Головна / Медіа-центр / Новини / Доповідь ВООЗ: за останнє десятиліття значно збільшились масштаби заходів із боротьби проти тютюну

Доповідь ВООЗ: за останнє десятиліття значно збільшились масштаби заходів із боротьби проти тютюну

]]>Печать]]> E-mail

19 липня 2017

Норми щодо запровадження ілюстрованих попереджень про шкоду куріння на пачках тютюнових виробів та виділення вільних від тютюнового диму громадських місць охопили 4,7 мільярда осіб або 63% населення світу.
smoking_kills_7_mln_1.png

19 липня 2017 р. Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала доповідь про глобальну тютюнову епідемію, у якій зазначають, що кількість держав, які реалізували політику щодо зменшення поширеності куріння зросла.

Приблизно 4,7 мільярда осіб, або 63% світового населення, захищені, як мінімум, одним комплексним антитютюновим  заходом. Це вчетверо більше в порівнянні з 2007 р, коли такі заходи поширювалися тільки на 1 мільярд осіб або 15% населення планети. Завдяки стратегіям реалізації таких заходів мільйони людей уникнули передчасної смерті.

Разом з тим у новій доповіді ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію 2017 року також наголошується, що тютюнова промисловість продовжує протидіяти зусиллям урядів щодо повномасштабної реалізації інструментів, що дозволяють рятувати людські життя і скорочувати витрати на охорону здоров’я.

«Уряди різних країн світу не повинні зволікати з включенням всіх положень Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну в свої національні антитютюнові програми і стратегії, - зазначає Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос  Адханом  Гебрейесус. – Потрібно також жорстко присікати незаконну торгівлю тютюновими виробами, яка посилює глобальну тютюнову епідемію і викликані нею наслідки для здоров'я, суспільства і економіки ».

«Об'єднуючи зусилля, країни мають можливість щорічно уберігати мільйони людей від смертей, спричинених споживанням тютюну, і щороку економити мільярди доларів, уникаючи додаткових збитків у вигляді витрат на охорону здоров'я і зниження продуктивності», - додає д-р Тедрос.

Завдяки стратегіям, які допомагають реалізовувати передбачені РКБТ ВООЗ заходи зі скорочення попиту на тютюн, зокрема комплексу заходів MPOWER, за останнє десятиліття мільйони людей уникли передчасної смерті, і були заощаджені сотні мільярдів доларів. Концепція MPOWER була прийнята в 2008 р і покликана спонукати уряди вжити заходів для виконання шести стратегій із боротьби проти тютюну, а саме:

  • - моніторинг споживання тютюну і стратегій профілактики;
  • - захист людей від тютюнового диму;
  • - пропозиція допомоги в цілях припинення споживання тютюну;
  • - попередження про небезпеки, пов'язані з тютюном;
  • - введення заборон на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюнових виробів;
  • - підвищення податків на тютюнові вироби.

«Кожна десята смерть у світі викликана тютюном, але ми можемо змінити ситуацію завдяки антитютюновим заходам MPOWER, які довели свою виняткову ефективність, - зазначає Майкл Р. Блумберг (Michael R. Bloomberg), Глобальний посол ВООЗ із боротьби з неінфекційними захворюваннями і засновник Благодійного фонду Блумберга. - Успіхи, які досягнули в усьому світі і про які йде мова в різних розділах доповіді, свідчать про те, що країни здатні переломити тенденцію. Благодійний фонд Блумберга сподівається співпрацювати з Генеральним директором д-ром Гебрейесусом і продовжувати роботу з ВООЗ».

Нова доповідь підготовлена за фінансової підтримки Благодійного фонду Блумберга і присвячена моніторингу споживання тютюну і стратегій профілактики. У ньому робиться висновок про те, що комплексні системи моніторингу споживання тютюну є в однієї третини країн. Це більше ніж у 2007 році, коли моніторингом споживання тютюну в рекомендованому обсязі займалася лише чверть країн, однак і зараз урядам необхідно приділяти більше уваги і фінансових ресурсів цьому напрямку роботи.

Навіть країни, які відчувають брак ресурсів, можуть відслідковувати споживання тютюну і впроваджувати стратегії профілактики. Автори доповіді роблять висновок, що збір статистики про молодь і дорослих дозволяє країнам удосконалювати стан здоров'я населення, економити витрати на охорону здоров'я і отримувати доходи для фінансування державних служб. Вони також відзначають, що систематичний моніторинг втручання тютюнової індустрії в процес вироблення політики уряду сприяє захисту здоров'я людей, оскільки це дозволяє отримати уявлення про тактичні прийоми тютюнових кампаній.  До них належить тенденція перебільшувати економічну значущість тютюнової промисловості, дискредитація науково доведених фактів і використання судових механізмів для чинення тиску на уряд.

«Задіюючи системи моніторингу тютюну, країни можуть краще захистити своїх громадян, в тому числі дітей, від тютюнової індустрії та її продукції», - зазначає д-р Даглас Беттчер (Douglas Bettcher), директор Департаменту ВООЗ з профілактики неінфекційних захворювань (НІЗ).

«Втручання тютюнової промисловості в процес розробки державної політики - дуже серйозна перешкода на шляху зміцнення здоров'я і просування розвитку в багатьох країнах, - вважає д-р Беттчер. - Однак, відстежуючи і зупиняючи подібні дії, ми можемо рятувати життя і готувати ґрунт для сталого майбутнього для всіх».

Повний текст прес-релізу ВООЗ за посиланням: http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2017/tobacco-report/ru/

Повний текст доповіді ВООЗ за посиланням: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/255874/1/9789241512824-eng.pdf?ua=1


Зірки про куріння

Андрій Доманський

телеведучий

Андрій Доманський телеведучий «Я почав курити на першому курсі інституту. До двадцяти п'яти років я запустив себе сильно зовні і в плані здоров'я. Я зрозумів, що в мене росте син, і замість того, щоб... докладніше

Антон Равицький

ведучий програми «Ранок у Великому Місті» (ICTV)

Антон Равицький ведучий програми «Ранок у Великому Місті» (ICTV) «Головна шкода куріння - ілюзія. Ілюзія, що ви виглядаєте якось інакше, ілюзія, що ви чимось зайняті, що так розслабляєтеся або відволікаєтеся.... докладніше