Інститут глобального контролю над тютюном оприлюднив перші результати міжнародного дослідження дизайну упаковки сигарет, в якому взяла участь і Україна

В Україні завершилося дослідження дизайну упаковки сигарет усіх наявних у продажу брендів, що проводив Центр громадянського представництва «Життя» на замовлення Інституту глобального контролю над тютюном при університеті Джона Хопкінса (США).

Цей дослідницький проект ставив за мету моніторинг виконання умов ратифікованої Україною 2006 року Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, а саме Статті № 11 щодо регулювання упаковки та маркування виробів тютюнової продукції. Окрім цього, дослідники проаналізували дизайн упаковки щодо її маркетингової привабливості.

Під час реалізації проекту учасники закупили більше ніж 350 різних видів сигарет у трьох містах України – Києві, Донецьку та Львові. Методологія передбачала закупку у трьох різних за соціально-економічним статусом частинах міст у 18 різних точках продажу сигарет – від супермаркету до кіоску, в кожному місті протягом серпня 2013 року.

Усі пачки були описані та сфотографовані у 8 проекціях, які відсьогодні можна побачити на сайті http://globaltobaccocontrol.org/tpackss/. Окрім упаковок з України на сайті зібрані колекції з близько 3000 упаковок із 13 країн, де спостерігається високий рівень куріння, серед яких Росія, Туреччина, Єгипет, Мексика та інші. Описова частина дослідження – ще у процесі підготовки.

Упаковка сигарет залишається останньою можливістю для тютюнових корпорацій рекламувати свій смертельний продукт. Середньостатистичний курець близько 7000 разів на рік дивиться на пачку коли виймає з неї сигарету. Відвідувачі супермаркетів, серед яких діти та підлітки,  наражаються рекламу сигарет через упаковку.

В Україні тютюновим кампаніям залишилося 50% упаковки для використання в маркетингових цілях. Нагадаємо, що з 4 жовтня 2012 року всі упаковки мають містити попереджувальний надпис на 50% площі передньої сторони та графічне кольорове попередження із наслідками хвороб від тютюнокуріння на 50% площі задньої сторони.

Водночас, на переконання експертів з ГО «Життя», українська упаковка сигарет залишається «привабливою» завдяки:

  • порівняно слабкими графічними попередженнями, які розміщуються тільки на одній – зворотній стороні пачки;
  • звабливому дизайну форми та кольору упаковки, а також додатковим привабливим  елементам, таким як стрази, узори, малюнки тощо;
  • використанню бокових сторін пачки та навіть внутрішньої частини для розміщення логотипу та привабливого дизайну.

«Подивіться самі і ви будете здивовані винахідливістю тютюнових корпорацій у справі залучення нових курців, особливо жінок та молоді. Під час дослідження я дійсно боявся, щоб мої колеги – дівчата не почали  курити після уважного огляду та відкривання привабливих яскравих пачок сигарет протягом довгого часу. Більше 350 різноманітних брендів та дизайнів свідчать про високу конкурентність ринку сигарет та жорстоку боротьбу за нових «клієнтів» – майбутніх рабів нікотину та годувальників продавців смерті», – зазначив координатор дослідження від Центру «Життя», керівник проекту «Україна без тютюнового диму» Андрій Скіпальський.

«Наступними ініціативами у боротьбі з поширеністю куріння буде ініціювання заборони виставляти упаковки сигарет на вітринах, заміна графічних попереджень на більш «страшні», тобто дієві, та запровадження їхньої ротації мінімум раз на два роки. Стратегічним завданням для України у цьому напрямку можна вважати запровадження однотипної (одного кольору) упаковки, 80% площі якої займає попередження. За таких умов сила бренду буде дорівнювати нулю і зникне оманлива привабливість сигарет», – вважає Ганна Гопко, експерт Секретаріату Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, спеціаліст з адвокації Центру «Життя».

Довідково: З 4 жовтня 2012 р. тютюнові компанії, відповідно до постанови КМУ № 306 від 19.01.12 р., почали маркувати всі упаковки з тютюновими виробами згідно з новими вимогами законодавства: 50% передньої частини пачки займає напис «Куріння вбиває», а 50% зворотного боку пачки – графічне зображення разом з попереджувальним надписом. Відповідно до Закону № 1512-VI від 11.06.2009 р., за  виробництво та введення в обіг на території України тютюнових виробів без медичних попереджень передбачається штраф від двох до двадцяти тисяч гривень.

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

Поділитися новиною:
Теги новини: