Головна / Медіа-центр / Прес-релізи / Україна отримала рекордні надходження від тютюнових акцизів на фоні скорочення споживання тютюну

Україна отримала рекордні надходження від тютюнових акцизів на фоні скорочення споживання тютюну

]]>Печать]]> E-mail

31 січня 2018

Надходження від тютюнових акцизів у 2017 році, за даними Держказначейства[1], склали 39,9 млрд гривень, що на 6,7 млрд, або на 20% більше, ніж  у 2016 році. Продовження значного зростання доходів до держбюджету є результатом 40%-го підвищення специфічного акцизу на тютюнові вироби з 1 січня 2017 року.
tobacco_tax_revenues.png

Водночас реалізація сигарет в минулому році зменшилася до 67 млрд штук або на 14%, у порівнянні з 2016 роком.

“Політика підвищення акцизів на тютюнові вироби вкотре підтвердила свою ефективність: держбюджет знову отримав більше надходжень, а українці споживають менше сигарет. Водночас потрібно розуміти, що саме курці є платниками акцизного податку, а тютюнові корпорації виключно адмініструють цей податок”, - пояснив Андрій Скіпальський керівник Українського центру контролю над тютюном ГО “Життя”.
“Через те що адвалорний акциз в Україні декілька років поспіль не підвищують, він втратив свій фіскальний сенс. Адвалорний акциз, по суті, (для тих сигарет, де акциз був вищим за мінімальний специфічний) дав менш ніж 1% від усіх акцизних надходжень”, - пояснив Костянтин Красовський, завідувач сектора контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України

Нагадаємо, що 7 грудня 2017 року Верховна Рада України підтримала план підвищення акцизів на тютюнові вироби впродовж 2018-2024 років. У 2018 році специфічний акциз та мінімальне акцизне податкове зобов’язання зросли на 29,7%, завдяки чому мінімальний акциз на пачку з 20 сигарет зріс з 12 гривень до 15,5 гривень. У подальші 6 років тютюновий акциз зростатиме на 20% щорічно. Таким чином заплановано досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук.

Україна має позитивний досвід попередніх років підвищення податків на тютюнові вироби, що сприяло не лише збільшенню надходжень до бюджету, але й зменшенню поширеності куріння. У 2008—2017 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до майже 40 млрд грн у 2017 р. Глобальне дослідження поширеності куріння в Україні, проведене у 2017 році, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні 7 років.

 Графік 1. Результати оподаткування тютюну в Україні впродовж 2008-2017 рр.

tobacco_tax_graph_2008-2017_ua.png

Неухильне виконання Україною Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та використання прогресивних міжнародних практик вчергове доводить свою ефективність. Можна із впевненістю стверджувати, що  досвід України в оподаткування тютюнових виробів вже посів чільне місце серед прогресивних світових практик.

Для контактів: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, Этот e-mail защищен от спам-ботов. Для его просмотра в вашем браузере должна быть включена поддержка Java-script .


Зірки про куріння

Ані Лорак

співачка

Ані Лорак співачка «Я глибоко переконана, що люди, які ведуть нездоровий спосіб життя, не здатні досягти успіху. Точніше, вони можуть досягти успіху на один день, але утримати його – для цього має бути... докладніше

Антон Равицький

ведучий програми «Ранок у Великому Місті» (ICTV)

Антон Равицький ведучий ICTV «Головна шкода куріння - ілюзія. Ілюзія, що ви виглядаєте якось інакше, ілюзія, що ви чимось зайняті, що так розслабляєтеся або відволікаєтеся. Я палив з 13 до 25 років і... докладніше