Громадськість та депутати закликали Голову ВР не допустити фальсифікацію законопроекту про заборону спонсорства та реклами тютюну

Сьогодні, 12 жовтня 2011 року в УНІАН відбулась прес-конференція, присвячена ситуації навколо законопроекту № 5164 щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажів тютюнових виробів, прийнятого Верховною Радою в цілому ще 22 вересня 2011 року.

Прийнятий парламентом законопроект 5164 досі не надійшов на підпис Президенту, оскільки вже через 10 днів після голосування, на етапі узгодження тексту Комітетом та юридичним управлінням Апарату ВРУ, з’явилася інформація про те, що остаточний текст сфальсифікований. Так наприклад, із проголосованого законопроекту зникли не лише норми про спонсорство, але і ряд інших важливих норм, відсутність яких змінює суть закону, яка, зокрема, відображена в його назві.
У зв’язку з ситуацією, що склалася після того, як парламентарі ухвалили законопроект 5164, небайдужі народні депутати та представники громадського сектору під час прес-конференції звернулися до Голови Верховної Ради Володимира Литвина з проханням унеможливити фальсифікацію тексту законопроекту щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажів тютюнових виробів.
В ході прес-конференції народний депутат Леся Оробець підкреслила: «Важливо, що фальсифікатори викреслили з уже проголосованого законопроекту ключові норми: заборону спонсорства (зі згадкою назв виробника) та реклами в пунктах продажу. Я про це письмово повідомила Голову Верховної Ради. Відповідно до законодавства, спікер має відновити текст, який було підтримано в залі, і направити законопроект на підпис Президенту в проголосованій народними депутатами редакції».
Директор Інституту медіа права Тарас Шевченко відзначив, що враховуючи наявність різних юридичних підходів до тлумачення результатів голосування у Верховній Раді щодо законопроекту про заборону реклами та спонсорства тютюну, надзвичайно важливо, щоб дискусія щодо цього та ухвалення рішень відбувалася максимально відкрито. «Ми маємо обґрунтовані побоювання, що закон буде відкоректований на користь тютюнової індустрії. Лише публічність в таких питаннях може змусити народних депутатів подумати про інтереси українського народу, а не про інтереси продавців сигарет», – зауважив Тарас Шевченко.

У свою чергу голова правління центру громадянського представництва «Життя» Андрій Скіпальський констатував: «Попри гучні промови з трибуни про важливість, європейськість та довгоочікуваність законопроекту, результати голосування по багатьом важливим поправкам виявилися не на користь громадськості. Більше того, двоякість застосування норм ЗУ «Про регламент», а також певна незрозумілість трактування стенограми, дозволили змінити закон в гіршу сторону та послабити заборони деяких видів реклами. Непрозорість процедур підготовки законів до підпису ставить під загрозу й інші громадські законодавчі ініціативи. Досі ми не отримали тексту проекту закону, який пішов на підпис Голові ВРУ».
«ВООЗ закликає Україну користуватися Рамковою конвенцією із боротьби проти тютюну, а саме ст.13, в якій сказано, що кожна її Сторона протягом 5 років після набуття чинності Конвенцією має ввести повну заборону на всю рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюнових виробів. Не включення цих норм в законодавство України значно послаблює дію законодавства у сфері обмеження тютюнового маркетингу і не може трактуватися як повна заборона реклами тютюну», – наголосила спеціаліст з питань неінфекційних захворювань бюро ВООЗ в Україні Наталія Король.

Див. Фото

Довідка.

Рамкова конвенція із боротьби проти тютюну (РКБТ) – це перший в історії міжнародний договір у сфері громадського здоров’я, розроблений та прийнятий під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я, і вже ратифікований 174-ма країнами світу.
Реклама тютюну вже заборонена в Україні на телебаченні та радіо, а також на зовнішніх рекламних носіях. Проте досі дозволена тютюнова реклама у мережі Інтернет, у магазинах та кіосках, дозволяється також проведення акцій-розіграшів, промоакцій на вулицях, спонсорство та стимулювання продажів сигарет.
Законопроект № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів було прийнято у першому читанні 2010 року 303 голосами народних депутатів. У 2006 році Україна ратифікувала обов’язковий до виконання міжнародний договір – Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ), який зобов’язує Україну до 4 вересня 2011 року повністю заборонити рекламу тютюнових виробів. Слід зазначити, що усі положення законопроекту №5164 розроблені відповідно до ст. 13 РКБТ.
За результатами дослідження Світового банку, повна заборона реклами тютюну скорочує куріння на 7%, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти.
70% громадян України виступають за повну заборону реклами тютюнових виробів («Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), оприлюднене ВООЗ 27 вересня 2010 р.).
Контактна особа

Юлія Солоха,
Координатор медіа програм “Регіонального центру громадянського
представництва “Життя” yulia@center-life.org

Моб.: 097 675 91 38

Поділитися новиною: