Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Українці перестають курити сигарети без фільтра

Українці перестають курити сигарети без фільтра

]]>Печать]]> E-mail

23 лютого 2017

Реалізація сигарет без фільтра в Україні скоротилася з 12,5 мільярдів штук у 2014 році до 2,0 мільярдів штук у 2016 році. Це зумовлено тим, що середня ціна пачки сигарет без фільтра зросла з 4,5 до 14,5 гривень упродовж 2014-2016 рр.

non_filter_cigs_realisation_1.png

Ще в середині 1990-х років більшість сигарет на ринку України були сигаретами без фільтра. Проте поступово курці таких сигарет припиняли курити або вмирали, а нові курці віддавали перевагу сигаретам з фільтром. З роками частка сигарет без фільтра на ринку України скорочувалася, і на початку 2010 року вона становила лише 5%. У 2010 році уряд М. Азарова запропонував підвищити ставки акцизу на сигарети, але в останній момент, за ініціативою одного з тодішніх віце-прем’єрів, який мав інтерес до тютюнової фабрики в Донецькій області, було підвищено акцизи лише на сигарети з фільтром.  В результаті ставка акцизу на сигарети без фільтра стала вдвічі меншою, ніж на сигарети з фільтром.

Різниця ставок в грошовому вимірі поступово зростала, і в 2014 році ставка акцизу на пачку з 20 сигарет без фільтра була на 3,4 гривні меншою, ніж на таку ж пачку сигарет з фільтром. Така штучна різниця акцизів робила сигарети без фільтра набагато дешевшими, що в умовах економічної скрути штучно створювало попит на них .

У 2014 році в Україні було реалізовано понад 12 мільярдів сигарет без фільтра, що становило 17% річного обігу сигарет. Проте з січня 2015 року, відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, в Україні було встановлено однакові ставки акцизу на сигарети з фільтром та без фільтра.

«Опоненти підвищення ставок акцизу на сигарети зазвичай кажуть, що при підвищенні акцизу люди не кидають курити, а лише переходять на дешевші сигарети. Але для курців сигарет без фільтра дешевшої альтернативи просто не було. Так, частина з них стала курити дешеві сигарети з фільтром, проте багато хто скоротив кількість викурених сигарет, а деякі нарешті припинили курити, що було найкращим вибором для їхнього здоров’я та добробуту», - пояснив Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Така ситуація зі споживанням сигарет без фільтра показує, що послідовна акцизна політика, яка збільшує ціну сигарет, дійсно призводить до скорочення споживання цієї надзвичайно шкідливої продукції. Позитивні зміни в акцизній політиці відбулися завдяки впливу Угоди про асоціацію з ЄС. Наразі в країнах ЄС мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет становить 90 євро, а в Україні – лише 21 євро. У 2016 та 2017 роках ставка акцизу на сигарети підвищувалася на 40% щорічно і в результаті надходження від тютюнових акцизів до державного бюджету зросли з 18,1 млрд гривень в 2014 році до 33,3 млрд гривень в 2016 році.

Якщо аналогічні темпи підвищення акцизів будуть запроваджені в наступні роки, це матиме позитивний результат як для здоров’я мешканців України, так і для державного бюджету. 


Зірки про куріння

Яна Клочкова

олімпійська чемпіонка з плавання

Яна Клочкова олімпійська чемпіонка з плавання «Хоча й кажуть, що куріння - це власний вибір кожної людини, я не погоджуюсь. Людина робить цей вибір абсолютно несвідомо, під впливом багатьох факторів з... докладніше

Валерій Сараула

телеведучий

Валерій Сараула телеведучий «У дитинстві я теж пробував курити, але батьки одного разу помітили попіл і влаштували мені розборки. Я перестав і більше вже не курив. До речі, думаю, що батьки мають серйозно...... докладніше