Головна / Медіа-центр / Новини / Парламент Грузії зробив прорив у контролі над тютюном. Україна наступна?

Парламент Грузії зробив прорив у контролі над тютюном. Україна наступна?

]]>Печать]]> E-mail

06 вересня 2017

5 вересня Голова комітету охорони здоров’я Грузії Акакій Зоідзе взяв участь у брифінгу на прес-поінті Верховної Ради України спільно із народним депутатом України Наталією Веселовою.
img_5343.jpg

Акакій Зоідзе представив прогресивні законодавчі зміни у сфері контролю над тютюном, які були прийняті в Грузії у травні 2017 року в виконання Угоди про асоціацію з ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Так, парламент Грузії проголосував за такі зміни:

 

  • -заборону куріння у приміщеннях, окрім житлових та пенітенціарних установ;
  • -заборону всіх форм стимулювання продажу тютюну;
  • -запровадження стандартизованих пачок сигарет без брендів та із великими попередженнями про шкоду куріння;
  • -включення електронних сигарет у сферу дії антитютюнового законодавства;
  • -заборону розміщення тютюнових виробів у відкритих вітринах магазинів;
  • -заборону продажу тютюнових виробів через Інтернет та поштою.

 

Такі заходи допоможуть зменшити поширеність куріння в Грузії та попередити дитяче куріння.

В Україні також зареєстровані законопроекти, які передбачають запровадження європейських стандартів захисту українців від згубного впливу тютюну: Проект Закону №2820 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну  та Проект Закону №4030а про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму).

Законопроект №2820 передбачає збільшення графічних попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет,  заборону ароматизованих сигарет, звітність тютюнової індустрії про вміст виробів, регулювання електронних сигарет. У той же час законопроект №4030а пропонує заборонити розміщувати сигарети у вітринах магазинів, збільшити кількість громадських місць, які стануть вільними від тютюнового диму, та запровадити механізм контролю за виконанням антитютюнового законодавства в закладах ресторанного господарства.

Ці законопроекти рекомендовані профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я до першого читання, проте вони вже більш як два роки не розглядаються депутатами у сесійній залі.

Наталія Веселова закликала своїх колег народних депутатів взяти приклад із Грузії та прийняти ефективні норми, які допоможуть зменшити поширеність дитячого куріння в Україні. Пані Веселова зазначила, що Україна має позитивний попередній досвід антитютюнової діяльності. Поширеність щоденного куріння в Україні впродовж 2010-2017 років зменшилась на 20%, відповідно до Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну. Попри ці позитивні зміни кількість курців в Україні досі є вражаючою  - 23%, понад 7 мільйонів наших громадян від 15 років щодня курять. Тому потрібно продовжувати зменшувати привабливість та доступність сигарет, у першу чергу серед молоді та дітей, приймаючі нові антитютюнові закони.


Зірки про куріння

Григорій Чапкіс

заслужений артист України, танцмейстер Віденських балів

Григорій Чапкіс заслужений артист України, танцмейстер Віденських балів «Я хочу звернутися до всіх діячів мистецтва: менше пропагандуйте! Я можу зрозуміти кадр, у якому сигарети необхідні, - ну, солдати... докладніше

Владислав Яма

танцюрист, хореограф

Владислав Яма танцюрист, хореограф «У моєму випадку все дуже просто. Я ставлю собі питання: навіщо? Допустимо, лежить переді мною пачка сигарет. Можна взяти, викурити, – пробував же колись в дитинстві.... докладніше