Електронні сигарети – легальна отрута для дітей, на яку влада закриває очі

В Україні вільно продаються електронні сигарети та рідини для електронних сигарет зі смертельними дозами нікотину, без належних попереджень та маркування, без вікових обмежень та без будь-якого регулювання з боку держави.

Таким є висновок аналітичного звіту «Електронні сигарети: оцінка ситуації та потреб регулювання в Україні»підготовленого на замовлення Бюро ВООЗ в Україні.

За даними іншого дослідження – Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS 2017), 40,3% українських дітей пробували курити електронні сигарети, а 18,4% дітей у віці 13–15 років є курцями електронних сигарет. Із впевненістю можна говорити про значні ризики набуття нікотинової залежності дітьми через вживання е-сигарет та формування майбутнього покоління курців звичайних сигарет.

«Безумовними причинами зростання популярності електронних сигарет серед молоді є: (1) відсутність будь-якого регулювання цих продуктів з боку держави; (2) розвиток субкультури та модні тенденції куріння е-сигарет; (3) брак достовірної інформації про ризики, пов’язані зі вживанням е-сигарет; (4) поширення міфів про безпечність е-сигарет та їхню ефективність як засобів відмови від куріння» – йдеться у звіті.

Іншими висновками звіту є:

–          Електронні системи доставки нікотину (е-сигарети) продаються як «електрична апаратура» без вікових обмежень;

–          Рідини для е-сигарет продаються як «хімічна продукція» без вікових обмежень[1];

–          У законодавстві не існує вимог щодо відповідного маркування рідин для е-сигарет, а ті мінімальні вимоги у підзаконних актах для «хімічних речовин»не дотримуються виробниками та продавцями;

–          У роздрібному продажі місткість контейнерів з рідинами у 10 – 20 разів перевищує дозволені об’єми у країнах ЄС; це призводить до того, що контейнери містять смертельні дози нікотину для дітей та дорослих (при пероральному застосуванні);

–          Законодавство не містить жодних обмежень щодо маркетингу та реклами е-сигарет та рідин;

–          Законодавство України жодним чином не відповідає існуючим правилам щодо е-сигарет, які діють в ЄС та містяться в Директиві 2014/40/ЄС.

«В Україні існують усі підстави, технічні та політичні можливості негайно розпочати процес змін у законодавстві стосовно електронних сигарет та супутніх товарів. Україна підписала Угоду про Асоціацію з ЄС, частиною якої є зобов’язання у сфері громадського здоров’я, а саме — регулювання продажу і вживання тютюнових виробів та електронних сигарет. Уряд та парламент України мать доступ до всього арсеналу технічних знань з цього питання, відображених у Директиві 2014/40/ЄС та її супровідних документах», – йдеться у звіті Бюро ВООЗ в Україні.

МОЗ України ще у 2010 році акцентувало на потребі врегулювання питань виробництва, продажу і вживання е-сигарет та супутніх товарів, а нещодавно було опубліковано попередження про небезпеку е-сигарет. Натомість жодного реального кроку з боку уряду та парламенту зроблено не було. Уже три роки у ВРУ зареєстрований Проект Закону №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», яким пропонується врегулювати проблему доступності е-сигарет, згідно із Директивою 2014/40/ЄС та Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект підтриманий Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я, ВООЗ та МОЗ України.

Проте керівництво парламенту демонструє відсутність політичної волі та відповідальності щодо розгляду цього питання навіть у першому читанні,адже Голова Комітету з питань охорони здоров’я О. Богомолець піднімає це питання на кожній погоджувальній нараді.

На сьогодні відповідальність за те, що сотні тисяч дітей опинилися у пастці маркетингу та доступності наркотичних речовин, лежить на політиках, які бояться піти проти тютюнового лобі та запровадити нові стандарти захисту дітей від е-сигарет, які існують в ЄС.

Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну», спираючись на висновки цього та іншого досліджень, вкотре вимагає розглянути законопроект 2820 у першому читанні та зробити крок у напрямку імплементації правил ЄС у громадському здоров’ї.

Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор ГО «Життя»,

 +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, oksana@center-life.org.

[1] Додаток: приклади контейнерів з рідинами для е-сигарет та рекламою рідин

Поділитися новиною: