Річний звіт

2021

2021-й став переможним роком – роком важливих досягнень та змін у захисті здоров’я українців.

Завдяки наполегливій адвокаційній кампанії команди ГО “Життя” та партнерів у 2021 році Україна досягла ухвалення комплексного антитютюнового законодавства, яке не зазнавало системних змін з 2012 року. Комплексний Закон №1978-IX, підтриманий Верховною Радою України запровадив прогресивні норми для захисту здоров’я громадян від шкоди тютюну та нікотину. Ліквідовано рекламу електронних пристроїв для куріння, громадські приміщення та робочі місця на 100% звільнені від будь-якої вторинних тютюнових та нікотинових викидів, запроваджено нові ефективні медичні  попередження.

Окрім того, завдяки ефективній співпраці ГО “Життя” та парламентарів, Україна досягла вражаючих успіхів у політиці акцизного оподаткування тютюнових виробів: запропонована нами система гармонізації акцизу на тютюнові вироби для нагрівання  збільшила надходження до Держбюджету у 6 разів – з 1,7 млрд грн.

до 10,2 млрд грн. Запроваджена Україною політика стала визнаним ВООЗ прикладом  для міжнародної спільноти. Ще важливіше, що цінова доступність наркотичної тютюнової продукції знизилася, особливо для дітей та молоді.

2021 рік зміг довести: створити такі умови, аби майбутні покоління українців не починали курити, – більш ніж реально!

На 2022 рік маємо не менш грандіозні плани. Перш за все – підтримка нового законодавства та його імплементація, аби всі зміни, проголошені новим антитютюновим Законом, були сумлінно втілені в життя. Та, звісно ж, готовність до нових викликів, які так чи інакше супроводжуватимуть нас на шляху до здорового майбутнього! 

Дмитро Купира
Виконавчий директор ГО "Життя"

Місія

Підвищити добробут, безпеку 

та потенціал людей шляхом здійснення ефективного громадянського представництва, впливу на законодавство та політику, передусім у сфері громадського здоров’я

Візія

Тривалість та якість життя в Україні зростають. Влада враховує інтереси громадського здоров’я під час прийняття будь-яких політичних рішень. Право кожної людини на здоров’я та розвиток її особистості захищаються державою на найвищому рівні

Успіхи та досягнення команди ГО «Життя» у 2021 році

1

Ухвалено комплексний антитютюновий Закон 1978-IX

16 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила комплексний антитютюновий законопроєкт №4358 (Закон 1978-IX), який спрямований на захист дітей та підлітків від залучення до початку вживання будь-яких видів тютюну та нікотину. Команда ГО “Життя” як громадський лідер у контролі над тютюном акумулювала суспільну підтримку та зосередила значні зусилля саме на досягненні такого результату.

Норми ухваленого антитютюнового Закону 1978-IX відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують євроінтеграційну  Директиву 2014/40ЄС в законодавство, чим наблизили Україну до високих стандартів захисту здоров’я громадян.

Ключові норми ухваленого Закону

Заборона реклами електронних пристроїв для куріння

Звільнення на 100% від тютюнових та нікотинових викидів робочих місць та громадських приміщень. Заборона вживання тютюнових виробів для нагрівання у визначених місцях на рівні з сигаретами

Запровадження медичних попереджень на е-сигаретах та збільшення медичних попереджень на упаковках сигарет до 65%

Заборона продажу сигарет, тютюну для самокруток, рідин для е-сигарет з ароматизаторами

2

Знижено цінову доступність тютюнових виробів та е-сигарет перш за все для дітей та молоді

Команда ГО “Життя” відстояла підвищення акцизів на тютюнові вироби та запровадження акцизу на рідини для е-сигарет, що було реалізовано ухваленням Закону 466-IX згідно з нормами якого з 1 січня 2021 року:

  • вперше запрацював акциз на рідини для електронних сигарет;
  • у 2021 році акцизи на сигарили та тютюнові вироби для нагрівання були гармонізовані до рівня сигарет та сягнули понад 29 грн за пачку 20 шт.

