Досягнення

Оподаткування тютюнових виробів

Завдяки адвокаційним кампаніям, які проводила команда ГО “Життя” у 2019 р., реалізація сигарет зменшилась на 11 мільярдів штук або на 20%, у порівнянні з 2018 р., а від тютюнових акцизів до Державного бюджету отримано 44,14 млрд гривень, що на 0,6 млрд, або на 1,3% вище, ніж у 2018 р..

Відповідно до чинного законодавства передбачено щорічне підвищення ставки акцизу на 20% на період до 2025 р.. Отже, з 1 січня 2020 р. акциз на сигарети та інші звичайні тютюнові вироби підвищився ще на 20%.

У 2017 – 2020 рр. ГО “Життя” здійснила успішну адвокаційну кампанію на підтримку підвищення податків на тютюнові вироби для нагрівання та електронні сигарети з 2021 р.. Ці зміни суттєво зменшать поширеність куріння серед дітей та молоді.

У 2017 р. Верховна Рада схвалила план підвищення акцизів на тютюнові вироби до 2025 р. для досягнення мінімального рівня ЄС щодо оподаткування сигарет задля зменшення поширеності куріння і смертності від хвороб, викликаних вживанням тютюну.

Інформаційні кампанії

Сьогодні основна діяльність з реалізації Статті 12 РКБТ ВООЗ ( інформування населення про ризики, пов’язані із вживанням тютюнових виробів) в Україні здійснюється переважно силами громадських організацій за фінансової підтримки міжнародних організацій. Протягом 2017 – 2019 рр. ГО “Життя” розробила та реалізувала в Україні низку ефективних інформаційних антитютюнових кампаній. Ці активності проводилися у співпраці з Національним та регіональними центрами громадського здоров’я та за підтримки міжнародної організації Vital Strategies.

 

Протягом 2017 – 2018 рр. було проведено інформаційну кампанію «Тютюнові корпорації полюють на дітей», яка пояснювала громадянам шкоду від застосування агресивних рекламних інструментів для продажу сигарет, які спрямовані насамперед на дітей та підлітків.
У 2018 р. відбулася інформаційна кампанія «Куріння кальяну вбиває», направлена на підвищення обізнаності населення щодо шкоди від куріння кальяну.
Протягом 2019 р. було проведено дві інформаційні кампанії:

  • «Кидайте курити поки не пізно!» з метою поширити інформацію про національний Сервіс з надання допомоги у припиненні куріння;
  • «Тютюновий дим – невидимий вбивця», направлена на підвищення обізнаності населення щодо небезпеки, пов’язаної із вдиханням вторинного тютюнового диму (перша національна інформаційна антитютюнова кампанія з охопленням понад 20 млн. осіб).

До та після проведення кампанії «Тютюновий дим – невидимий вбивця» відбулися національно-репрезентативні опитування населення, які показали, що під впливом проведеної інформаційної кампанії українці поступово змінюють поведінку, що стосується куріння, на більш здорову.
Ефективна співпраця та позитивні результати цієї кампанії посприяли включенню до пріоритетів Національного центру громадського здоров’я проведення щорічних національних медіа-кампаній щодо небезпеки тютюну. У 2020 р. вперше заплановано фінансування з державного бюджету інформаційної кампанії, спрямованої на боротьбу з тютюновими виробами.

Протидія втручанню тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я

У 2011 р. команда «Життя» започаткувала антивідзнаку «Золота коса» для тютюнових лобістів у парламенті та уряді за захист ними інтересів тютюнових корпорацій. Антивідзнаку отримали дев’ять депутатів Верховної Ради, з них в 2014 р. був переобраний лише один.
У 2015 р. завдяки активним діям ГО «Життя» уряд відкликав позов України у СОТ проти Австралії щодо запровадження стандартизованої упаковки сигарет. Позов був ініційований через лобістський вплив тютюнових компаній на Кабмін.
У 2019 р. команда ГО “Життя” вперше в Україні провела дослідження Глобального індексу втручання тютюнової індустрії. Україна посіла 15 місце в рейтингу за цим індексом, отримавши 61 бал. Звіт виявив випадки очевидного тиску тютюнової промисловості на формування політики охорони здоров’я, а також недотримання Статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
У 2020 р., аби активно протидіяти лобізму тютюнових корпорацій, ми запустили аналітичний Центр Моніторингу Тютюнової Індустрії Tobacco Tactics. Цей сайт містить аналіз діяльності тютюнової індустрії, завдання, методи втручання в державну політику, що є прямим порушенням законодавства.

Звільнення громадських місць від тютюнового диму

З 16 грудня 2012 р. набула чинності заборона на куріння сигарет, кальянів та електронних сигарет у закладах ресторанного господарства.
За даними Глобального опитування дорослих щодо споживання тютюну у 2010 р., 62,1% українців зазнавали впливу тютюнового диму в кафе, барах і ресторанах – у 2017 р. цей показник знизився до 24%.

Заборона реклами тютюнових виробів

З 16 вересня 2012 р. в Україні заборонені будь-які види реклами, просування та спонсорства тютюнових виробів. Реклама сигарет зникла з телебачення, білбордів та журналів. Тютюнові компанії більше не спонсорують масові заходи.

Медичні попередження на пачках сигарет

16 червня 2009 р. парламент проголосував за зміни до закону щодо запровадження нового маркування на пачках сигарет: на 50% від поверхні пачки розміщується з одного боку текстове попередження «Куріння вбиває», а з іншого боку – зображення про небезпеку куріння. 4 жовтня 2012 р. ці зміни набули чинності.
З 4 листопада 2012 р. на пачках сигарет запровадили попередження про шкоду куріння на 50% від поверхні: з одного боку друкується текстове попередження «Куріння вбиває», а з іншого боку кольорове графічне зображення про наслідки куріння.

Контроль над тютюном

ГО «Життя» також реалізує проект Український центр контролю над тютюном, діяльність центру направлена на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів в Україні та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру ґрунтується на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 р..

ГО «Життя» координує роботу Національного сервісу із відмови від куріння.
У 2017-2019 рр. надійшло понад 9 000 звернень на гарячу лінію, понад 45 000 клієнтів відвідали веб-сайт. Показник успішних відмов за перший рік роботи сервісу склав 12,5% (клієнти, які кинули курити і протрималися 6 і більше місяців).