ВООЗ чи тютюнові компанії: хто говорить правду про електронні пристрої для куріння?

Що таке електронні пристрої для куріння та яка відмінність між електронними сигаретами та тютюновими виробами для нагрівання?

 

Звичайними сигаретами, що існують на ринку понад сто років, вже давно нікого не здивуєш. Інша річ пристрої для куріння, представлені електронними сигаретами та тютюновими виробами для нагрівання. Це відносно нові продукти, які поступово стають заміною «традиційних» тютюнових виробів та набувають все більшої популярності через агресивний маркетинг, спрямований на найвразливішу аудиторію — підлітків та молодь.

 

Якими бувають електронні пристрої для куріння? Перше, що спаде на думку кожному, — звісно ж, електронні сигарети, різновидом яких є вейпи. Це портативні пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару, яку вдихає курець. Майже всі рідини містять нікотин, а також ароматизатори та барвники, які надають їм приємного смаку й запаху. На українському ринку представлені електронні сигарети різних видів та моделей, одноразового та багаторазового використання, а також найрізноманітніші рідини для їх заправки. До речі, придбати їх в Інтернеті можуть навіть неповнолітні, обираючи з-поміж понад 1800 смаків — з ягодами, фруктами та навіть фісташковим морозивом, солодкою ватою або чизкейком.

 

 

Ще один поширений різновид електронних ґаджетів для куріння — тютюнові вироби для нагрівання. Так називають портативні пристрої зі спеціальними тютюновими стіками, схожими на сигарети. Завдяки нагріванню виробу виділяється аерозоль, який і вдихає курець. На сьогодні в Україні системи для нагрівання тютюну пропонують два основних бренди-конкуренти — усім відомі IQOS та Glo.

 

 

Важливо розуміти, що попри схожість у використанні, електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну — це не одне й те саме. На відміну від е-сигарет, рідини яких не завжди можуть мати в складі тютюн, стіки для тютюнових виробів для нагрівання містять тютюн і, відповідно, нікотин.

 

Ризики вживання електронних пристроїв для куріння

 

Тютюнові компанії, які займаються виробництвом електронних пристроїв для куріння, позиціонують ці вироби як продукти «зниженого ризику». Чому? Аргумент тютюновиків  простий — мовляв, у рідинах та стіках немає смол та значно менше шкідливих домішок, ніж у звичайних сигаретах. Проте чи дійсно електронні ґаджети для куріння становлять меншу загрозу?

 

Наукові дані не дозволяють стверджувати, що вживання будь-якого виду тютюнових виробів може бути безпечнішим для здоров’я, порівняно з іншими. Згідно із звітом ВООЗ 2020 р., використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності. У той час аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Причина криється у складі рідин е-сигарет: більшість з них містить токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід) тощо. Нестача даних щодо наслідків довготривалого використання е-сигарет не дозволяє зробити чіткі прогнози. Проте цілком можливо, що їх постійне вживання сприятиме розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою. Варто зазначити, що у 2019 році у США із пошкодженням легень були госпіталізовані 2711 вейперів, із них 60 — померли.

 

Те ж саме стосується і систем для нагрівання тютюну. На сьогодні немає перевіреної інформації про вплив цих виробів на організм людини, оскільки поки що неможливо оцінити, якої шкоди вони можуть завдати здоров’ю в довгостроковій перспективі. Однак  дослідження вказують на те, що аерозолі систем для нагрівання тютюну містять понад 50 канцерогенів, тобто майже стільки ж небезпечних сполук, що і звичайний сигаретний дим. А постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати розвитком проблем з дихальною системою, серцево-судинних хвороб та раку.  У зв’язку з цим ряд організацій громадської охорони здоров’я, в тому числі ВООЗ, вважають, що жоден з рівнів впливу аерозолю, що виділяється при курінні IQOS чи Glo, не є безпечним або прийнятним.

 

 

 

Чи є електронні пристрої для куріння засобами відмови від куріння?

 

Чи доцільно вважати, що електронні пристрої для куріння можуть врятувати від тютюнової залежності? Переважна більшість досліджень, які говорять про зменшений рівень шкідливих речовин у диму, що утворюється при курінні електронних сигарет чи тютюнових виробів для нагрівання, у порівнянні зі звичайними сигаретами, були виконані на замовлення тютюнових корпорацій — не дивно, що їх результати викликають сумніви. Водночас у вересні 2020 року вчені з Гонконгу провели дослідження, яке довело, що тютюнові вироби для нагрівання не є ефективним засобом відмови від куріння, а лише наражають користувачів на зайвий ризик внаслідок вдихання токсичних сполук. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я, Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів при Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США, Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями не рекомендують вживати електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання при відмові від куріння. 

Агресивний маркетинг

 

Проте тютюнова індустрія не зупиняється й на фоні глобального зменшення престижності куріння продовжує застосовувати креативні маніпулятивні підходи, щоб знову перетворити згубну залежність на світовий тренд. Як зазначає Роберт K. Джеклер, директор Стенфордської програми дослідження впливу тютюнової реклами, «оскільки звичайні сигарети стають менш популярними, тютюнова індустрія шукає способи відновити ринок. Ми не спостерігали такого типу маркетингу, як той, що Philip Morris (PMI) використовує для IQOS, з середини 20-го століття». Тож стає очевидним те, що нові електронні ґаджети — не що інше, як спроба змінити сам концепт куріння, аби вивести його на новий рівень у контексті технічного прогресу. Саме тому маркетинг нових тютюнових продуктів є особливо агресивним — аби нав’язати людям нову парадигму куріння, тютюнові компанії в буквальному сенсі йдуть по головах, хитро оминаючи законодавчі норми. 

 

Як показали результати останніх досліджень, тютюнові компанії досить успішно просувають тютюнові девайси серед юного покоління. Відповідно до Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD), проведеного у 2019 році, 7,4% опитаних віком 14-17 років мали досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну. Гіршою є ситуація з електронними сигаретами: їх вживав практично кожен п’ятий підліток. Так, згідно з Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну (GYTS) в Україні, проведеним у 2017 році серед школярів 13-15 років, 18,4% респондентів виявилися споживачами електронних сигарет. 

 

Молодим людям важливо усвідомлювати, що тютюнові вироби для нагрівання та електронні сигарети — це продуманий маркетинговий хід індустрії, покликаний залучити до куріння все більше юнаків та дівчат та виростити нове покоління тютюнозалежних. Аби не втрапити на підступний гачок тютюновиків, пам’ятайте, що їх головна мета — заробити якомога більше грошей. І аж ніяк не винайти безпечні замінники куріння.

 

Відсутність регулювання електронних пристроїв для куріння на законодавчому рівні

 

У чому секрет такого свавілля тютюнових корпорацій? Чому вони продовжують безкарно просувати свою вбивчу продукцію? Річ у тому, що нові пристрої для куріння в Україні ніяк не регулюються. Як було згадано раніше, тютюнові компанії шляхом різноманітних маніпуляцій обходять законодавство, щоб мати змогу вільно рекламувати свої товари. Внаслідок тютюнового лобізму  електронні пристрої для куріння не підлягають під дію чинного антитютюнового законодавства. Єдина норма, згадана у законах, — це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях. Натомість їхній маркетинг та продаж нічим не обмежені, і покупцями небезпечних товарів можуть стати навіть діти. Це призводить до стрімкого поширення тютюнових виробів для нагрівання та електронних сигарет насамперед серед молоді та толерування куріння у суспільстві. 

 

Представники громадянського суспільства та небайдужі законотворці об’єдналися заради спільної мети — побудови здорового суспільства та вільного від тютюну майбутнього. Тому було розроблено та зареєстровано комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, покликаний вберегти українську молодь від маніпулятивного впливу тютюнових компаній. Прийняття законопроєкту забезпечить заборону реклами електронних пристроїв для куріння та їх продажу неповнолітнім. Антитютюновий закон допоможе врятувати життя українців! Прояви активну громадянську позицію та підтримай зміни до антитютюнового законодавства репостом цієї статті на своїх сторінках у соціальних мережах.

 

Анастасія Бонковська – лідерка Молодіжного антитютюнового руху

Оксана Левицька – фахівець ГО «Життя»

Поділитися новиною: