«Азійський тигр» бореться з курінням …Україна та Гондурас — «проти»

Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ, експерт Альянсу з виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, спеціально для «Дня», Сеул

12 листопада в Сеулі розпочала роботу П’ята конференція сторін (COP5) — країн підписантів Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну (РКБТ). Кожні два роки делегати із 176 країн, які ратифікували РКБТ, збираються, щоб обговорити стан виконання Конвенції, затвердити нові рекомендації та регуляції, обговорити виклики в контролі над тютюном та наступні кроки.

У величезному холі конференції встановлено годинник смерті. На сьогодні, з моменту створення цього документа, більше 62 мільйонів людей передчасно померли з причини вживання тютюну. Годинник тікає щосекунди.

Україна більше, ніж інші країни світу, отримала вигоду від ратифікації та виконання умов Конвенції, яка є дороговказом у боротьбі з тютюновою епідемією. Від часу ратифікації 2006 року, за даними Третього глобального звіту ВООЗ, ми з четвертого місця за поширеністю куріння посунулися на 24-те! Більше двох мільйонів людей кинули курити. В той же час більше двох мільйонів курців передчасно померли. Оксфордський університет оцінює прямі та непрямі втрати від вживання тютюну в Україні на рівні 3,5 мільярда доларів щороку.

Рамкова конвенція з боротьби проти тютюну залишається найдієвішим міжнародним документом, який не має аналогів. Тому подальший розвиток та деталізація рекомендацій Конвенції є надзвичайно важливими для сфери громадського здоров’я. Основними питаннями які планують обговорити та затвердити протягом робочого тижня конференції, — це боротьба з незаконною торгівлею та рекомендації щодо акцизної політики.

Вже під час першого пленарного засідання у понеділок всі сторони одноголосно підтримали Протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами, над яким працювали експерти із 76 країн протягом останніх двох років. Цей документ відтепер є частиною РКБТ та накладає певні зобов’язання на Україну в тому числі. Зокрема, документ досить чітко регламентує всі сфери контролю над торгівлею сигаретами, вимоги до документації, маркування, обліку продукції, незаконної торгівлі, відповідальність тощо.

Для України значення цього протоколу важко переоцінити, адже вже кілька років поспіль ми займаємо перше місце за обсягом контрабанди сигарет в Європу. Але потрібно зазначити, що виконання всіх умов та статей протоколу, як зазначають самі розробники документа, потребує значних ресурсів та, у випадку України, політичної волі. Тому не слід очікувати миттєвих змін у регуляції виробництва та продажу тютюнових виробів. Натомість у перспективі п’ять років цей документ виглядає потужним інструментом боротьби з незаконною торгівлею сигаретами та контрабандою.

Цікаво також, що значна частина протоколу регулює сферу та рівень участі тютюнової індустрії у цих процесах, оскільки саме тютюнова індустрія має також свій інтерес. Тому слід очікувати, що вже завтра вона пропонуватиме свою допомогу та бачення виконання протоколу. А в цьому криється ризик співпраці з індустрією. Згідно статті 5.3 РКБТ, а також згідно з законом України №3778, така співпраця є забороненою, оскільки комерційні пріоритети тютюнових кампаній ніколи не співпадають з інтересами громадського здоров’я.

Прикро, що вже під час вступної сесії із уст високопоставлених гостей Україна прозвучала в негативному контексті у зв’язку з блокуванням австралійського законодавства із введення стереотипних (простих, однокольорових) упаковок. Так, генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чан висловила обурення тому факту, що Україна активно виступає проти Австралії, і в той же час ратифікувала РКБТ та активно виконує умови цього документа. Нагадаємо, що 31 серпня, після 6 місяців переговорів, Україна все-таки подала судовий позов проти Австралії у Світову організацію торгівлі.

• Завдяки підвищенню ставок тютюнових акцизів у 2008 — 2011 роках державний бюджет України збільшив свої надходження на 12,9 мільярда гривень: 2007 року — на 2,4 мільярда гривень, а вже 2011 року — на 15,3 мільярда гривень.

• За даними Державної служби статистики, поширеність куріння серед осіб старших 12 років зменшилася з 25,6% 2008 року до 22,4% 2010 року, тобто на 3,3 відсоткових пункти, або на 13%.

• Утім, в Україні щороку втрати продуктивності внаслідок передчасної смертності, пов’язаної з курінням, становлять близько 3 мільярдів доларів США, або 3,6% ВВП.

Цього разу Україну представляє делегація з трьох осіб: двоє делегатів представляють Міністерство охорони здоров’я, один делегат представляє те саме Міністерство економіки, яке, з подачі тютюнової індустрії, і виступає проти Австралії.

Попри певні обмеження для офіційних делегатів щодо представлення позиції держави на пленарних засіданнях конференції зранку сьогодні Україна взяла слово. На превелике здивування виступаючою стала саме представник Міністерства економіки. Без погодження із іншими членами делегації вона офіційно заявила, що Україна непохитна у своїх претензіях до Австралії. Ці претензії жодним чином не стосуються свободи слова чи зазіхання на суверенні права австралійського уряду. Україна разом з Гондурасом виступають проти втручання ВООЗ та Конвенції у правила міжнародної торгівлі. Нагадаємо, що рівень торгівлі тютюновими виробами України з Австралією дорівнює нулю.

Чи мала повноваження представник Міністерства економіки представляти позицію української делегації як таку? Тим паче, що це не є частиною технічного завдання, яке регулює позицію офіційних делегатів України на цій Конференції. І як виглядає Міністерство охорони здоров’я України, яке має абсолютно іншу думку?

Україна знову засвідчила неспроможність вести обгрунтовану та стратегічну зовнішню політику. Цього разу така політика ведеться виключно в інтересах транснаціональних тютюнових компаній, не в інтересах позитивного іміджу та побудови стратегічних партнерств. Такі вчинки ідуть у розріз із заявами Президента Януковича з високої трибуни ООН у Нью-Йорку рік тому про значні успіхи України у подоланні тютюнової епідемії та про пріоритетність антитютюнової політики для України. І правда: тільки 2012 року набирають чинності три антитютюнові закони, які й надалі знижуватимуть рівень куріння. Це закон про повну заборону тютюнової реклами та спонсорства (з 16 вересня), закон про запровадження кольорових графічних попереджень на пачках сигарет (з 4 жовтня) та закон про обмеження куріння в громадських місцях (з 16 грудня). Але це всередині країни.

На конференції також присутні спостерігачі від громадських організацій, які об’єдналися в Альянс виконання РКБТ. Кожного дня громадські активісти готують бюлетень Конференції. Остання сторінка бюлетеню присвячена відзначенню країн-чемпіонів та аутсайдерів в контролі над тютюном, згідно з заявами, які роблять офіційні делегації протягом пленарних засідань. Україна та Гондурас вже отримали антинагороду «Брудна попільничка». «Орхідею» отримали Австралія, Уругвай та Норвегія, які протягом останніх років піддаються судовим атакам тютюнових корпорацій за ефективну політику в контролі над тютюном.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Із 1 жовтня 2012 року виробники та імпортери не можуть поставляти до Австралії тютюнові пачки в старій упаковці, а продавці мають до 1 грудня 2012 року розпродати всі сигарети, які не відповідають новим вимогам. Адже 9 листопада 2011 року в Австралії було ухвалено закон, що забороняє використання торговельних марок і логотипів компаній в оформленні сигаретних пачок. Законодавчі зміни набрали чинності з грудня 2012 року. Згідно з ними, в Австралії цигарки всіх виробників продаватимуть в однакових пачках оливкового кольору, на яких обов’язковими будуть застереження про шкоду куріння. Водночас виробники не зможуть відображати свої кольори, марки й логотипи або мати відмінний від інших дизайн сигаретних пачок.

Міжнародні тютюнові компанії, як-от British American Tobacco, Britain’s Imperial Tobacco, Philip Morris і Japan Tobacco, намагалися через суд довести, що австралійський закон порушує їхні інтелектуальні права й є неконституційним. Утім, у серпні 2012 року Верховний суд Австралії відхилив позов тютюнових компаній з вимогою скасувати нове законодавство. Вищий суд Австралії вирішив, що закон про однакове пакування цигарок не суперечить конституції країни.

Україна «поскаржилась» СОТ на дії Австралії ще 11 листопада 2011 року. Адже вважає, що нові австралійські правила порушують угоду СОТ «Про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності». Уповноважений уряду України з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницькій від імені України надіслав запит до Світової організації торгівлі щодо консультацій стосовно запровадження Австралією простої (стереотипної) упаковки сигарет.

12 квітня в Женеві відбулися консультації з Австралією в рамках позову України в СОТ щодо австралійського закону про однакове пакування для всіх марок цигарок

31 серпня, після шести місяців переговорів, Україна все-таки подала судовий позов проти Австралії у Світову організацію торгівлі.

31 серпня на засіданні Органу врегулювання суперечок (ОВС) СОТ Україна зробила наступний крок у рамках позову до Австралії — зажадала скликання групи експертів.

28 вересня 2012 року на засіданні Бюро з подолання суперечок Світової організації торгівлі на повторну вимогу делегації України було вирішено створити комітет, який розгляне скаргу з вимогою скасувати ухвалене парламентом Австралії законодавство щодо упакування тютюнових виробів. Україна у своїй скарзі заявила, що ухвалений закон є дискримінаційним та створює «зайві перепони для торгівлі». Австралія висловила подив і незадоволення позицією України, тому що ця позиція суперечить тим законам, які нещодавно було ухвалено в Україні для реалізації положень Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), ратифікованої 2006 року. Ухвалені Австралією закони повністю відповідають рекомендаціям РКБТ і спрямовані на зменшення споживання тютюнових виробів та захист здоров’я людей. Австралія також нагадала, що ухвалені вимоги щодо упаковки тютюнових виробів стосуються як місцевих виробників, так і імпортерів з будь-якої країни, і тому не можуть вважатися дискримінаційними.

ДО ТЕМИ!

Півтора року тому на всесвітній конференції «Тютюн або Здоров’я» в Амстердамі економісти запропонували досить несподіване рішення. Шляхом доступних розрахунків вони довели, що економічно розвинені країни могли б купити всі тютюнові компанії і в перспективі припинити виробництво сигарет в усьому світі взагалі. За підрахунками експертів, вартість транснаціональних тютюнових гігантів становить приблизно 400 мільярдів доларів США. Економічна вигода, навіть якщо лише 1% курців планети відмовиться від куріння, сягне близько 22 мільярдів доларів США. Це тільки економія витрат на лікування та втрату працездатності. Кількість попереджених смертей оцінюють у 1,062 мільярда доларів!

 

Джерело: Газета “День”

Поділитися новиною:
Теги новини: