Безпечного куріння не існує: коли врегулюють електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання?

Разом з розвитком технологій на тютюновому ринку з’являються нові продукти електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи), які виробники просувають як продукти «зниженого ризику». На фоні скорочення поширеності куріння звичайних сигарет ці вироби набувають усе більшої популярності, зокрема, серед найвразливішої аудиторії підлітків та молоді. Таким чином куріння знову стає нормою, що становить неабиякі загрози для громадського здоров’я та благополуччя українців у цілому. У цій статті ми розповімо, якими є реальні ризики для здоров’я від вживання електронних пристроїв для куріння та як на їх продаж і рекламу реагує законодавство?

Одним з видів електронних пристроїв для куріння є електронні сигарети — портативні пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару. Електронні сигарети заправляються рідинами з нікотином або без,  до складу можуть входити також ароматизатори та барвники, які надають їм приємного смаку й запаху. Також поширеним різновидом електронних пристроїв для куріння є тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи) — портативні пристрої зі спеціальними тютюновими стіками, схожими на сигарети. Під час нагрівання виріб виділяє аерозоль, який і вдихає курець. На сьогодні в Україні ТВЕНи представлені двома основними брендами-конкурентами — IQOS (Philip Morris International) та Glo (British American Tobacco), які експортуються в Україну з-закордону. 

Попри схожість у використанні, електронні сигарети та ТВЕНи — це не одне й те ж. На відміну від електронних сигарет, рідини яких не завжди мають в складі нікотин, стіки ТВЕН завжди містять тютюн і, відповідно, нікотин.

 

Ризики вживання електронних пристроїв для куріння

Тютюнові компанії, які займаються виробництвом електронних пристроїв для куріння, позиціонують їх як продукти «зниженого ризику», мовляв, у рідинах та стіках значно менше шкідливих домішок, ніж у звичайних сигаретах. Проте чи дійсно електронні ґаджети для куріння становлять меншу загрозу?

Як демонструє звіт ВООЗ 2020 р., використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності. У той час аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Причина криється у складі рідин е-сигарет: більшість з них містить токсичні речовини. Нестача даних щодо наслідків довготривалого використання е-сигарет не дозволяє зробити чіткі прогнози. Проте цілком можливо, що їх постійне вживання сприятиме розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою. Варто зазначити, що у 2019 році у США із пошкодженням легень були госпіталізовані 2711 вейперів, із них 60 — померли.

Ситуація з  ТВЕНами трохи відрізняється: вони завжди містять тютюн, який за своєю суттю є токсичним і містить канцерогени. На сьогодні відсутні докази того, що ТВЕНи є менш шкідливими, ніж звичайні тютюнові вироби, дослідження вказують на те, що аерозолі ТВЕНів містять понад 50 канцерогенів, тобто майже стільки ж небезпечних сполук, що і звичайний сигаретний дим. А постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати розвитком проблем з дихальною системою, серцево-судинних хвороб та раку.  У зв’язку з цим ряд організацій громадської охорони здоров’я, в тому числі ВООЗ, вважають, що жоден з рівнів впливу аерозолю, що виділяється при курінні IQOS чи Glo, не є безпечним або прийнятним.

Зважаючи на вищесказане, вважати, що електронні пристрої для куріння можуть врятувати від тютюнової залежності — недоцільно. Переважна більшість досліджень, які говорять про зменшений рівень шкоди диму, що утворюється при курінні електронних пристроїв, у порівнянні зі звичайними сигаретами, були виконані на замовлення тютюнових корпорацій — тому їх результати викликають сумніви. Водночас у вересні 2020 року вчені з Гонконгу провели дослідження, яке довело, що ТВЕНи не є ефективним засобом відмови від куріння, а лише наражають користувачів на зайвий ризик внаслідок вдихання токсичних сполук. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я, Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США, Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями закликають не допускати початку куріння е-сигарет та ТВЕНів, а також не рекомендують вживати їх при відмові від куріння сигарет. 

 

Агресивний маркетинг електронних пристроїв для куріння та маніпуляції тютюнових компаній

На фоні глобального зменшення престижності куріння тютюнова індустрія не здається й знаходить нові шляхи, аби знову перетворити згубну залежність на тренд за допомогою креативних маніпулятивних підходів. Очевидно, що нові електронні ґаджети — не що інше, як спроба змінити сам концепт куріння, аби вивести його на новий рівень у контексті технічного прогресу. Саме тому маркетинг нових тютюнових продуктів є особливо агресивним — аби нав’язати людям нову парадигму куріння, тютюнові компанії в буквальному сенсі йдуть по головах, хитро оминаючи законодавчі норми. 

Як показали результати останніх досліджень, тютюнові компанії досить успішно просувають електронні пристрої для куріння серед юного покоління. Відповідно до Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD), проведеного у 2019 році, 7,4% опитаних віком 14-17 років мали досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну. Гіршою є ситуація з електронними сигаретами: їх вживав практично кожен п’ятий підліток. Так, згідно з Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну (GYTS) в Україні, проведеним у 2017 році серед школярів 13-15 років, 18,4% респондентів виявилися споживачами електронних сигарет. 

Найбільше від свавілля тютюнових корпорацій та агресивного маркетингу нових тютюнових продуктів страждає саме нове покоління українців. Адже тютюнова індустрія б’є точно в ціль по підлітках та молоді, яких залучити до куріння найпростіше: через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів. Чи можливо захистити наших дітей та молодь та послабити вплив тютюнової індустрії на законодавчому рівні?

 

 

Регулювання електронних пристроїв для куріння

Від моменту появи електронних сигарет та ТВЕНів на ринку України ці вироби, а також супутні товари — заправні контейнери та рідини для е-сигарет і стіки для IQOS чи Glo — не мали жодного обмежувального регулювання в українському законодавстві аж до 2020 року. Водночас Всесвітня організація охорони здоров’я не вважає е-сигарети безпечними, а Секретаріат Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну закликає сторони Конвенції законодавчо регулювати продаж та використання е-сигарет та ТВЕНів, їх рекламу і заборону куріння в громадських місцях нарівні з традиційними тютюновими виробами.

Довгий час єдиною згадкою про електронні сигарети в українському законодавстві була частина 2 ст. 13 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”: забороняється куріння електронних сигарет у ліфтах, на території закладів охорони здоров’я, дитячих майданчиках, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, транспорті, ресторанах, на зупинках маршруток тощо. 

Краща ситуація з акцизним оподаткуванням ТВЕН та рідин для електронних сигарет. Верховна Рада України ухвалила Закон № 466-IX, норми якого передбачають запровадження з 01 січня 2021 року оподаткування рідин для електронних сигарет (з нікотином та без) у розмірі 3 грн за 1 мл, а також підвищення ставок акцизного податку на ТВЕНи та сигарили. Так, Закон, зокрема, передбачає, що з 1 січня 2021 року, стіки для ТВЕНів, які наразі оподатковуються акцизом за 1 кг тютюну, будуть оподатковуватися на рівні мінімального акцизного податку на 1000 сигарет. Один стік містить 0,3 грама тютюну, тому наразі за пачку з 20 стіків (ціною 53 гривні) акциз становить  6,85 гривні (13%), а у 2021 році він має бути збільшений до 29,13 гривні. Надалі, до 2025 року, ставка акцизу на стіки має підвищуватися на 20% щорічно, як це передбачено і для сигарет.

 Звісно, ці нововведення до законодавства дадуть свій результат — підвищення акцизів на ТВЕНи та оподаткування е-сигарет призведе не тільки до збільшення надходження до бюджету, але і до скорочення споживання цієї смертельної продукції населенням України, у першу чергу, молоддю. Проте вплив збільшення акцизів має бути підсилений запровадженням нецінових ефективних заходів контролю над тютюном, аби захистити дітей та молодь від залучення до початку куріння. І саме такі зміни пропонує проєкт закону № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», розроблений депутатами Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Документ є комплексним, ґрунтується на передовому світовому досвіді боротьби з курінням та відповідає міжнародним стандартам, зокрема, Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Законопроєкт № 4358 направлений на зменшення привабливості й доступності тютюнових виробів та запобігання виникненню нікотинової залежності серед українців шляхом певних нововведень, серед яких, зокрема:

  • законодавче регулювання нових виробів для куріння — тютюнових пристроїв для електричного нагрівання та е-сигарет на рівні з класичними тютюновими виробами;
  • запровадження нових реалістичних медичних попереджень на упаковках тютюнових виробів;
  • заборона продажу тютюнових пристроїв для електричного нагрівання та е-сигарет молодим людям до 21 року;
  • заборона тютюнових виробів із ароматизаторами;
  • заборона реклами тютюнових виробів та інших пристроїв для куріння в точках продажів та в Інтернеті.

Серед інших норм, які пропонує антитютюновий законопроєкт, варто виділити такі, як заборона рекламної викладки тютюнових виробів у вітринах магазинів та розширення переліку громадських місць, вільних від куріння.

Прогресивний закон № 4358 в довгостроковій перспективі допоможе зберегти тисячі життів від передчасної смерті — при цьому реалізація його положень не потребує жодних витрат з Державного бюджету. А якщо законопроєкт буде ухвалено найближчим часом, то вже у 2022 році ми побачимо очевидний результат: діти, народжені в Україні за час роботи Верховної Ради 9-го скликання, не потраплять у пастку залежності від нікотину. 

Більшість українців підтримують подібні ініціативи: за результатами опитування КМІС, проведеного у 2020 році, 92% підтримують заборону продажу електронних сигарет неповнолітнім. Народні депутати також не залишаються осторонь: профільний Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування вистояв перед спробами впливу тютюнової індустрії та одноголосно підтримав законопроєкт №4358. 

Підтримай прагнення України виховати здорову націю і ти — пошир інформацію про законопроєкт у соціальних мережах та продемонструй чинній владі, що  українське суспільство готове до позитивних змін!

 

 

Поділитися новиною: