Комітет з питань охорони здоров’я рекомендував до першого читання законопроект про нове маркування сигарет та заборону смакових добавок

7-го жовтня 2015 р. відбулось засідання Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, на якому більшість народних депутатів проголосували «за» рішення рекомендувати розглянути в першому читанні законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

Цьому рішенню передували напружені дебати протягом 40-ка хвилин, під час яких представники тютюнової індустрії та їхні партнери намагалися не допустити позитивного рішення комітету.

Нагадаємо, що законопроект розроблений згідно Статей 9, 10, та 11 Рамкової Конвенції ВООЗ боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) та Директиви 2014/40/ЄС щодо тютюнової продукції. Законопроект запроваджує нові правила маркування упаковки сигарет шляхом розміщення графічних повідомлень європейського зразка, збільшення їх розміру до 65% та їх розміщення з обох сторін пачки, заборону на використання смакових добавок (полуничних, ванільних, яблучних на інших ароматизованих сигарет), регулювання виробництва та продажу електронних сигарет і курильних сумішей, та інші нецінові заходи зменшення попиту на тютюнові вироби.

8 із 10 депутатів комітету підтримали законопроект, 2 утрималися. Таким чином, можна стверджувати, що цей склад комітету діє відповідно до Статті 5.3 РКБТ ВООЗ, в якій говориться що під час розробки та здійснення політики охорони здоров’я Сторони діють таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості.

«Ми не можемо будь-які приватні інтереси тютюнових компаній підміняти здоров’ям людей. Оскільки ми не раз були свідками того, що тютюнові та алкогольні лобісти  намагаються якусь «економічну доцільність» підвести під смерть людей. Насправді тютюн у всьому світі визнаний найшкідливішим продуктом, який вживається», – підсумував дискусію народний депутат Олег Мусій, заступник голови комітету та співавтор законопроекту.

«Сьогодні відбулася невдала спроба «вбити» антитютюновий законопроект. Від опонентів звучали пропозиції про об’єднання з іншими ініціативами, відкликання на доопрацювання та шантаж нереалістичними термінами реалізації. Питання технічного характеру, в тому числі і відтермінування дії на 2 роки, можна розглянути як компроміс між першим та другим читаннями. Але відмовлятися від прогресивних норм ЄС та відкладати рішення на невизначений  термін було б безвідповідально», – зазначив Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя»

Нагадаємо, що 2820 отримав схвальну оцінку в листах від МОЗ України, Європейського регіонального бюро ВООЗ, Світового банку, Smoke Free Partnership (коаліція з понад 25 європейських організацій), Європейської мережі з попередження куріння (ENSP), коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» (об’єднує близько 50 організацій) та ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» (РПР) . Проект вищезазначеного закону був поданий 13 травня 2015 року народними депутатами Богомолець О., Гопко Г., Мусієм О., Унгуряном П., Корчинською О., та Луценком І.

Поділитися новиною: