Онлайн-дискусія: Основні виклики тютюнової епідемії у світі та Україні 2021 та шляхи їх подолання. Як зберегти високий рівень проведення моніторингу споживання тютюну та профілактичних заходів

10 грудня відбулася онлайн-дискусія серед основних стейкхолдерів контролю над тютюном “Основні виклики тютюнової епідемії у світі та Україні 2021 та шляхи їх подолання. Як зберегти високий рівень проведення моніторингу споживання тютюну та профілактичних заходів”. Організатором події виступила ГО «Центр громадянського представництва «Життя» у співпраці з Бюро ВООЗ в Україні.

 

Мета дискусії – аналіз основних досягнень та викликів України у боротьбі з тютюновою епідемією за останні 2 роки, обговорення шляхів їх подолання та подальших планів для виконання комплексу заходів MPOWER (з акцентом на моніторинг споживання тютюну та профілактичних заходів).

 

На події було презентовано восьму Доповідь ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію. Відповідно до Доповіді Україна має найвищий рівень виконання стратегії “Моніторинг споживання тютюну”. Незалежні дослідження у сфері контролю над тютюном в Україні проводяться регулярно у тісній співпраці державних установ з дослідницькими установами, міжнародними експертними організаціями та громадським сектором, які були присутні на заході. 

 

Під час дискусії обговорено механізми збереження високого рівня проведення моніторингу споживання тютюну та профілактичних заходів наступного року та як досягти сталого фінансування подібних досліджень.

Учасники дискусії окреслили такі потреби у дослідженнях на наступні роки:

 

  •               регулярні незалежні комплексні репрезентативні дослідження щодо вживання тютюну (як серед дорослих, так і серед молоді);
  •         опитування щодо електронних сигарет та систем для нагрівання тютюну (вживання та ставлення як серед дорослих, так і серед молоді) ;
  •               оцінка реальних економічних втрат, яких зазнає Україна в результаті того, що населення вживає тютюнові вироби;
  •               розрахунки реальної вартості та вигоди від запровадження інтервенцій у сфері контролю над тютюном;
  •               моніторинг та оцінка заходів із боротьби з тютюном тощо (зокрема, оцінка інформаційних кампаній та тютюнових виробів в Україні) тощо. 

В рамках заходу проанонсовано, які саме дослідження щодо вживання тютюну плануються випустити в наступних роках, зокрема, це Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну у 2022 році та Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин у 2023 році. 

 

Гострим залишається потреба вирішення питання сталого державного фінансування досліджень щодо вживання тютюну та профілактичних заходів, тому обговорювалася необхідність адвокаційної роботи в цьому напрямку.

 

Учасники дискусії домовилися, що варто створити міжсекторальний майданчик для обговорення ситуації з моніторингом і зустрічатися орієнтовно 1 раз на квартал. Адже, результати досліджень є джерелом інформації про поточну ситуацію, прогрес у сфері контролю над тютюном, а також основою для прийняття політичних рішень.

 

Поділитися новиною: