Медики, педагоги та громадські активісти з регіонів України звернуться до депутатів Верховної Ради покласти край тютюновій пропаганді, повністю заборонивши рекламу смерті

15 вересня 2011 року у 7-ми обласних центрах України – Сімферополь, Суми, Донецьк, Черкаси, Ужгород, Хмельницький, Херсон – представники громадських організацій спільно із медиками, педагогами, представниками релігійних громад здійснять моніторинг-рейд пунктів продажу сигарет, «обліплених» тютюновою рекламою, після чого в кожному місті з 10:00 до 11:00 відбудуться прес-конференції.Мета рейду та прес-конференцій – закликати депутатів Верховної Ради повністю заборонити рекламу сигарет як одного із найефективніших заходів із скорочення та попередження куріння, особливо серед молоді.

На наступному тижні в період з 20-го по 23 вересня 2011 року народні депутати у Верховній Раді на пленарному засіданні мають розглянути законопроект №  5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів у другому читанні. Активісти звернуться до депутатів із вимогою не відкладати розгляд законопроекту на невідомий термін, як цього добиваються тютюнові лобісти.

Нагадаємо, що попередній моніторинг, здійснений у Києві навколо 10 столичних шкіл у різних районах міста у серпні 2011 року засвідчив, що у 100 % усіх точок, де продавалися сигарети, була розміщена і реклама. При цьому у 89 % випадків поруч із рекламою сигарет розміщувалися товари для дітей – цукерки, напої та іграшки. Нагадаємо, що напередодні 1-го вересня Асоціація керівників шкіл України уже звернулася до народних депутатів із проханням заборонити рекламу сигарет, зокрема, в місцях продажу.

Довідка.

Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ) – це перший в історії міжнародний договір у сфері громадського здоров’я, розроблений та прийнятий під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я, і вже ратифікований 174-ма країнами світу. Метою Конвенції проголошено “захист нинішнього і майбутнього поколінь від руйнівних наслідків для здоров’я людей, а також соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну і впливу тютюнового диму».

Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила Третій Звіт щодо глобальної тютюнової епідемії, згідно з яким Україна з 4 місця в світі за поширеністю куріння перемістилася на 29 місце. Цю тенденцію підтверджують і дані опитувань Державної служби статистики, які показали, що поширеність куріння серед осіб старших 12 років зменшилася з 25,6 % 2008 року до 22,4 % 2010 року, тобто на 3,2 відсоткових пункти, або майже на 13 %. Скорочення поширеності куріння стало одним з факторів зменшення смертності, яке спостерігається в Україні за останні кілька років

Реклама тютюну вже заборонена в Україні на телебаченні та радіо, а також на зовнішніх рекламних носіях. Проте досі дозволена тютюнова реклама у мережі Інтернет, у магазинах та кіосках, дозволяється також проведення акцій-розіграшів, промоакцій на вулицях, спонсорство та стимулювання продажів сигарет.

Законопроект № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів було прийнято у першому читанні 2010 року 303 голосами народних депутатів. У 2006 році Україна ратифікувала обов’язковий до виконання міжнародний договір – Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), який зобов’язує Україну до 4 вересня 2011 року повністю заборонити рекламу тютюнових виробів. Слід зазначити, що усі положення законопроекту № 5164 розроблені відповідно до ст. 13 РКБТ.

За результатами дослідження Світового банку, повна заборона реклами тютюну скорочує куріння на 7 %, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти. 70 % громадян України виступають за повну заборону реклами тютюнових виробів («Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), оприлюднене ВООЗ 27 вересня 2010 р.).

 

Контактна особа:

 

Юлія Солоха,

координатор медіа програм

регіонального центру громадянського представництва «Життя»

278 67 27

Тел.: 097-675-91-38

yulia@center-life.org

 

Борисяк Дар’я

Прес-центр Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

093 207 84 84

d.borysiak@krasni.com.ua

Поділитися новиною: