курити, але батьки одного разу помітили попіл і влаштували мені розборки. Я перестав і більше вже не курив. До речі, думаю, що батьки мають серйозно...... докладніше

Святослав Вакарчук

лідер гурту «Океан Ельзи»

Святослав Вакарчук лідер гурту «Океан Ельзи» «Так сталося, що мене ця шкідлива звичка оминула. І коли мої друзі-курці мене запитують: «Ти що, ніколи не курив?», а я відповідаю: «Ні», вони кажуть: «Молодець!... докладніше