Об’єднання зусиль для посилення антитютюнового законодавства в Україні: 15 років РКБТ ВООЗ в Україні

24 березня 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування організував круглий стіл у режимі відеозв’язку, який присвячений 15-річчю Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну в Україні (РКБТ ВООЗ). Громадська організація «Життя» виступала партнером в організації цієї події. 

 

Рамкова Конвенція Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну – це перший зобов’язувальний міжнародний договір у сфері охорони здоров’я. Це дієвий інструмент захисту громадського здоров’я, який надав змогу Сторонам досягти значних успіхів у боротьбі проти тютюну, об’єднавши 182 держави світу, а це понад 90 відсотків населення Землі. 

«Завдяки законодавчим ініціативам про заборону реклами, картинки на пачках і бездимний закон, які були ухвалені ще у 2012 р., і щорічному підвищенню податків на тютюнові вироби, ми  побачили, що антитютюнові закони працюють. Адже поширеність куріння серед підлітків віком 13-15 років зменшилася з 19% у 2011 р. до 15% у 2017. Щоб тенденція зменшення поширеності куріння серед дітей збереглася, необхідно збільшити картинки на пачках до 65%, заборонити рекламне розміщення тютюнових виробів у вітринах кіосків і в магазинах, заборонити рекламу електронних пристроїв для куріння та їх вживання у громадських місцях, та продаж ароматизованих сигарет. Такі норми передбачені у доопрацьованому комплексному антитютюновому законопроєкті №4358, який необхідно якнайшвидше винести на голосування», – зазначила виконавча директорка ГО «Життя» Лілія Олефір.

 

Реалізація положень РКБТ ВООЗ та законодавчі зміни у сфері контролю над тютюном, привели до зниження поширеності куріння та вживання тютюну в Україні. За даними  Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS), за 7 років (з 2010 до 2017) поширеність щоденного куріння серед дорослих українців знизилась з 25% до 20%. Парламент 9-го скликання вже долучився до заходів захисту населення від шкоди тютюну та електронних пристроїв для куріння. Верховна рада України з 1 січня 2021 року  заборонила продаж особам до 18 років електронних сигарет, рідини до електронних сигарет та пристроїв для вживання тютюнових виробів. Запроваджено акциз на рідини до електронних сигарет, а також гармонізовано акцизи на тютюн для нагрівання, сигарили та сигарети. Ухвалені рішення вже працюють на захист молодого покоління від куріння. Проте куріння тютюнових виробів та електронних сигарет продовжує завдавати важких втрат для українського суспільства. Згідно з опитуванням КМІС, 87% українців підтримують посилення антитютюнового законодавства.  

«Щодня в Україні від хвороб, пов’язаних з курінням помирає понад 230 українців, вживання тютюну є ключовим фактором ризику неінфекційних захворювань, кожному з яких можна запобігти. Україна вже зробила величезний крок вперед для захисту населення від шкоди тютюну, але потрібно докласти ще більше зусиль та сфокусуватися на захисті дітей та юнацтва від залучення до початку куріння. Реалізація положень РКБТ ВООЗ дає нам чіткі інструменти як захистити дітей від куріння. Закликаю колег якнайшвидше підтримати доопрацьований комплексний антитютюновий законопроєкт №4358», – підкреслила народний депутат України Лада Булах.

 

За останні 15 років, завдяки реалізації положень РКБТ ВООЗ вдалося зробити титанічну роботу, однак до подолання тютюнової загрози в Україні ще далеко.  Все більше підлітків починають вживати ароматизовані електронні пристрої для куріння – усе  завдяки потужній онлайн-рекламі від тютюнових компаній, які вводять в оману щодо «безпечності» цих пристроїв. 

 

Норми доопрацьованого антитютюнового законопроєкту №4358 передбачають:

 • заборону реклами електронних пристроїв для куріння на вулицях, у медіа та в Інтернеті;
 • заборону продажу тютюнових виробів та рідин зі смаками;
 • заборону рекламної викладки в місцях продажу (супермаркети, магазини);
 • збільшення  попереджень на упаковці тютюнових виробів з 50% до 65%;
 • поширення вимог щодо обмеження куріння у заборонених місцях на електронні пристрої для куріння

Учасники події з нагоди відзначення 15-ї річниці ухвалення Україною РКБТ ВООЗ:

 • Лада Булах – народний депутат України;
 • Д-р Ярно Хабіхт – представник Всесвітньої організації охорони здоров’я, керівник Офісу в Україні;
 • Ігор Іващенко  – заступник міністра охорони здоров’я України;
 • Володимир Кахадзе –  перший заступник голови комітету з питань охорони здоров’я Парламенту Грузії;
 • Д-р Ніно Бердзулі –  директор Відділу державних програм охорони здоров’я Європейського регіонального бюро ВООЗ;
 • Д-р Аруп Банерджі  –  регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи (Білорусь, Молдова та Україна);
 • Д-р Адріана Бланко Маркізо – керівниця Секретаріату Конвенції РКБТ ВООЗ; 
 • Ремі Дюфло – заступник голови Представництва ЄС в Україні;
 • Антон Шкіряк  –  нейрохірург-онколог;
 • Владислав Збанацький – заступник генерального директора ДУ «Центр Громадського здоров’я МОЗ України». 

 

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя»,  063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

 

Поділитися новиною: