Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Ні тютюновому лобі в парламенті! Вимагаємо розблокувати законопроект №2820 в податковому комітеті!

Ні тютюновому лобі в парламенті! Вимагаємо розблокувати законопроект №2820 в податковому комітеті!

]]>Печать]]> E-mail

18 травня 2016

18-го травня Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» пікетувала засідання Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, який вже більше року не виносить на розгляд законопроекти (№2430-1), таким чином, блокує включення до порядку денного ВРУ антитютюнового законопроекту №2820. 

 

Учасники акції звернули увагу народних депутатів та представників ЗМІ на проблему тютюнового лобі в парламенті. Зокрема, були названі імена народних депутатів та посадовців, яких Коаліція підозрює у захисті інтересів тютюнових корпорацій: Ніна Южаніна, Геннадій Кривошея, Михайло Кобцев та Роман Насіров.

Громадськість представила перелік дій держслужбовців, які направлені радше на захист інтересів тютюнових корпорацій, ніж українського народу. Так, наприклад, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики лобіювала нижчі ставки акцизного податку на тютюн у 2015 році та більше 14 місяців не виносить на обговорення комітету законопроект №2430-1. Така ситуація перешкоджає винесенню на перше читання у ВРУ прогресивного антитютюнового законопроекту №2820, який підтриманий профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я.

«Така тактика голови податкового комітету пані Южаніної є абсолютно неприйнятна для тих медиків і лікарів, які знаходяться у Верховній Раді, моїх колег, які однозначно стоять за поступове очищення України не тільки від тютюнового диму, а взагалі від вживання тютюну», - наголосив Олег Мусій, народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я.

Геннадій Кривошея є автором слабкого і формального законопроекту №2430-1, який власне і блокує проходження законопроекту №2820. Нардеп активно виступав на комітеті з питань охорони здоров’я з метою заблокувати та уповільнити проходження законопроекту №2820.

Колишній нардеп та теперішній голова ДФС Роман Насіров лобіював направлення профільного законопроекту з охорони здоров’я в податковий комітет, брав участь у міжнародній конференції високого рівня у робочий час за спонсорства організації, яка функціонує на гроші тютюнових корпорацій та є визнаним тютюновим лобістом №1 у світі в питанні тютюнових акцизів.

Також викликає стурбованість діяльність нардепа Михайла Кобцева (округ м. Харків, де розташовано підприємство корпорації Філіп Морріс), який нещодавно надіслав лист на Кабмін з метою захистити інтереси тютюнових корпорацій перед підготовкою України до Конференції сторін Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

«Тактика, яку обрали деякі депутати свідчить про те, що вони абсолютно свідомо виступають на боці тютюнових компаній», - додав Олег Мусій.

«Це новітні форми тютюнового лобізму, коли не у прямий спосіб, а у опосередкований, шляхом альтернативності та блокування законопроектів відбуваються дії на користь тютюнових корпорацій. Ми просимо депутатів нарешті виконати свою роботу», - зазначив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Україна є стороною РКБТ ВООЗ з 2006 року. Сторони Конвенції визнають, що тютюн є унікальним продуктом, вживання якого призводить до передчасної смерті. Відповідно, тютюн має жорстко регулюватися державами–сторонами РКБТ ВООЗ.

Сторони Конвенції визнають, що існує непримиримий конфлікт корпоративних інтересів тютюнової індустрії з інтересами громадського здоров’я. Сторони взяли на себе зобов’язання вживати заходів для недопущення втручання тютюнової індустрії та її представників в політику охорони здоров’я. На жаль, парламентарі все частіше проявляють лобістські дії на захист інтересів корпорацій у парламенті цього скликання.

В Україні Мережа підзвітності тютюнових корпорації (NATT) постійно документує випадки тютюнового лобізму. Останніми урядовцями, які «відзначилися» в тютюновому лобізмі та були звільнені з посад, - В. Пятницький та С. Зайцева. Дії цих урядовців фігурували в розслідувані «New York Times» 2015 року про лобізм на користь тютюнових корпорацій у бідних країнах світу, в тому числі і в Україні.

Тому Коаліція звертається до народних депутатів України вжити заходів з припинення практики тютюнового лобізму та включити цю норму у Етичний кодекс народного депутата. Коаліція також звернулася до Голови податкового Комітету Ніни Южаніної з вимогою якнайшвидше розглянути законопроекти №2430-1 і №2820 для включення їх до порядку денного пленарних засідань ВРУ.

Довідково:

Проект Закону № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» від 13.05.2015 був розроблений з метою охорони здоров’я на основі положень європейської Директиви 2014/40/ЄС та Статей 9, 10, 11 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яку Україна ратифікувала у 2006 році. Стаття 5.3. РКБТ ВООЗ зобов’язує сторони захищати політику у сфері охорони здоров’я від впливу комерційних, корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Стаття 4 Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» говорить про пріоритетність політики у сфері охорони здоров'я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з тютюновою промисловістю.

 Постановою Верховної Ради України від 15 вересня 2015 року № 677-VIII законопроекти № 2820 та № 2430-1 (від 18.03.2015 за авторством Г. Кривошеї) було включено до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання. Рішенням від 7.10.2015 року Комітет з питань охорони здоров’я, який є головним комітетом для законопроекту № 2820, рекомендував розглянути в першому читанні цей законопроект.

04.11.2015 року Комітету з питань регламенту та організації роботи ВРУ прийняв рішення, що законопроекти № 2430-1 та № 2820 є по суті альтернативними і відповідно до статті 110 Регламенту ВРУ, мають розглядатися одночасно в порядку черговості їх внесення.

В той же час, вже більше року немає висновку профільного Комітету з питань податкової та митної політики по законопроекту № 2430-1, що є формальною перешкодою для розгляду в першому читанні законопроекту № 2820. 

Проект Закону № 2820 підтриманий коаліцією «Реанімаційний пакет реформ», Міністерством охорони здоров’я, відомими лікарськими організаціями України, Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Світовим Банком, Європейською Коаліцією “Smoke-Free Partnership”, мережею організацій “European Network for Smoking Prevention”, коаліцією «За вільну від тютюнового диму Україну», МДО «З питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями», МДО «За духовність, моральність та здоров’я України» та іншими організаціями та експертами. 


Зірки про куріння

Святослав Вакарчук

лідер гурту «Океан Ельзи»

Святослав Вакарчук лідер гурту «Океан Ельзи» «Так сталося, що мене ця шкідлива звичка оминула. І коли мої друзі-курці мене запитують: «Ти що, ніколи не курив?», а я відповідаю: «Ні», вони кажуть: «Молодець!... докладніше

Світлана Лобода

співачка

Світлана Лобода співачка «Я не курю і відучую курити всю свою команду. У мене це успішно виходить. Я вважаю, що це дуже шкідливо для здоров'я. ... докладніше