Маркування сигарет за європейськими правилами: новий законопроект

Законопроект має наблизити українське антитютюнове законодавство до європейських норм  шляхом регулювання інгредієнтів, смакових добавок, запровадження нових вимог до маркування тютюнових виробів та повної заборони реклами тютюнових виробів у мережі Інтернет. Такі заходи дозволять підтримати тенденцію  зменшення поширеності куріння в Україні, зокрема серед молоді.

Ініціаторами законопроекту є народні депутати Богомолець О. В., Гопко Г. М., Мусій О. С., Унгурян П. Я., Корчинська О. А, Луценко І. В. і експерти Центру контролю над тютюном та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Законопроект розроблено відповідно до положень Глави 22 «Громадське здоров’я» Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а саме статті 428, де сказано: Україна поступово наближує своє законодавство та практику до принципів acquis ЄС, зокрема у сфері інфекційних хвороб, служб крові, трансплантації тканин і клітин, а також тютюнуМетою законопроекту є  адаптація законодавства України до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 3 квітня 2014 року «Про наближення законів, правил та адміністративних положень держав-членів, що стосуються виробництва, презентації та продажу тютюну та супутніх товарів і скасування Директиви 2001/37/ЄC» та Директиви №2003/33/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 травня 2003 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів про рекламу та спонсорство тютюнових виробів.

Концепцію законопроекту попередньо обговорили та представили експертному середовищу ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), експертам з розробки плану впровадження заходів громадського здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та департаменту МОЗ з громадського здоров’я.

Найбільш помітною новацією буде зміна зовнішнього виду пачок сигарет. Наразі в Україні на пачках друкується на одному боці однакове текстове попередження «Куріння вбиває», яке тютюнові виробники розміщують у нижній половині пачки. На іншому боці, і теж на нижній половині, друкується одне з 10 попереджень з малюнком. На вітринах кіосків всі пачки виставлені боком, на яких нема малюнків, а текстове попередження нерідко перекривається цінником або іншим чином, бо воно розташоване знизу. Після ухвалення законопроекту площа попереджень збільшиться з 50% до 65%, вони мають бути розташовані у верхній половині пачки і матимуть малюнки з обох боків.

«Останнім часом тютюнові корпорації стали розміщувати на ринку сигарети з особливим смаком, які стали занадто популярним серед молоді. Такий хід тютюнових корпорацій є надзвичайно продуманим кроком в боротьбі за кожного курця. Коли значна кількість людей вже почала усвідомлювати шкідливість куріння і всі ризики з ним пов’язані: збільшення захворюваності на рак губи, рак гортані, рак легенів, інфаркти, інсульти – тут виробники, які бояться втратити свої прибутки увімкнули механізм хамелеону – куриш цигарку, але наче і не цигарку, бо пахне вона зовсім інакше та має смак ніби фруктів, шоколаду тощо. І свою чергову дозу нікотину отримав, і сумління не мучить… А дітей – у яких природна реакція на дим цигарок в малому віці є негативною – новий запах навпаки приваблює: воно ж ніби й пахне добре і так цікаво. Смертельна боротьба продовжується…», – говорить Ольга Богомолець, Народний депутат України, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я.

Ольга Богомолець наголошує, що цим законопроектом запроваджується заборона на тютюнові вироби із додаванням смакових речовин та ароматизаторів, які створюють ілюзію зменшення шкідливості і підтримують тютюнову залежність. Нові обмеження дозволять зменшити привабливість куріння, особливо серед молоді. Така практика є міжнародною рекомендацією Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та новою вимогою європейського законодавства згідно з положеннями Директиви  2014/40/ЄС.

«Законопроектом пропонується, щоб зміни до українського законодавства відповідали всім вимогам Директиви 2014/40/ЄС. Дуже сподіваюся, що ухвалення цього законопроекту і підвищення вимог до вигляду упаковки не дозволить виробникам приховати правдиву інформацію про шкоду від тютюнокуріння та вбереже усіх, особливо молодь, від тютюнової залежності, яка знищує здоров’я», – коментує законопроект Олег Мусій, Народний депутат України, заступник голови комітету ВР з питань охорони здоров’я.

«Існує безліч наукових обґрунтувань того, що зменшення привабливості упаковки – це шлях до скорочення поширеності куріння. Такий спосіб, передусім, діє на молодь та підлітків, для яких елементи дизайну та бренду стають визначальними. Ми сподіваємося, що ці зміни в дизайні упаковки слугуватимуть фактором подальшого зниження рівня поширеності куріння», – говорить Ганна Гопко, Народний депутат України.

«Крім тютюнових виробів, на ринку України з’явилися так звані електронні сигарети і трав’яні вироби для куріння. На жаль, чинне законодавство ніяк не регулює ці вироби і тому люди, які їх купують, жодним чином не захищені. Законопроект запроваджує регулювання таких виробів у повній відповідності до вимог ЄС», – зазначає Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Документом також передбачаються зміни до Закону України «Про рекламу», зокрема пропонується повністю заборонити рекламу тютюнових виробів у мережі Інтернет.

«Імплементація законопроекту не передбачає жодних витрат з державного бюджету, всі витрати на запровадження змін до упакування та маркування тютюнових виробів мають нести тютюнові корпорації. Якщо ці корпорації не будуть намагатися загальмувати ухвалення законопроекту, у них буде достатньо часу для запровадження таких змін», – наголошує Андрій Скіпальський, експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

Прийняття законопроекту допоможе знизити рівень поширеності куріння, а також буде чітким сигналом для ЄС про готовність України виконувати всі положення Угоди про асоціацію.

Поділитися новиною: