Головна / Медіа-центр / Новини / Куріння кальянів небезпечне для здоров’я

Куріння кальянів небезпечне для здоров’я

]]>Печать]]> E-mail

28 квітня 2016

Кальяни набувають все більшої популярності в світі. Мета-аналіз[1] дослідженнь про кальяни, опублікованого в Public Health Reports,  порівняв токсичні речовини, які вдихають під час куріння кальянів та сигарет. У статті проаналізовано 17 досліджень стосовно кількості диму, який вдихається, та рівнів нікотину, смоли й монооксиду вуглецю, який містить цей дим.

Дослідження виявило, що під час куріння однієї сигарети курець вдихає 0,6 л диму, в той час як курець кальяну за один сеанс вдихає 74.1 л диму. Відповідно за один сеанс куріння кальяну курець отримує більшу дозу нікотину, смоли та монооксиду вуглецю, порівняно із однією викуреною сигаретою.

Таким чином куріння кальну є дійсно небезпечним для здоров’я, тому держави повинні вживати рішучих заходів, щоб захистити людей від диму, котрий виділяється під час куріння кальяну.

«Що стосується кальяну, то він ще більш небезпечний, ніж цигарки і звичайні тютюнові вироби, тому що має ароматичне, смакове забарвлення. При споживанні кальяну відбувається горіння вугілля, при спалюванні якого виділяються канцерогенні речовини, які потрапляють потім в легені. Кальян призводить до споживання гарячого диму, що призводить до пришвидшеної деструкції тканини легень – тканина легень перестає бути еластичною, це спричинює розвиток астматичних станів. Ароматизатори, які застосовуються в кальянах, при утворенні диму перетворюються на  канцерогенні речовини і призводять до шкідливої дії. Якщо людина сидить у залі, де курять кальян, то через годину-півтори у неї будуть ознаки легкого отруєння чадним газом», - пояснив Анатолій Подрушняк, к.мед.н., заступник директора ДП "Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І.Медведя МОЗ України.

Відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала разом із 178 іншими державами світу, тютюн для кальянів та самі кальяни є тютюновими виробами, тому потребують належного регулювання.

Нагадаємо, що за українським законодавством (ст. 13 ЗУ №2899), куріння кальянів заборонене у громадських місцях, в тому числі й у кафе, барах і ресторанах.

В Україні також зареєстровано законопроект №2820, який серед іншого передбачає посилення контролю за кальянами. Зокрема, законопроект забороняє ароматичні добавки до тютюну для кальянів та запроваджує звітність виробників про вміст та інгредієнти такого тютюну. Такі заходи повністю відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.


Зірки про куріння

Анастасія Мазур

ведуча програми «Факти» (ICTV)

Анастасія Мазур ведуча ICTV «Свого часу я поборола цю залежність, просто прокинувшись одного разу і сказавши «стоп». Відтоді жодного разу не пошкодувала і не поверталась до неї. Вважаю, що фрази « я не... докладніше

Сашко Положинський

співак, лідер гурту „Тартак”

Сашко Положинський співак, лідер гурту „Тартак” «Коли я був значно молодшим, я часом тягнув сигарету, а то й чийсь недопалок. За компанію. Підпадаючи під вплив оточення, перебуваючи у полоні хибних уявлень...... докладніше