Зв’язки тютюнової індустрії

2021-2022


Що нам відомо?

Експерти центру громадянського представництва «Життя» проаналізували зв'язки державних службовців з тютюновими компаніями.

Наведіть на мережу, щоб довідатись деталі.

Всесвітня організація охорони здоров’я однозначно визначає тютюнові вироби шкідливими для здоров’я людини. ВООЗ зазначає: до 50% споживачів тютюнових виробів помирають від хвороб спричинених вживанням цього продукту.

Розуміючи катастрофічні наслідки вживання тютюнових виробів для здоров’я людей та економіки 181 держава світу включно з Україною приєдналися до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ Законом України №3534-15 від 15.03.2006 р. та імплементувала у чинне законодавство (Закон №2899), яке прямо вказує на пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами осіб, пов’язаних з тютюновою промисловістю.

Стаття 5.3 Конвенції вимагає від держав захистити політику охорони громадського здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Принципи виконання статті 5.3 наголошують: Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової промисловості й інтересами політики у сфері охорони здоров'я. Тютюнова промисловість виробляє і сприяє продажу продукції, яка, як було науково доведено, має наркотичний характер, призводить до хвороб і смерті, а також сприяє розвитку соціального зла різного роду, зокрема збільшує масштаби бідності. Тому Сторонам слід в максимально можливій мірі захищати формулювання і здійснення політики охорони громадського здоров'я з боротьби проти тютюну від впливу тютюнової промисловості.”

З метою забезпечення прибутків шляхом забезпечення продажів тютюнових виробів, тютюнова індустрія продовжує спроби втручання у політику охорони здоров’я всупереч міжнародним зобов’язанням України та нормам чинного законодавства. Для цього тютюнова індустрія використовує будь-які можливості, зокрема недоброчесних народних депутатів, державних службовців, неурядові об’єднання.

Мета інтерактивної інфографіки “Лобісти тютюнових компаній” - продемонструвати суспільству факти діяльності та використання статусу народних депутатів, держслужбовців, громадських об’єднань в інтересах тютюнової індустрії всупереч суспільним інтересам.

Ключовими формами такого втручання є:

Базовий період матеріалів інфографіки відображає період від грудня 2020 р. до листопада 2022 р., проте у фігурантів, які тривалий час діють в інтересах тютюнової індустрії, відображені попередні активності для кращого розуміння втручання тютюнової індустрії.

Методологія. У інтерактивній інфографіці відображені дії фігурантів в інтересах тютюнової індустрії, які суперечать РКБТ ВООЗ, зокрема Керівним принципам реалізації статті 5.3 та чинному законодавству. Аналізувались публічні виступи фігурантів, коментарі для ЗМІ, ініційовані та підтримані нормативно-правові акти, законопроєкти, рішення, листи, звернення, коло помічників, конфлікт інтересів членів сім’ї, структура власності, голосування.

Інтерактивна інфографіка “Лобісти тютюнових компаній” підготовлена командами ГО “Життя” та ГО “Антикорупційний штаб”, які декларують відсутність зв’язків з тютюновою індустрією або особами пов’язаними з нею.