3

Збільшено надходження до Держбюджету від акцизів на тютюнові вироби у той час, як споживання сигарет знижується

  • У 2021 році загальні акцизні збори Державного бюджету від акцизів на тютюнові вироби зросли на 16% і досягли 63,5 млрд грн, що на 8,8 млрд грн більше, ніж було зібрано у 2020 році, разом з цим кількість реалізованих сигарет знизилася на 9 млрд шт.
  • Завдяки гармонізації акцизу на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) до рівня сигарет акцизні збори з ТВЕН зросли у 6 разів – з 1,7 млрд грн у 2020 р. до 10,2 млрд грн у 2021 р.
  • Команді ГО “Життя” вдалося сконцентрувати суспільну підтримку для того, щоб відбити низку атак тютюнової індустрії, яка прагнула створити податкові привілеї для окремих тютюнових виробів та знизити на 30% акцизи на ТВЕН, що призвело б до втрати Держбюджетом понад 3 млрд грн та збільшення цінової доступності тютюнової продукції для дітей та молоді.

4

Україна досягла найвищого рівня виконання стратегії «Проведення антитютюнових інформаційних кампаній» відповідно до Доповіді ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, опублікованої у 2021 р. У цій Доповіді оцінювалася комунікаційна діяльність у 2018-2020 рр.

Саме в цей період ГО «Життя» спільно з Центром громадського здоров’я МОЗ України провели дві національні інформаційні антитютюнові кампанії «Тютюновий дим — невидимий вбивця» та «Безпечного куріння не існує». 

5

Департамент суспільних комунікацій КМДА визнав інформаційну кампанію «Кидай курити зараз» однією з переможців конкурсу успішних практик взаємодії влади та громади у вирішенні питань місцевого значення «ТОП-100» у 2021 році.

6

Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну». Мета — тестування Посібника ВООЗ для розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі.

Результат опитування, проведеного в школах на початку пілотного проєкту та після двох місяців інформаційної кампанії, — позитивний вплив на обізнаність школярів та шкільних працівників про ризики вживання нікотинових та тютюнових виробів. 

7

Команда ГО «Життя» викрила тактики [1, 2] тютюнової індустрії зі сприяння продажу неповнолітнім тютюнових виробів та електронних пристроїв для куріння.

Завдяки розголосу, магазини електроніки та компанії, що надають послуги логістики, зробили внутрішні правила жорсткішими і перестали видавати (продавати) тютюнові вироби, пристрої для нагрівання тютюну та електронні сигарети тим особам, які не можуть надати документи для засвідчення їхнього віку.

8

Команда ГО «Життя» реалізувала в Україні проведення Глобального індексу втручання тютюнової індустрії. У 2021 році Україна покращила свою позицію на 4 бали у рейтингу, що демонструє позитивну динаміку у зниженні рівня втручання тютюнової індустрії на формування та здійснення державної політики захисту населення від шкоди тютюну. 

9

У партнерстві з «Інтерньюз-Україна» проведено Грантову програму «Media Fellowship» щодо протидії тютюновій пропаганді, в рамках якої надано три грантові стипендії для висвітлення проблеми вживання тютюнових виробів та необхідності законодавчих змін у контролі над тютюном в Україні. 

10

Команда ГО «Життя» виступила партнером Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та Представництва Всесвітньої організації охорони здоров’я у проведенні круглого столу з нагоди відзначення 15-ї річниці Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну в Україні (РКБТ ВООЗ). 

11

Оновлено інформаційно-тематичний ресурс для журналістів, політиків, експертів і громадськості щодо тактик втручання тютюнової індустрії у політику громадського здоров’я.

12

Вперше в Україні команда ГО «Життя» провела інформаційну кампанію щодо усунення трансжирів з харчових продуктів, завдяки якій українці стали більш обізнаними про шкоду трансжирів та про продукти, у яких вони містяться. Крім того вперше було проведено

опитування громадян щодо поінформованості про трансжири.

13

Започатковано «Media Health Talks» – зустрічі-дискусії представників медіа та громадянського суспільства для забезпечення якісного представлення та висвітлення тем громадського здоров’я задля збереження здоров’я українців. 

Результати роботи у цифрах

Інформаційна кампанія щодо обмеження трансжирів у харчових продуктах в Україні

(грудень 2021)

!

Вперше в Україні ми підняли тему шкоди трансжирів у харчових продуктах для здоров'я

Охоплення кампанії

0

млн осіб

Переглядів відео в youtube

0
0

унікальних публікацій для соцмереж

Трансляція відеоролика

0 +
виходів на трьох телеканалах

Інформаційна кампанія «Зроби тест — зупини пандемію COVID-19»

(лютий-квітень 2021)

Охоплення кампанії

0

млн осіб

Переглядів відео в youtube

0

Трансляція відеоролика

0

виходів

на 7 національних телеканалах

0

виходів

на 37 регіональних
телеканалах

Трансляція аудіоролика

0

виходів

на 5 національних радіостанціях

0

виходів

на 7 регіональних
радіостанціях

0

аудіоролик

0

анімований ролик

0

макетів для постів в соцмережах

0

унікальних публікацій для соцмереж

0

макети для зовнішньої реклами

Зовнішня рекламна
кампанія

0

рекламних площ
в м. Київ

Інформаційна кампанія «Кидай курити зараз»

(травень - серпень 2021)

Охоплення камПАнії

0

млн осіб

Охоплення відео в youtube

0

Трансляція відеоролика

0

виходів

на 13 національних
телеканалах

0

виходів

на 33 регіональних
телеканалах

0

виходів

на екранах залізничних вокзалів

0

виходів

на екранах у вагонах
київського метро

Трансляція аудіоролика

0

виходів

на 3 національних радіостанціях

0

виходів

на 9 регіональних
радіостанціях

0

аудіоролик

0

відеоролики

0

подкасти

0

унікальних публікацій для соцмереж

0

макети для зовнішньої реклами

пакет стікерів
для Телеграм

Зовнішня рекламна
кампанія

0

рекламних площ
в м. Київ

0

рекламних площ
у Дніпропетровській області

Інформаційна кампанія «Безпечного куріння не існує — підтримай законопроєкт 4358»

Охоплення камПАнії

0

млн осіб

Охоплення відео в youtube

0

Трансляція відеоролика

0

виходів

на 9 національних
телеканалах

0

виходів

на 24 регіональних
телеканалах

0

виходів

на екранах потягів Інтерсіті

0

відеоролик адаптовано

0

інформаційних статей

0

унікальних публікацій для соцмереж

0

макети для зовнішньої реклами

Зовнішня рекламна
кампанія

0

рекламних площ в м. Київ

Робота з медіа

Наша аналітика

Дослідження і аналітичні матеріали

Кількісне дослідження до та після інформаційної кампанії “Безпечного куріння не існує”

Унікальне в Україні опитування “Думки та погляди населення України щодо трансжирів

Звіт за результатами якісного дослідження «Результати тестування концепції для рекламної кампанії»

Інфографіки

Наші відеоролики

Кампанія Амбасадори антитютюнових змін

Всеукраїнська мережа партнерства

ГО «Життя» розвинула співпрацю з представництвами громадянського суспільства, державних та комунальних установ у 21 області України.

Ось перелік регіонів, у яких ми активно працюємо.

Київська область Київський обласний центр громадського Полтавська область Полтавський обласний центр громадського здоров'я Полтавської облради Житомирська область Житомирський обласний центр громадського здоров'я МГО «Сучасний формат» Кіровоградська область Регіональний Центр Громадського Здоров’я Кіровоградської обласної ради Рівненська область Рівненський обласний центр громадського здоров'я Одеська область Одеський обласний центр громадського здоров'я Сумська область Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань ГО Правозахисне об'єднання «Свобода від маніпуляцій» Чернівецька область Чернівецький обласний центр громадського здоров'я Черкаська область Черкаський обласний центр громадського здоров'я Тернопільська область Тернопільський обласний центр громадського здоров'я Херсонська область Херсонський обласний центр громадського здоров'я Всеукраїнська кампанія «Молодь, вільна від куріння» Чернігівська область Чернігівський обласний центр громадського здоров'я Закарпатська область Закарпатський обласний центр громадського здоров'я Миколаївська область Миколаївський обласний центр громадського здоров'я Дніпропетровська область Дніпропетровський обласний центр громадського здоров'я ГО «Спільнота активної молоді» Всеукраїнська кампанія «Молодь, вільна від куріння» Вінницька область Вінницький обласний центр громадського здоров'я Луганська область Луганський обласний центр громадського здоров'я Київ Київський міський центр громадського здоров’я Всеукраїнська кампанія «Молодь, вільна від куріння» Хмельницька область Хмельницький обласний центр громадського здоров'я Волинська область Волинський обласний центр громадського здоров'я Креативний простір «Озерний вітер» Всеукраїнська кампанія «Молодь, вільна від куріння» Львівська область Львівський обласний центр громадського здоров'я Івано-Франківська область Івано- Франківський обласний центр громадського здоров’я

ВДЯЧНІСТЬ ПАРТНЕРАМ ГО «ЖИТТЯ» ЗА ЕФЕКТИВНУ ТА ПЛІДНУ СПІВПРАЦЮ