Держкомстат допустив помилку при наданні інформації уряду щодо обсягу виробництва тютюнових виробів при підготовці Доповіді

У Доповіді про хід виконання Державного бюджету на 2009 р., яку Кабінет міністрів України подав до парламенту в рамках бюджетного процесу на наступний рік, серед факторів, які негативно впливають на стан надходжень до державного бюджету у січні–липні 2009 року вказано зниження обсягів виробництва окремих видів підакцизних товарів (за даними Держкомстату), зокрема, на тютюнові вироби –  на 40,8 відсотка.

Народний депутат України Валерій Коновалюк навіть прокоментував ці дані наступними словами: «Через невиправдане підвищення акцизів на тютюн дехто хотів поповнити бюджет. Але в підсумку реальні надходження будуть ще меншими, ніж при старих акцизних ставках».

Проте 11 вересня Асоціація «Укртютюн», повідомила, що тютюнові підприємства за 8 місяців цього року скоротили обсяги виробництва лише на 13,9%. За даними ДПА України, в січні-липні 2009 року виробництво тютюнових виробів склало 65,1 млрд. штук, тоді як в січні-липні 2008 року – 74,5 млрд. штук, тобто скоротилося на 12,6%.

Що стосується надходжень до бюджету від акцизів на тютюнові вироби, то в Доповіді про хід виконання Державного бюджету на 2009 р. зазначено наступне:

«Обсяг надходжень акцизного збору за звітний період становив 10426,2 млн. грн., що у 1,5 раза (або на 3,5 млрд. грн.) більше ніж за аналогічний період минулого року, рівень виконання річного плану становить 41,4 відсотка. До загального фонду державного бюджету за 7 місяців 2009 року надійшло 7016,5 млн. грн., що майже у 1,6 раза (або на 2,6 млрд. грн.) більше ніж за січень–липень 2008 року. Підвищення ставок акцизного збору на тютюн та тютюнові вироби з початку року привело до росту надходжень збору від зазначеної продукції у 2,5 раза (або на 2461,0 млн. грн.) та дало змогу у січні–липні 2009 року перевиконати планові показники із надходження акцизних зборів на 10,8 відсотка, або на 685,1 млн. гривень.

Надходження акцизного збору з вироблених в Україні товарів до загального фонду державного бюджету становили 6602,4 млн. грн., або 111,6 відсотка плану січня–липня, їх темп росту проти відповідного періоду минулого року дорівнював 157,3 відсотка.

Акцизні збори із ввезених на територію України товарів до загального фонду державного бюджету дорівнювали 414,0 млн. грн., а темп їх росту становив 187,2 відсотка. При цьому, зростання надходжень від збільшення ставок на тютюн майже повністю компенсувало недонадходження до загального фонду акцизних зборів із ввезених на територію України горілчаних виробів, пива та кузовів».

«Таким чином, завдяки підвищенню ставок акцизу на тютюнові вироби надходження в бюджет зросли в 2,5 рази при зменшенні виробництва на 13%, – говорить Ганна Гопко, координатор Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну». – Таке зменшення виробництва (яке обумовлено в першу чергу зменшенням споживання тютюнових виробів через їх подорожчання) було прогнозованим при плануванні надходжень від акцизного збору на тютюнові вироби і це ще раз доводить виправданість політики підвищення тютюнових акцизів».

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій та ініціатив

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною:
Теги новини: