Головна / Медіа-центр / Інтерв’ю / Доктор Комаровський: «Кинути курити мені допомогла книга»

Доктор Комаровський: «Кинути курити мені допомогла книга»

]]>Печать]]> E-mail

10 березня 2011

Для багатьох «зірка» доктора Комаровського зійшла, коли він розкритикував керівництво країни, та й суспільство в цілому, за паніку навколо свинячого грипу. Хоча для численної «мамської тусовки», яка читала його книжки й відвідувала сайт в Інтернеті, він вже давно був «гуру дитинознавства» . Сьогодні цей харків'янин веде свою програму «Школа доктора Комаровського »на телеканалі «Інтер», де дає поради молодим батькам. У розмові доктор виявився щирою, енергійною людиною, для якого небайдужий розвиток всього суспільства.

Ми розпитали доктора про його коріння , особисте життя , експрес-поради батькам і курцям про те, як кинути курити. Адже, крім того, що він підписав « Маніфест проти куріння », свого часу , він сам зміг кинути курити 5 років тому.

- Євгене ,розкажіть, будь ласка, про своє коріння. Звідки Ваші батьки , хто вони за національністю ?
Мої батьки корінні харків'яни. За національністю мати - єврейка, батько - українець, хоча в той час всі були радянськими людьми. Іноді , на свята, у нас вдома дотримувалися традиції єврейської кухні, але не більше того.
За професією мої батьки інженери і все життя пропрацювали на турбінному заводі.

- Розкажіть ,будь ласка , про себе, про ваше особисте життя...
Я одружений . Моя дружина протягом багатьох років працювала лікарем-окулістом в поліклініці . Рік тому її робота в поліклініці почала діяти на нерви і їй, і мені. Ця робота не приносила ніякого заробітку. Ми якось порахували, що за прийом одного хворого вона отримувала близько 20 копійок від держави . При цьому вона ремонтувала за свої гроші кабінет. На мою думку, робота у вітчизняній поліклініці висококласним фахівцем, який одержує за свою роботу 120 доларів на місяць, принижує людську гідність. А оскільки стаж у неї достатній, то ми прийняли рішення про вихід на пенсію. І я щасливий. Хоча дуже шкода, що держава не бачить трагедії в тому, що вона не може створити гідні умови для роботи висококласного фахівця.

У мене два дорослих сина. Старшому 28, він одружений, а молодшому 22. Старший син працює в IT -сфері, молодший живе зі мною і ще вчиться. У мене хороші стосунки з моїми дітьми. Ми часто всі збираємося у нас вдома: старший приїжджає з невісткою, молодший - з подружкою.

- А як щодо онуків ?
Онуків поки немає, і ми цю тему не форсуємо . Мені, звичайно ж, хотілося б мати онуків, але у мене є і певний страх. Я став батьком у 21 рік. Після цього я за своє життя бачив не менше 150-200 тисяч дітей, і тому я не можу спрогнозувати, які почуття в мене виникнуть, коли я візьму на руки крихітку однієї крові зі мною.

- Де ви живете і як любите проводити вільний час?
На щастя, у мене зараз нормальні житлові умови: будинок у Харкові, великий двір, де ростуть дуби, берези та сосни . Я люблю проводити там час з друзями. Ми часто збираємося, спілкуємося, готуємо шашлики. Крім того, у мене з дитинства пристрасть до рибальства. Часто їжджу рибалити з близькими друзями. Щоправда, поїздки по Україні останнім часом стали для мене дещо проблематичними. Якщо в Києві я збираюся перекусити в ресторані, то поки не сфотографують з усіма офіціантками, їжі мені не дадуть.

Але все ж таки моє життя на 99 % - це моя робота. Вона останнім часом дуже змінилася. Раніше більшу частину робочого часу було зайнято прийомом дітей. Зараз - значно менше, тому що я зосередив свої сили не стільки на лікуванні дітей, скільки на навчанні батьків мистецтва правильного виховання малюків з точки зору лікаря. Фактично ми є навчально - консультаційним центром для мам і тат.

Крім того, я займаюся своїм сайтом, написанням книг і їх перекладом на різні мови. Ми з командою ведемо величезне листування, відповідаємо на питання. Зараз багато часу займають телевізійні програми .

- Ви підтримали «Маніфест українців проти куріння». Ви як лікар бачите взаємозв'язок між курінням і тривалістю життя?
- У цьому немає ніяких сумнівів. Всі ранні інфаркти, інсульти, судинна патологія, онкологія однозначно безпосередньо пов'язані з курінням. Адже для того, щоб серце працювало нормально, потрібна адекватна рухова активність . А якщо людина палить, то не зможе собі дозволити займатися спортом, багато рухатися, тому що почне задихатися .

Хотів би звернути увагу на те, що є перехід з цього світу на той. Ми рідко замислюємося над цим. У старших людей у віці 50 - 60 років існує величезний шанс заробити інсульт, лягти на років 15 і стати тягарем для своїх близьких. І це тільки тому, що вони курять зараз. А в нашій країні сьогодні, на жаль, немає умов ні для того, щоб лікувати, ні навіть для того, щоб піти без болю.

- Наскільки серйозно сьогодні існує проблема куріння батьків перед маленькими дітьми?
-У мене на практиці кілька разів було наступне: приходить дитина, у якої астма. Я бачу, відчуваю по запаху, що батьки курять. Мені доводиться, або призначати дуже сильні гормональні препарати для того, щоб вилікувати малюка, або потрібно припинити контакт з тютюновим димом. Я в таких ситуаціях кажу батькам: «Або ви кидаєте курити, принаймні, при дитині, або зверніться до іншого лікаря». Якщо у вас не вистачає сили волі кинути, то потрібно хоча б мінімізувати шкоду від вашого куріння для дітей.

- Ви колись самі курили. Як Ви кинули ?
- Я почав курити в 19 років, коли почав працювати у відділенні реанімації Інституту невідкладної хірургії м. Харкова. Для мене спочатку це було справжнє пекло: стогони, крики, щоденні смерті. Треба було знайти привід вибратися з усього цього хоч на кілька хвилин. Спочатку мені всі говорили: «Так ти ж не куриш? Стривай! Подивись!» А всі медсестри тікали на перекур хвилин на 10. Я подивився на них і теж закурив, тому що так у мене з'являлася можливість раз 10 за чергування перепочити. А потім, як я для себе це пояснював, 10 років реанімації, пристойного нервування ... Я курив практично 20 років по 2 пачки на день. Не курю вже п'ять років .

Я кидав курити кілька разів. Не курив місяців 6-8. Але головне, напевно, не в тому, щоб знайти в собі сили кинути курити, а щоб, покинувши, не відчувати себе щодня нещасним .

- Що для Вас стало стимулом кинути курити?
Перш за все, стан здоров'я. Я відчув ішемічні болі. Вони виникають, коли порушується кровообіг серцевого м'яза. Характерний біль в області серця, який віддає під лопатку або в ліву руку. Я неодноразово говорив на телебаченні: «Якщо ви курите і відчули вищевказані симптоми, то це дзвіночок, який з часом може перетворитися на дзвін на ваших похоронах. Тут або ви, або вас. Варто замислитися над тим , що буде з вашими близькими, коли вас не стане. Якщо ви їх дійсно любите, то зобов'язані кинути курити». До речі, через 2 місяці після того, як я кинув курити, болі пройшли.

- Як Ви кинули курити?
Хоч я людина, яка нелегко піддається на різні навіювання, мені допомогла відома книга Алана Карра. Спочатку я сміявся над божевільністю і наївністю цієї книги . Але насправді геніальність її полягає в головному посилі: коли ви кидаєте курити, ви не стаєте нещасним. Ви, навпаки, стаєте набагато щасливішим. Приклад: я ловив рибу, довго не міг витягнути з води щуку, боровся з нею, і , нарешті, переміг. Що я повинен зробити? Перекурити, відсвяткувати перемогу сигаретою! Так з'являється ланцюжок дій, до якого ти звикаєш . І от коли ти кинув курити, сказав собі «точка», на наступний день бачиш людину із сигаретою, і заздриш йому. А насправді ти не заздрити йому повинен, а пожаліти. У тебе - то цієї залежності немає, а у нього залишилася.

- Що б Ви порадили сьогодні жінці , яка готується стати мамою?
- Я б сказав , що здоров'я її дитини, перш за все, залежить від неї. Тому вона не повинна сподіватися ні на кого: ні на бабусю, ні на педагогів, ні на педіатрів. Вона повинна вчитися материнства і розраховувати тільки на свої сили . Читати, думати, аналізувати.

- Досить відомою стала Ваша порада про те, що в приміщенні повинно бути провітрено, а температура повітря низькою ...
- Чомусь у нашій країні температуру в 19 градусів вважають низькою, а якщо я озвучу цифри «16-17 градусів», то мене взагалі будуть вважати екстремістом . Хоча в Німеччині це вважається нормальною температурою повітря в спальні. У нас же - навпаки: головні проблеми пов'язані з перегрівом дітей у побуті.

- Дайте , будь ласка , ще кілька порад з приводу режиму повітря в приміщеннях.
Наприклад , у дитини нежить. Вночі вона поспала в теплій кімнаті і сухо подихала ротом . На ранок легені пересихають. У таких випадках батьки часто нарікають, що вірус опустився нижче. Ця думка абсолютно неправильна. Коли у дитини соплі, то її потрібно тепло одягнути, але дихати прохолодним вологим повітрям вона повинна. Ще важлива рекомендація для читачів: 80 % вірусних захворювань в нашій країні лікуються антибіотиками, але на віруси ніякі антибіотики не діють. При будь-якій вірусній інфекції в легенях виробляється велика кількість слизу, яку треба відкашлювати . Якщо ви не відкашляли слиз, то саме він і викликав ускладнення, що накопичилися в організмі .

- Ви займаєтеся просвітою людей: випускаєте книги, ведете програму на телебаченні . Ви бачите результати своєї роботи?
- Так, я бачу, що мами перестають сприймати бабусь як носіїв єдино вірної інформації. Дільничним педіатрам все важче морочити голову. Все більше людей розуміють дії лікарів: для чого це робиться і як правильно. Люди починають замислюватися над тим, як висококваліфікований фахівець у віці 30-40 років, на якому лежить відповідальність за життя і здоров'я, може отримувати зарплату в 1200 грн. на місяць? У той час як будь-яка 20-ти річна офіціантка в кафе отримує більше .

- Ви бачите який-небудь вихід на державному рівні?
У мене в голові може бути величезна програма реформування в цій галузі. Але її нереально реалізувати в цій країні . Я озвучу цю програму тоді, коли у мене буде інститут охоронців. Тому що розігнати треба половину того, що є. Навіть у рамках тих грошей, які виділяються на медицину , можна найпринциповішим чином змінити якість. Необхідно прибрати вузько корисливі інтереси величезної кількості структур, які на цьому заробляють.

Було б непогано, якби в Україні прийняли закон, який би зобов'язував всіх держчиновників лікувати своїх дітей і лікуватися самим тільки в Україні, а не закордоном, і тільки в звичайних поліклініках за місцем прописки.

Зірки про куріння

Руслана

співачка

Руслана співачка «Куріння це є гріх, і це навіть не обговорюється. Це є гріх щодо себе, ти своє здоров’я підриваєш сам. Куріння забирає в нас енергію, яка мала би піти на інші, більш якісні речі... ... докладніше

Світлана Лобода

співачка

Світлана Лобода співачка «Я не курю і відучую курити всю свою команду. У мене це успішно виходить. Я вважаю, що це дуже шкідливо для здоров'я. ... докладніше