Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Право на здоров’я: імплементація Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та директив Європейського Союзу для захисту населення від шкідливого впливу тютюну

Право на здоров’я: імплементація Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та директив Європейського Союзу для захисту населення від шкідливого впливу тютюну

]]>Печать]]> E-mail

17 травня 2016

16 травня 2016 р. відбувся круглий стіл: «Право на здоров’я: імплементація Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та директив Європейського Союзу для захисту населення від шкідливого впливу тютюну».

aaaa4506.jpg

Обговорення ініціювала Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я у співпраці з Центром громадянського представництва «Життя», Українським центром контролю над тютюном та Центром демократії і верховенства права. Участь у засіданні круглого столу взяли народні депутати, представники Уряду, науковці та експерти із контролю над тютюном міжнародних і українських організацій.

Під час круглого столу Міністерство охорони здоров’я прозвітувало про сучасний стан виконання Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ) а учасники обговорити перспективи посилення українського антитютюнового законодавство та проект закону № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», який розроблений на основі сучасної Директиви 2014/40/ЄС .

Учасники висловили одностайну підтримку законопроекту №2820 та зауважили, що його прийняття зменшить привабливість сигарет та знизить поширеність куріння в першу чергу серед молоді та жінок.

16.jpg

Наталія Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні, зазначила, що «за підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі вживання тютюну спричиняє близько 6 мільйонів смертей щорічно. Доведено, що серед хвороб, пов’язаних із тютюном, провідні позиції займають серцево-судинні хвороби, захворювання легенів та онкологія. Відтак, ми говоримо про епідемію, і у відповідь на неї у 2003 році ВООЗ розробила Рамкову Конвенцію із боротьби з тютюном (РКБТ)».

16_10.jpg

«Цього року Україна відзначила десятиріччя ратифікації цієї Конвенції», - нагадав Олег Дудін, головний спеціаліст Департаменту громадського здоров’я МОЗ України. – «Цей документ є першим у світі міжнародним договором, який окреслює основні ефективні заходи для подолання тютюнової епідемії. За ці 10 років зроблено багато для імплементації положень РКБТ в українське законодавство, на законодавчому рівні закріплено пріоритетність політик в сфері охорони здоров’я над інтересами корпорацій та компаній, діяльність яких пов’язана із тютюном. Міністерство охорони здоров’я наголошує на важливості здійснення заходів для боротьби із тютюнопалінням в Україні та активно підтримує проведення заходів для виконання положень РКБТ».

16_1.jpg

Варто зазначити, що тема «тютюнової епідемії» є пріоритетною і для міжнародних організацій. Так, керівник програм сектору людського розвитку Регіону Європи та Центральної Азії Світового Банку Д-р Фон Зао наголосив: «Питання боротьби із тютюном має бути впроваджено у програми реформування системи охорони здоров’я, оскільки це та сфера, яка потребує негайних дій. Нам потрібно зменшити споживання тютюну, який становить серйозну загрозу для здоров’я української нації. Як показує світовий досвід, а також досвід України, набутий протягом останніх років, боротьба з тютюнопалінням дозволяє мобілізувати ресурси та досягти більш здорового способу життя. Ініціативи у боротьбі із тютюном важливі як для населення, так і для економіки країни, адже підвищення  податків на тютюнові вироби дозволяє збільшити надходження у бюджет, які потім можна використати, наприклад, для програм у сфері охорони здоров’я. На наш погляд, боротьба із тютюнопалінням – та сфера, де можна розвивати законодавство, розробляти ті законодавчі акти, які посприяють розвитку країни».

aaaa4395.jpg

Д-р Анка Тома Фрідлендер, експерт з адвокації Smoke-Free Partnership, ознайомила учасників засідання із Директивою з контролю над тютюном 2014/40/ЄС, яка набирає чинності у країнах Європейського Союзу 20 травня цього року. Д-р Фрідлендер наголосила: «Ключовими пріоритетами Директиви є профілактика початку куріння, зниження привабливості тютюну та сприяння припиненню куріння. Сьогодні в країнах ЄС понад 700 тис. осіб помирає щорічно від хвороб, викликаних споживанням тютюну. Ціна цих втрат для суспільства складає 544 млрд євро, що у 4 рази перевищує загальну ринкову вартість усієї тютюнової індустрії. Саме тому виконання положень Директиви є вкрай важливим».

aaaa4569.jpg

Андрій Скіпальський, голова правління ГО «Життя», нагадав, що в Україні на основі положень Директиви 2014/40/ЄС було розроблено законопроект №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну. «На жаль, як завжди при прийнятті законопроектів у сфері боротьби із тютюном, відчувається сильне антитютюнове лобі, і цей законопроект, зареєстрований понад рік тому, ще досі не став законом. Вже понад 3 роки українське законодавство у сфері боротьби із тютюном не змінювалося, і це мало негативний вплив на ситуацію з курінням в Україні. Прийняття законопроекту №2820 дозволило б народним депутатам показати прогресивність мислення, а українцям – отримати право на здоров’я на рівні з європейцями».

Учасники круглого столу висловили підтримку законопроекту 2820, який передбачає нові вимоги до маркування упаковки тютюнових виробів, заборону на використання смакових добавок та інгредієнтів до тютюнових виробів, регулювання курильних сумішей та електронних сигарет. Після ухвалення законопроекту розмір медичного попередження збільшиться з 50 до 65%, і малюнки будуть розміщені з обох сторін. Всі ці заходи є новими правилами регулювання тютюнових виробів, що набувають чинності у всіх країнах ЄС з 20.05.2016 р.

aaaa4490.jpg


Зірки про куріння

Марічка Падалко

телеведуча, учасниця шоу „Танцюю для тебе”

Марічка Падалко телеведуча, учасниця шоу „Танцюю для тебе” «Є проблема, що в громадських місцях починають обкурювати дітей. Наприклад, підлітки часто використовують дитячі майданчики як місце для перекуру.... докладніше

Фагот (Олег Михайлюта)

лідер гурту ТНМК

Фагот (Олег Михайлюта) лідер гурту ТНМК «Куріння - це шкідливо, і це потрібно доносити до людей. Звичайно, страшні написи на пачках та картинки – не дуже приємні для людської психіки. Але, можливо, іншого... докладніше