Екс-міністр охорони здоров’я Микола Поліщук підтримує посилення антитютюнового законодавства для зменшення рівня хвороб серця

Напередодні Всесвітнього дня серця, відомий нейрохірург, голова Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» Микола Поліщук звернувся до депутатів із проханням підтримати та рекомендувати до прийняття в першому читанні проект закону № 2820 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну.

«Мета законопроекту – зменшення смертності від неінфекційних хвороб через зменшення вживання тютюнових виробів. Попередні законодавчі обмеження щодо вживання тютюну призвели до позитивної динаміки зменшення поширеності куріння на 18% з 2008 року. Відповідно знизилась і кількість випадків захворювань на хвороби системи кровообігу з 2008 по 2014 рр. на 23%[1]. Тому  я закликаю народних депутатів реалізувати економічно-ефективні заходи, які містяться в законопроекті, з метою зменшення споживання тютюнових виборів українцями», – зазначив Микола Поліщук.

За оцінками Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації охорони здоров’я в 2012 році від серцево-судинних захворювань померло 17,5 мільйона осіб, що склало 31% від усіх випадків смертей у світі[2]. Саме фактор куріння є другою після високого кров’яного тиску причиною виникнення цих захворювань[3].

Міжнародні організації говорять про необхідність у короткостроковій перспективі визначити й реалізувати пріоритетні та економічно ефективні заходи й політики, які націлені на основні фактори ризику неінфекційних захворювань, такі як: вживання тютюну, алкоголю, неправильне харчування та низька фізична активність. Законопроект № 2820 містить саме такі заходи й політики, які здатні продовжити тенденцію та зменшити тягар вживання тютюну в Україні.

«Останні нововведення щодо контролю над тютюном були запроваджені ще в 2012 році. Відповідно, деякі норми, які були ефективні три роки тому, зараз вже застарілі, мають певні недоліки, нові виклики й вимагають перегляду. Законопроект № 2820 пропонує нові прогресивні зміни, які відповідають кращим світовим практикам», – зауважив Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО “Життя”.

Зокрема, законопроектом передбачаються запровадження ряду заходів, які містяться у Рамковій Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, а саме в статтях 9, 10 та 11[4]. Законопроектом № 2820 пропонуються нові вимоги до маркування упаковки тютюнових виробів (нові графічні медичні попередження ЄС, які  будуть розміщені з обох сторін упаковки, а їхні розмір збільшиться з 50 до 65%), заборона на використання смакових добавок до тютюнових виробів, правила з регулювання курильних сумішей і електронних сигарет, правила звітності тютюнових корпорацій перед суспільством і заборона тютюнової реклами в Інтернеті. Всі ці заходи підтверджені чисельними науковими дослідженнями та є консенсусними рішеннями, прийнятими за основу країнами ЄС у формі Директиви ЄС/2014/40, обов’язкової до виконання з 16.05.2016 року в ЄС.

[1] http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2007/oz_rik/oz_u/zahvor_06_u.html

[2] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/ru/

[3] http://www.world-heart-federation.org/press/fact-sheets/tobacco-totally-avoidable-risk-factor-of-cvd/

[4] http://www.who.int/fctc/en/

Фото – http://ru.golos.ua/ 

Поділитися новиною: