Парламент Грузії зробив прорив у контролі над тютюном. Україна наступна?

5 вересня Голова комітету охорони здоров’я Грузії Акакій Зоідзе взяв участь у брифінгу на прес-поінті Верховної Ради України спільно із народним депутатом України Наталією Веселовою.

Акакій Зоідзе представив прогресивні законодавчі зміни у сфері контролю над тютюном, які були прийняті в Грузії у травні 2017 року в виконання Угоди про асоціацію з ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Так, парламент Грузії проголосував за такі зміни:

  • -заборону куріння у приміщеннях, окрім житлових та пенітенціарних установ;
  • -заборону всіх форм стимулювання продажу тютюну;
  • -запровадження стандартизованих пачок сигарет без брендів та із великими попередженнями про шкоду куріння;
  • -включення електронних сигарет у сферу дії антитютюнового законодавства;
  • -заборону розміщення тютюнових виробів у відкритих вітринах магазинів;
  • -заборону продажу тютюнових виробів через Інтернет та поштою.

Такі заходи допоможуть зменшити поширеність куріння в Грузії та попередити дитяче куріння.

В Україні також зареєстровані законопроекти, які передбачають запровадження європейських стандартів захисту українців від згубного впливу тютюну: Проект Закону №2820 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну  та Проект Закону №4030а про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму).

Законопроект №2820 передбачає збільшення графічних попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет,  заборону ароматизованих сигарет, звітність тютюнової індустрії про вміст виробів, регулювання електронних сигарет. У той же час законопроект №4030а пропонує заборонити розміщувати сигарети у вітринах магазинів, збільшити кількість громадських місць, які стануть вільними від тютюнового диму, та запровадити механізм контролю за виконанням антитютюнового законодавства в закладах ресторанного господарства.

Ці законопроекти рекомендовані профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я до першого читання, проте вони вже більш як два роки не розглядаються депутатами у сесійній залі.

Наталія Веселова закликала своїх колег народних депутатів взяти приклад із Грузії та прийняти ефективні норми, які допоможуть зменшити поширеність дитячого куріння в Україні. Пані Веселова зазначила, що Україна має позитивний попередній досвід антитютюнової діяльності. Поширеність щоденного куріння в Україні впродовж 2010-2017 років зменшилась на 20%, відповідно до Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну. Попри ці позитивні зміни кількість курців в Україні досі є вражаючою  – 23%, понад 7 мільйонів наших громадян від 15 років щодня курять. Тому потрібно продовжувати зменшувати привабливість та доступність сигарет, у першу чергу серед молоді та дітей, приймаючі нові антитютюнові закони.

Поділитися новиною: