Головна / Медіа-центр / Новини / Контрабанда сигарет із України в ЄС зросла в 10 разів

Контрабанда сигарет із України в ЄС зросла в 10 разів

]]>Печать]]> E-mail

13 липня 2017

Маркетингова агенція KPMG видала черговий щорічний звіт[1] про обсяги ринку нелегальних сигарет в країнах Європейського Союзу. Звіт був профінансований 4 транснаціональними тютюновими корпораціями, проте автори таки були  вимушені визнати, що споживання як легальних, так і нелегальних сигарет в ЄС невпинно скорочується. Зокрема, в 2012-2016 рр. споживання легальних сигарет зменшилося з 503,1 млрд до 451,4 млрд, а нелегальних – з 65,7 млрд до 48,3 млрд сигарет. Таким чином Європа поступово звільняється від тютюнової залежності.

2552806-sygarety-ad28e_690x426.jpg

«Слід зазначити, що в 2016 році контрафактні (нелегально вироблені) сигарети становили менше ніж 8% серед всіх нелегальних сигарет, а решта 92% – це контрабанда, тобто легально вироблені сигарети, які були оподатковані та куплені в країні з низькими податками, а потім нелегально переправлені для споживання в країну з високими податками», - пояснив Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України.

Згідно зі звітом, у 2016 році Україна вийшла на перше місце серед країн, що постачають контрабандні сигарети в країни ЄС. Протягом 2015 та 2016 років контрабанда українських сигарет в ЄС зросла більш ніж в 10 разів і сягнула 5,8 млрд штук. Основною причиною цього явища стало знецінення національної валюти. У 2016 році середня ціна пачки сигарет в Україні становила приблизно 0,5 євро, в сусідніх країнах ЄС – 3 євро, в країнах Західної Європи – до 10 євро. Українські сигарети були виявлені не тільки в сусідніх Польщі, Словаччині, Угорщині та Румунії,  але також в Австрії, Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литві, Франції, Німеччині, Греції, Великій Британії, Нідерландах, Норвегії, Фінляндії, Швеції, Люксембурзі та Мальті. Контрабанда українських сигарет в Італію в 2016 році сягнула 1 млрд сигарет. Підкреслюємо, що всі ці сигарети не є контрафактом, це легально вироблені в Україні сигарети, які були продані контрабандистам та переправлені в ЄС. Слід зазначити, що також Міжнародна митна організація (WCO) неодноразова визначала Україну серед країн, які є найбільшими джерелами[1] контрабанди сигарет у світі. 

price1.png

«Ще нещодавно тенденція обсягів контрабанди українських сигарет в ЄС була протилежною. Згідно з попередніми звітами  KPMG, в 2008 році з України в ЄС було незаконно вивезено понад 11 мільярдів сигарет. А далі в Україні стали стрімко підвищувати акцизи (лише протягом 2008-2010 років середня ставка акцизу на сигарети зросла в 6 разів) і обсяги контрабанди з України в 2010-2014 роках щороку зменшувалися. Ці факти доводять, що суттєве збільшення акцизів на сигарети здатне зменшувати обсяги контрабанди», - додав Костянтин Красовський.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС (Стаття 352) передбачає співробітництво у боротьбі з контрабандою підакцизних товарів, яке, зокрема, включає «поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби». У 2017 році мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет в Україні становить 596 гривень (= 20 євро), тоді як в ЄС мінімальний рівень акцизу на 1000 сигарет встановлено на рівні 90 євро. У 2016 та 2017 роках ставки акцизу було підвищено на 40% щорічно і це дало суттєвий фіскальний ефект, зокрема, в 2016 році надходження до державного бюджету від тютюнових акцизів зросли з 22,2 млрд гривень до 33,2 млрд гривень. У 2017 році, завдяки зростанню ставок акцизу, реалізація сигарет в Україні (а також, напевно, і контрабанда сигарет із України) зменшувалася, а надходження продовжували зростати[2]. Потрібно і в наступні роки зберегти вже задіяні темпи й надалі щорічно підвищувати ставку акцизу на 40%.

Проте для подолання контрабанди сигарет одного підвищення акцизів замало. Потрібно реалізувати комплекс заходів, передбачених міжнародним Протоколом про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами, який вже ратифіковано Європейським Союзом. 1 березня 2017 року Кабінет Міністрів України схвалив законопроект, що дозволить Україні ратифікувати Протокол, але наразі процес ратифікації гальмується Адміністрацією Президента України, яку чомусь не бентежить, що Україна є головним постачальником контрабандних сигарет в Європу.

Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) визнає[3], що нелегальна торгівля тютюном є джерелом фінансування криміналітету та тероризму. Тому якнайшвидша ратифікація Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами та подальше зростання ставок акцизів на тютюн в Україні будуть реальними кроками у напрямку євроінтеграції у цій сфері.

 

Для контактів: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script .

При передруку інформації з прес-релізу посилання на Український центр контролю над тютюном ГО «Життя» є обов’язковим
Зірки про куріння

Інна Шевченко

ведуча програми «Факти» (ICTV)

Інна Шевченко ведуча ICTV «Я була курцем і декілька разів кидала палити.  Я завжди прагнула позбутися цієї пагубної звички і мені дуже допомогла книжка Аллена Карра «Легкий спосіб кинути палити». Всім... докладніше

Святослав Вакарчук

лідер гурту «Океан Ельзи»

Святослав Вакарчук лідер гурту «Океан Ельзи» «Так сталося, що мене ця шкідлива звичка оминула. І коли мої друзі-курці мене запитують: «Ти що, ніколи не курив?», а я відповідаю: «Ні», вони кажуть: «Молодець!... докладніше