Результати опитування ВООЗ про куріння в Україні: антитютюнове законодавство працює

У вересні 2025 року Всесвітня організація охорони здоровʼя представила результати опитування дорослих щодо вживання тютюнових та нікотинових виробів, проведеного у 2024 році. Дослідження демонструє тенденцію до зниження споживання тютюнових та нікотинових виробів серед українців 18+ порівняно з результатами опитування 2023 року, водночас спостерігаються загрозливі тенденції серед молоді.

 

Основні результати (польова частина – жовтень 2024 року, квітень 2023 року): 

  • 26% дорослих є теперішніми споживачами тютюнових та нікотинових виробів – проти 27% у 2023 році;
  • 22% населення щоденно споживає тютюн чи нікотин;
  • знизилася поширеність куріння тютюну (з 27% до 23%), головним чином серед чоловіків;
  • натомість серед молоді віком 18 – 29 років зріс рівень споживання на 16% (з 36% до 42%) за рахунок зростання споживання нових тютюнових та нікотинових виробів.

Інфографіка ВООЗ

 

Молоде населення віком 18 – 29 років є віковою групою з найбільшою часткою поширеності споживання тютюнових та нікотинових виробів в Україні серед усіх вікових груп. Найбільше молодь споживає:

  • 20% – електронні сигарети (зростання на 100% за рік);
  • 14% – традиційні сигарети (зниження на 32%);
  • 8% – тютюнові вироби для нагрівання (зростання на 7%).

 

Водночас зростає популярність ароматизованих тютюнових та нікотинових виробів, 22% населення вживають виключно ароматизовані, тоді як у 2023 році було 15%. Основна кількість споживачів ароматизованих виробів сконцентрована знову ж таки серед молодого населення: 51% українців віком 18-29 років обирають ароматизовані, тоді як у 2023 році цей показник був 30% (зростання на 67%). Також ароматизовані вироби значно поширені серед жінок – 27%.

 

Ароматизатори лишаються в топі маркетингових гачків: понад 40% споживачів тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН, використовуються з пристроями під брендами iqos, glo, ploom) та е-сигарет називають причиною споживання приємний смак та аромат. Також однією з причин є можливість вживати там, де не дозволено курити, тоді як закон забороняє будь-яке куріння та вживання тютюнових виробів у тому числі кальянів, е-сигарет в громадських приміщеннях.

Інфографіка ВООЗ

Водночас варто відзначити і позитивний зсув: українці дедалі менше вірять в оманливі повідомлення тютюнової індустрії про «меншу шкоду» нових тютюнових та нікотинових виробів. Лише невелика частка сьогодні називає це аргументом на користь ТВЕН чи електронних сигарет, і порівняно з 2023 роком кількість таких споживачів зменшилася на 61% та 72% відповідно.

 

Про що свідчать дані дослідження

 

  1. Антитютюнове законодавство працює

Ми спостерігаємо зниження споживання тютюну та нікотину серед дорослих, особливо традиційних сигарет, на які поширюється найбільш комплексне регулювання. Це підтверджує ефективність політик MPOWER. Щорічне гармонізоване підвищення акцизів на 20% на сигарети та ТВЕН, заборона реклами тютюнових та нікотинових виробів, заборона куріння ТВЕН у громадських приміщеннях, впровадження комбінованих медичних попереджень – всі ці заходи дозволили зупинити стрімке зростання споживання.

 

«Ми вдячні Комітету з питань здоров’я нації та Верховній Раді за ухвалення закону №1978-ІХ, що сприяло позитивним змінам. Водночас податкові та регуляторні преференції для ТВЕН, електронних сигарет, нікотинових снюсів вже призводять до стрімкого зростання їх споживання серед молоді. Відсутність належних нормотворчих дій призведе до зростання споживання нікотину та поставить під загрозу досягнутий прогрес у сфері захисту населення від тютюну», – наголосив Дмитро Купира, програмний директор ГО «Життя».

 

2. Тютюнова індустрія приваблює молодих споживачів новітніми тютюновими та нікотиновими виробами, регулювання яких слабше

Агресивне просування нових тютюнових та нікотинових виробів спричиняє різке зростання їх споживання дітьми та молоддю. Це становить серйозну загрозу: збільшення захворюваності, передчасна смертність та подальше поглиблення демографічної кризи.

 

3. Необхідно посилювати регулювання нових тютюнових та нікотинових виробів та ефективно контролювати виконання чинного

  • Ліквідувати преференцію 25% на акциз для ТВЕН порівняно із сигаретами.
  • Адаптувати план підвищення акцизів на тютюнові вироби з урахуванням запровадження нової директиви в ЄС на рівні 215 євро за 1000 штук.
  • Ліквідувати маркетингові інструменти для просування тютюнових та нікотинових виробів (законопроєкт №12091):
    • заборонити ароматизовані тютюнові вироби, включно з ТВЕН відповідно до євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄC;
    • заборонити викладку тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі та рекламу брендів ТВЕН та е-сигарет;
    • запровадити комбіновані медичні попередження на пачках всіх тютюнових виробів, що включає зображення реальних наслідків вживання тютюну;
    • встановити відповідальність субʼєктів господарювання за недопуск представників держави для проведення перевірок щодо виконання антитютюнового законодавства.
  • Заборонити виробництво та продаж електронних сигарет (законопроєкт №13548-4) та ініціювати заборону нікотинових снюсів.

 

Контактна особа: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, olha.masna@center-life.org

Поділитися новиною: