Діяльність

З 2009 року Центр громадянського представництва «Життя» працює задля зміцнення людського потенціалу та зменшення смертності й захворюваності від неінфекційних захворювань, спровокованих вживанням тютюну, алкоголю, неправильним харчуванням та нерухливим способом життя.
Організація напрацьовує законодавчі зміни та комунікує їх до влади, об’єднує зусилля громадськості, експертів та державних органів, міжнародних організацій щодо створення умов, які полегшують вибір людей на користь їхнього здоров’я.

Місія: підвищити добробут, безпеку та потенціал людей шляхом здійснення ефективного громадянського представництва, впливу на законодавство та політику, передусім у сфері громадського здоров’я.

 

Бачення: тривалість та якість життя в Україні зростають. Влада враховує інтереси громадського здоров’я під час прийняття будь-яких політичних рішень. Право кожної людини на здоров’я та розвиток її особистості захищаються державою на найвищому рівні.

Напрямки роботи:

  • адвокація законодавства у сфері громадського здоров’я;
  • захист прав споживачів;
  • моніторинг виконання антитютюнового законодавства;
  • аналіз політики оподаткування тютюнових виробів;
  • надання допомоги з припинення куріння;
  • підготовка експертизи щодо факторів ризику неінфекційних захворювань;
  • розробка та реалізація інформаційних кампаній щодо ризиків, пов’язаних із вживанням тютюнових виробів;
  • координація роботи коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»

Наші компетенції:

  • адвокація законодавчих змін в громадському здоров’ї;
  • медіа-адвокація, реалізація національних інформаційних кампаній у сфері громадського здоров’я;
  • експертиза та фаховий аналіз у сфері неінфекційних захворювань;
  • запуск та підтримка національного сервісу із відмови від куріння (гаряча лінія та онлайн платформа)
  • інкубатор національного та міжнародного лідерства.

ГО «Життя» координує роботу коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» та є співзасновником коаліції Реанімаційного Пакету Реформ.

Оподаткування тютюнових виробів

У 2008—2018 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла майже у 30 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до 43,6 млрд грн у 2018 р. при зменшенні кількості курців в Україні з 10 мільйонів до 6,5 мільйонів, за даними Державної служби статистики.

 

У 2017 році Верховна Рада схвалила план підвищення акцизів на тюютюнові вироби до 2014 року дл ядосягенне мінімального рівня ЄС щодо оподаткування сигарет.

 

Взагалом завдяки підвищенню акцизів на тютюнові вироби Україна отримала 232,6 мільярдів гривень упродовж 2008-2018 років.

 

Медичні попередження на пачках сигарет

16 червня 2009 року парламент проголосував за зміни до закону щодо запровадження нового маркування на пачках сигарет: на 50% від поверхні пачки розміщується з одного боку текстове попередження «Куріння вбиває», а з іншого боку – зображення про небезпеку куріння. 4 жовтня 2012 року ці зміни набули чинності.

 

Звільнення громадських місць від тютюнового диму

З 16 грудня 2012 року набула чинності заборона на куріння сигарет, кальянів та електронних сигарет у закладах ресторанного господарства.

За даними Глобального опитування дорослих щодо споживання тютюну у 2010 році 62,1% українців зазнавали впливу тютюнового диму в кафе, барах і ресторанах – у 2017 році цей показник знизився до 24%.

 

Заборона реклами тютюнових виробів

З 16 вересня 2012 року в Україні заборонені будь-які види реклами, просування та спонсорства тютюнових виробів. Реклама сигарет зникла з телебачення, білбордів та журналів. Тютюнові компанії більше не спонсорують масові заходи.  

 

Попередження про шкоду куріння на тютюнових виробах

З 4 листопада 2012 року на пачках сигарет запровадили попередження про шкоду куріння на 50% від поверхні: з одного боку друкується текстове попередження «Куріння вбиває», а з іншого боку кольорове графічне зображення про наслідки куріння.

 

Протидія втручанню тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я

У 2011 команда «Життя» започаткувала антивідзнаку «Золота коса» для тютюнових лобістів у парламенті та уряді за захист ними інтересів тютюнових корпорацій. Антивідзнаку отримали дев’ять депутатів Верховної Ради, з них в 2014 був переобраний лише один.

 

У 2015 році завдяки активним діям ГО «Життя» уряд відкликав позов України у СОТ проти Австралії щодо запровадження стандартизованої упаковки сигарет. Позов був ініційований через лобістський вплив тютюнових компаній на Кабмін.

ГО «Життя» також реалізує проект Український центр контролю над тютюном, діяльність центру направлена на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів в Україні та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру ґрунтується на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році.

 

ГО «Життя» координує роботу Національного сервісу із відмови від куріння.