Дякуємо, що не курите! 2013-й став роком значних успіхів у подоланні «тютюнової епідемії»!

2013 рік став роком контролю над виконанням «антитютюнових» законів, серед яких заборона реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів, звільнення приміщень кафе, барів та ресторанів від тютюнового диму, розміщення на пачках сигарет попереджувальних картинок. Активна співпраця громадських організацій – членів Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» з громадськістю та контролюючими органами, такими як Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів, принесли свій результат: виробництво сигарет за січень – листопад 2013 року становило 78,5 млрд. штук, що на 8,5 млрд. штук, або на 10% менше, ніж в січні – листопаді 2012 року. Зменшення споживання – один із найбільших досягнень в контролі над  тютюном. Також скорочення рівня поширеності тютюнокуріння стало одним із чинників зменшення смертності, яке спостерігається в Україні за останні кілька років.

Протягом 2013 року Центр громадянського представництва «Життя» та Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» провели декілька всеукраїнських громадських моніторингів виконання «антитютюнових» законів: ЗУ № 4844, який повністю забороняє куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства та ЗУ № 3778 – IV щодо повної заборони всіх видів реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів.

17 грудня цього року були оприлюднені результати останнього моніторингу виконання «бездимного закону» №4844, метою якого було оцінити його реальну «дієвість» рівно за рік після набуття чинності.  Протягом листопада 2013 року підготовлені волонтери та активісти Коаліції відвідали 886 закладів ресторанного господарства у Києві, найбільших містах Криму та у 12 – ти обласних центрах України.

Основні висновки моніторингу:

  1. Загальний рівень виконання закону залишається достатньо високим (у 90, 6%  промоніторених закладів жодного порушення не виявлено).
  2. Всього виявлено 9, 4% порушень: 55 порушень щодо куріння сигарет (6, 2% від загальної кількості) та 28 порушень  – куріння кальяну (3, 2% від загальної кількості).
  3. Найбільшими порушниками є бари та спеціалізовані заклади (клуби, більярдні) – 14% порушень із загальної кількості промоніторених закладів цієї категорії. Далі йдуть ресторани – 10%, найменшими порушниками є кафе – 7%.

Один із перших моніторингів виконання «бездимного» закону був проведений протягом січня 2013 року. Головний висновок здійснених тоді перевірок: закон повноцінно працює у 93% випадків, а порушення не носять систематичного характеру.

16 вересня 2013 року, до річниці дії іншого закону – № 3778 – IV щодо повної заборони реклами тютюнових виробів, оприлюднені результати моніторингу засвідчили 100% рівень виконання закону: торгові заклади не розміщують прямої реклами сигарет. На вітринах і у прикасових зонах відсутні плакати, постери із зображенням торгових марок та сигарет, не проводяться акції, пов’язані з тютюновими брендами. Разом з тим, зафіксовані певні види стимулювання продажів тютюнових виробів: наприклад, використання спеціального обладнання, «підсвітка» вітрин тощо. Моніторинг показав, що пряма реклама сигарет в точках торгівлі відсутня, проте тютюнові компанії використовують інші методи стимулювання збуту сигарет, які не чітко регулюються нормами закону № 3778 – IV.

Основні висновки моніторингу:

  1. 60 % торгових точок використовують спеціальні обладнання та дисплеї, викладки сигарет на яскравому фоні в рамках з «підсвіткою»;
  2. 18 % точок продажу мали, зокрема, яскраві наклейки з ціною, торгові аксесуари із зображенням тютюнових брендів, монетниці для решти на касі, тощо;
  3. у 4 % закладів торгівлі працювали промоутери та консультанти.

Цього року ВООЗ офіційно відзначила Україну як одну з країн – світових лідерів у боротьбі з «тютюновою епідемією»: спеціальні нагороди – сертифікати за підписом Генерального директора ВООЗ Маргарет Чен і медалі – отримали народні депутати Тетяна Бахтеєва та Леся Оробець.

Водночас, «слабкою ланкою» залишається державна політика щодо оподаткування тютюнових виробів. У 2013 році економісти, представники громадськості, світові та вітчизняні експерти не раз критикували чинну «тютюнову» акцизну політику  – з точки зору наповнення Державного бюджету та громадського здоров’я. Однак, не враховуючи застережень та пропозицій від громадськості, 19 грудня 2013 року парламент ухвалив закон № 3757, в якому не передбачено підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби. Чинна редакція Податкового кодексу передбачає, що з 1 січня 2014 року акциз на пачку сигарет з фільтром зросте на 34 копійки, що підвищить середню ціну сигарет лише на 4%. Таке підвищення не здатне ні суттєво наповнити дефіцитний бюджет 2014 року, ні сприяти зменшенню рівня споживання шкідливої для громадського здоров’я продукції.

«Антитютюнові» заходи, ініційовані громадськістю, завжди знаходять широку «соціальну» підтримку. «Ми дуже раді, що до «Маніфесту проти куріння» долучається все більше видатних особистостей, які популяризують моду на здоровий спосіб життя. Так, «обличчями» «антитютюнових» рекламних кампаній у 2013 року ставали і прості українці, і зірки – Наталія Могилевська та Марічка Падалко. Також дуже ефективною виявилась наша «стікерна» кампанія – разом з партнерами та всіма небайдужими людьми ми поширили містом близько трьох тисяч наліпок з нагадуванням про заборону курити на зупинках громадського транспорту, у вагонах потягів та у під’їздах житлових будинків», – зазначила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

Експерти зазначають, що після запровадження, починаючи з вересня 2012 року, комплексу заходів з контролю над тютюном, реалізація сигарет в Україні за 12 місяців (вересень 2012 – серпень 2013 рр.) скоротилася на 14 мільярдів штук або на 16%, проте з вересня 2013 року падіння ринку сигарет припинилося.

«Україна успішно реалізує більшість стратегій, запропонованих Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ) – і за останні роки наша країна за рівнем поширеності тютюнокуріння з 4 місця у світі перейшла на 22-ге, за 6 місяців поточного року рівень споживання сигарет знизився на 15%», – зазначив Андрій Скіпальський, керівник Центру «Життя».

Ще одним прикладом успішної дії комплексу «антитютюнових» законів є те, що в Україні вперше за кілька десятиліть стабілізувалися показники захворюваності та смертності від серцево-судинної патології. «Я хотів би особливо подякувати всім свідомим громадянам України. По-перше, тим хто курить, за те що вони не через страх покарання, а через повагу до інших людей, виходять на перекур з приміщень, де заборонено курити. Бо жодна влада не може примусити більшість людей діяти всупереч їх переконанням. А, по-друге, я хотів би подякувати всім некурцям, які навчилися ввічливо, але наполегливо відстоювати своє право на чисте повітря. Це є запорукою того, що українці здатні захистити своє право на краще життя», – підсумував Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Контактна особа:

Голуб Марія

координатор медіа-програм

Центру громадянського представництва «Життя»

050-902-09-38, (044) 279 68 83

smokefreeukraine@center-life.org   

Поділитися новиною: