Експерти з контролю над тютюном виступають за посилення антитютюнових ініціатив

Центр контролю над тютюном підтримує антитютюнові ініціативи Міністерства доходів і зборів України (Державної фіскальної служби) щодо жорсткіших правил видачі ліцензій на торгівлю алкоголем та тютюном та щодо можливості продажу цих товарів лише в точках продажу, площа яких є не меншою, аніж 50 кв.м.  На думку експертів, ці заходи посилять контроль над тютюном з боку держави через введення більш регламентованих правил для торгівлі тютюновими виробами.

«Заходи, які Міндоходів здійснює та планує реалізовувати в рамках детінізації алкогольного та тютюнового ринків є дотичними до сфери контролю над тютюном та можуть мати позитивний ефект через зменшення рівня вживання тютюну (та алкоголю). Ми підтримуємо ініціативу позбавляти ліцензій без права поновлення недобросовісних торговців, які, наприклад, торгують контрабандною чи контрафактною продукцією, або продають алкоголь і сигарети неповнолітнім, – зазначив Андрій Скіпальський, керівник Центр контролю над тютюном, експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – А якщо вдасться заборонити торгівлю сигаретами в кіосках та МАФах, то цей шкідливий товар ще й зникне з поля зору перехожих, а це може суттєво зменшити приток нових курців – переважно з числа дітей та підлітків».

Прикладом позитивних наслідків саме від заборони видимого розміщення сигаретних пачок на вітринах, зокрема, для «упередження» куріння серед підлітків, експерти вважають Ісландію. Ця країна запровадила заборону викладки тютюнових пачок у 2001 році. За даними європейського опитування ESPAD, у 1999 році курили (щонайменше раз на місяць) 28% ісландських підлітків, а в 2011 – 10%. Викладка сигарет на вітринах також заборонена в Англії, Ірландії, Норвегії, Канаді, Австралії та деяких штатах США, а з 1 липня цього року подібна норма почала діяти і в Росії.

В Україні вже понад рік діє закон № 3778 – IV щодо повної заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів, водночас, тютюнові корпорації свідомо зловживають недосконалістю норм чинного законодавства[1],  розміщуючи пачки сигарет, наприклад, на спеціальному фоні та разом з елементами, які привертають увагу. Центр контролю над тютюном у співпраці з Коаліцією «За вільну від тютюнового диму Україну» проводить моніторинги виконання закону № 3778 – IV, фіксує порушення та оприлюднює результати здійснених перевірок.[2]

Експерти з контролю над тютюном планують долучитись до обговорення ініційованих профільними відомствами змін до законодавства щоб разом з іншими зацікавленими сторонами – представниками влади, бізнес-асоціацій, підприємцями та активною громадськістю виробити найбільш оптимальну модель посилення контролю над тютюном та алкоголем, в тому числі і з точки зору громадського здоров’я.

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

Центр контролю над тютюном – це національний проект ГО «Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Мета Центру – сприяння зменшенню рівня поширеності куріння та споживання тютюнових виробів в Україні, і, як наслідок, скорочення смертності та полегшення тягаря хвороб, спричинених вживанням тютюнових виробів. Діяльність Центру спрямована на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення адвокаційної спроможності антитютюнових ініціатив.

[1] http://www.epravda.com.ua/publications/2014/07/4/473651/

[2] https://center-life.org/index.php?option=com_content&task=view&id=545&Itemid=32

Поділитися новиною: