Минулого тижня президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер довго визначався, чи є Україна європейською країною, і вже вкотре наголосив на необхідності долати корупцію. У нашій державі корупція часто пов’язана з явищем лобізму – це коли фінансово-промислові групи чи корпорації обстоюють свої приватні інтереси, чинячи тиск на урядові структури. «Слідство.Інфо» викрило групу лобістів, яка руками українців захищає прибутки світової тютюнової галузі на глобальному рівні.
У 2011 році парламент Австралії ухвалює низку законів про запровадження стандартизованої упаковки сигарет. Пачка має бути однаковою для всіх тютюнових брендів і виробників – оливковий колір, великий застережний малюнок про шкоду куріння на 80% площі пачки, однаковий білий шрифт назви сигарет. Тютюнові корпорації намагаються оскаржити цей закон. Верховний Суд Австралії своїм рішенням відправляє тютюнових монстрів у глибокий нокаут.
«Для корпорацій упаковка – це останній засіб маркетингу, – каже керівник українського центру контролю над тютюном Андрій Скіпальський. – Часто говорять, що курці прив’язані до бренду, а стандартизована упаковка зводить бренд нанівець. Є наукові дослідження, що це ефективно+03.41 В Австралії щороку знижується поширеність куріння. На даний момент поширеність куріння в Австралії є чи не найнижчою в світі, тобто 12-15%».
Та програвши в Австралії бій, тютюнові корпорації ще здатні виграти війну. Для цього вони використовують свої широкі лобістські можливості. Перший удар по австралійській ініціативі завдає… Україна.
13 березня 2012 року Валерій П’ятницький, на той час урядовий уповноважений з питань Євроінтеграції, підписує запит на консультації в Світовій організації Торгівлі з оскарження австралійського дизайну упаковки. Мовляв, австралійці порушують вимоги низки міжнародних договорів. Запит П’ятницького переростає у спір, який триває в СОТ досі. На бік України стають такі країни, як Гондурас, Куба, Домініканська Республіка та Індонезія.
Австралія сподівається вирішити це питання, каже новопризначений посол цієї країни в Україні Даґ Траппетт.
– Я говорив з представниками української влади про це. Відтоді, як я прибув сюди, таких розмов було кілька. Наскільки я зрозумів, зараз це питання розглядається, аналізується. Аргументи австралійського уряду розглядають, і ми сподіваємось, що буде ухвалено рішення, яким Австралія буде задоволена.
Австралія належить до тих західних держав, що послідовно підтримують Україну в її боротьбі із сепаратизмом і надають Києву практичну підтримку, посилюючи економічні санкції проти Росії. Ще до прибуття в Україну Даґа Траппетта безпрецедентну претензію Києва до зеленого континенту хотів відкликати екс-міністр економічного розвитку та торгівлі Павло Шеремета, однак безуспішно.
– Я не розумів, який там український національний інтерес, я його не бачив, я бачив галузевий глобальний інтерес, всупереч українському інтересу. Якщо в глобальної галузі тютюнової є якісь питання – хай вони використовують ті країни, які справді експортують в Австралію. Ми не експортуємо в Австралію.
З юридичної точки зору в Світовій Організації Торгівлі Україна має повне право скаржитися на будь-яку іншу країну. Однак чому ми вступили в конфлікт саме з Австралією? Адже ми не експортуємо туди тютюнових виробів, а сам спір коштує скажені гроші! Навіщо він нам? Відповідь очевидна – Україна захищає не власні, а чужі інтереси. Причому на шкоду собі.
Колишній прем’єр-міністр Австралії Джулія Ґіллард у березні заявила британському виданню «Ґардіан», що ці спори в СОТ коштують її країні десятки мільйонів доларів. Де бере такі гроші Україна? У 2013-му у Міністерстві економічного розвитку стверджували, що юридичний супровід суперечки здійснюється силами фахівців міністерства, зокрема департаменту з СОТ та з питань торговельного захисту.
Однак 18 березня цього року на засіданні комітету Верховної ради у закордонних справах директор цього ж департаменту Світлана Зайцева озвучила нові факти.
– Захист скільки коштує для України?
– Ми співпрацюємо з асоціацією виробників, захист Україні не коштує нічого.
– Ви сказали, що цей процес оплачують фактично юристи асоціації виробників тютюну… тобто їхні юристи допомагають державі Україна судитися в так званому процесі суду з Австралією?
– Я не можу цього коментувати, тому що мені це невідомо.
– Вам невідомо, хто зараз офіційно стоїть на захисті України, хто готує, яка юридична компанія, якої тютюнової компанії допомагають Україні? Вам, як офіційному працівнику? А хто ж тоді подає від імені Мінекономіки в СОТ офіційні документи?
– Мінекономіки.
У свою чергу, українська асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн», в яку входять чотири найбільші гравці на вітчизняному ринку – «Філіп Морріс», «Брітіш Американ Тобакко», «Імперіал Тобакко», «Джей Ті інтернешнл компані Україна» у своїй відповіді на запит «Слідства.Інфо» заявила, що «асоціація «Укртютюн» ніколи не брала участі у фінансуванні ведення спору між Україною та Австралією прямо чи опосередковано. У тому числі не укладала угод і не оплачувала послуг щодо юридичного забезпечення ведення цього спору українською стороною». Хто каже правду?
На тому ж засіданні комітету ВР позицію Мінекономіки вперше публічно підтримало Міністерство Закордонних Справ в особі заступника міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль. Та про серйозну суперечку між країнами в СОТ урядовець високого рангу говорила, як про звичайнісінький тренінг.
– Це в принципі майданчик для отримання досвіду. Оскільки для України це все нове. Ми ніколи не приймали участь у процесах і тому використовувати можливість щодо набрання досвіду, отримання необхідних навичок для захисту своїх інтересів є доволі важливим.
Насправді спір з Австралією в СОТ не так дає Україні корисний досвід, як створює їй негативний імідж. Натомість для тютюнового велетня «Брітіш Американ Тобакко», на якого Олена Зеркаль працювала до свого призначення в МЗС, будучи старшим менеджером з корпоративних зв’язків ПрАТ «Тютюнова компанія В.А.Т.-Прилуки», він і справді вигідний.
Ми спробували прояснити позицію у сигаретній суперечці нового керівництва Міністерства економічного розвитку та торгівлі. Однак у «Слідства.Інфо» склалося враження, що закордонний реформатор Айварас Абрамавичюс чи то не в курсі спору, чи то не хоче говорити на цю тему.
– Сейчас Украина с Австралией проводит спор в СОТ из-за маркирования пачек сигарет?
– Смотрите, вот новый заместитель министра, торговый представитель как раз…
– А мы хотим у вас спросить, как у министра. Ми давали запрос и нам никто не ответил, ваше мнение об этом споре?
– Готовим ответ. Вопрос чувствительний, разберемся, вот как раз заместитель министра с этим разбирается.
Йдемо до нової заступниці міністра, на яку вказав її шеф. До речі, Наталія Микольська нині обіймає посаду торгового представника України, як колись Валерій П’ятницький за Павла Шеремети.
– Питання вивчається. Як тільки я його вивчу і ми до вас повернемось, і буде позиція моя, міністерства і позиція кабінету міністрів. + 07.16 Я два тижні на посаді і не готова коментувати по всіх питаннях, які у нас є.
Наталію Микольську і справді призначили лише 9 квітня і теоретично вона могла не знати деталей суперечки. Якби не одне «але». Вона була присутня на засіданні парламентського комітету 18 березня, де головною темою був процес Україна-Австралія. Кого вона там представляла?
– Всі запити і всі справи в СОТ підтримуються виробниками. Тут нічого страшного і нічого поганого нема. За кожною справою в СОТ стоїть бізнес інтерес.
Це – стаття Наталії Микольської у спеціалізованому юридичному виданні «Юридична газета», де вона висловлює свою позицію щодо даної суперечки як радник юридичної компанії «Саєнко Харенко»: «Для ініціювання спору достатньою є наявність виробництва товару в країні і експортного потенціалу. Україна відповідає зазначеним двом критеріям, тому її дії не порушують угод СОТ». Більше того, у позитивному ключі цитує ініціатора цього спору Валерія П’ятницького: «Як зазначив, Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький, «ми не хочемо їхати на підніжці або в тамбурі, ми хочемо їхати у вагоні, на своїй полиці, яка була б не менш затишною і комфортною, ніж в інших пасажирів». Звичайно, при цьому зважаючи на свій «дитячий вік», Україна діє не завжди «зграбно». Але ж дітям багато чого можна пробачити…» Як зазначено на сайті компанії «Саєнко Харенко», де з 2012 року працювала теперішній заступник Міністра економічного розвитку, «клієнтами фірми у сфері антимонопольного і конкурентного права є Japan Tobacco, Philip Morris». Та й у резюме Наталії Микольської, яке є на офіційному сайті Мінекономрозвитку, сказано, що «кандидат регулярно консультує транснаціональні корпорації та українські компанії з питань застосування правил СОТ в Україні. Має унікальний досвід представництва інтересів бізнесу в рамках процедури врегулювання спорів СОТ».
Чому тоді заступниця міністра Наталія Микольська була така нещира з журналістами?
«Ми відкриті до діалогу і ми транспарентні», – каже вона.
Сергій Касьянчук, який представляє Світовий конгрес українців, каже, що австралійський уряд готовий в такий складний для України час і надалі допомагати Києву в гуманітарній, військовій та фінансовій сферах. Єдиним проханням Австралії є відкликання безпрецедентної сигаретної претензії. За словами Касьянчука, питання вже вийшло на рівень Адміністрації Президента.
– Пообіцяли розібратися, ще раз переглянути це питання, хоча воно є вже задавнене і з плином часом проблему все важче і важче розв’язувати.
Дебютна суперечка України в СОТ кидає тінь на репутацію України як добропорядного союзника й партнера своїх справжніх друзів. Ми не дали прикурити австралійцям – швидше нас використали як сигарету, щоб напустити диму і потім викинути, як недопалок.
/Любомир Ференс, Слідство.Інфо