Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Держбюджет України отримав рекордні надходження від тютюнових акцизів у 2015 році

Держбюджет України отримав рекордні надходження від тютюнових акцизів у 2015 році

]]>Печать]]> E-mail

09 лютого 2016

За січень-грудень 2015 р. державний бюджет України отримав від тютюнових акцизів 22,2 мільярда гривень, що на понад 4 млрд більше, ніж рік тому. 

Збільшення надходжень відбулося без зростання реалізації сигарет, яка залишилася на рівні 2014 р. – 73 мільярди сигарет. Доходи зросли, бо в першому півріччі 2015 р. ставки акцизу були суттєво вищими, ніж в попередньому році, оскільки в 2014 р. ставки було підвищено в липні та вересні. Крім того, в січні 2015 р. ставки на сигарети без фільтру було підвищено до рівнів ставок сигарет з фільтром. У результаті, середня ціна пачки сигарет без фільтру зросла з 6 до 11 грн, а їхня реалізація зменшилася з 12,7 млрд штук в 2014 р. до 5,8 млрд штук в 2015 році. Також в 2015 р. зменшився імпорт сигарет: з 6,5 млрд шт. до 4 млрд шт. сигарет.

Виробництво в 2015 р. зросло на 8%: з 86 млрд сигарет до 93 млрд сигарет, що було зумовлено зростанням експорту з 18 млрд сигарет в 2014 р. до 23 млрд сигарет в 2015 р., та скороченням імпорту.

«Варто зауважити, що в 4-му кварталі реалізація сигарет зросла до 22 млрд шт., тоді як в попередні 3 квартали вона складала в середньому 17 млрд шт. Зростання реалізації було штучним, спровокованим «ціновими війнами», які влаштували тютюнові корпорації, починаючи з жовтня з метою не допустити високого зростання ставок акцизу в 2016 р.. Незважаючи на «цінові війни», надходження до бюджету за 4 квартал зросли до 6,6 млрд грн, тоді як в попередні квартали вони в середньому складали 5,2 мільярди гривень», - пояснив Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Тютюнові корпорації штучно збільшили реалізації сигарет в 4-му кварталі 2015 р.  в очікуванні значного зростання акцизу з січня 2016 р. Таким чином акциз був сплачений за ставками 2015 р., а  сигарети лишилися на складах та були відправлені в роздрібний продаж вже в 2016 р. Відповідно  слід очікувати різкого тимчасового зменшення реалізації сигарет у перші місяці 2016 р. Проте, навіть якщо реалізація сигарет в 2016 р. зменшиться до 66 мільярдів сигарет (на 10% менше, ніж в 2015 р.), завдяки зростанню ставок акцизу надходження до державного бюджету у 2016 р. складуть  не менше 28 млрд гривень  (на 6 млрд більше, ніж в 2015 р.).

«Стаття 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачає співробітництво у боротьбі з контрабандою підакцизних товарів і, зокрема, включає «поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби». Наразі мінімальна ставка акцизу в країнах ЄС складає 90 євро за 1000 шт. За підрахунками Українського центру контролю над тютюном, Україна зможе досягти рівня акцизів ЄС у 2021 р. за умови щорічного підвищення специфічного акцизу на тютюн на 40%»,- додав Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Нагадаємо, що з 1 січня у 2016 р. специфічний акциз на тютюн підвищився на 40%. а Мінфін запровадило  мінімальні роздрібні ціни: на сигарети з фільтром – 13 грн, а на сигарети без фільтра – 15 грн.

Український Центр контролю над тютюном: аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та аналіз визначених сфер контролю над тютюном для посилення та виконання антитютюнового законодавства України з метою скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. Проект реалізується ГО «Центр громадянського представництва «Життя».

 


Зірки про куріння

Григорій Чапкіс

заслужений артист України, танцмейстер Віденських балів

Григорій Чапкіс заслужений артист України, танцмейстер Віденських балів «Я хочу звернутися до всіх діячів мистецтва: менше пропагандуйте! Я можу зрозуміти кадр, у якому сигарети необхідні, - ну, солдати... докладніше

Олександр Педан

телеведучий

Олександр Педан телеведучий «Я вважаю, що ті люди, які не курять і мають певний статус, повинні показувати це і говорити про це. Є мода, і вона дуже впливає на людей. Мені приємно, що останнім часом стало... докладніше