Півроку без тютюнового диму: заборона куріння в громадських місцях зменшила споживання сигарет в Україні і сприяла розвитку ресторанного бізнесу

Українці вже півроку живуть із бездимним законом. Рівно рік тому, 16 червня 2012 р. був підписаний Закон України № 4844 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», який набув чинності 16 грудня того ж року.

Одним з результатів дії цього закону стало те, що українці стали менше курити. Про це свідчать дані Держстату – у січні-квітні 2013 р. виробництво сигарет становило 91,2% від січня-квітня 2012 р., тобто на 8,8% менше. Реалізація сигарет у період грудень 2012 р. – квітень 2013 р. зменшилася на 2,5 мільярди сигарет, або на 10% від аналогічного періоду минулого року.

Про зменшення рівня споживання свідчать і звіти тютюнових корпорацій. Так, за даними першого квартального звіту за 2013 р. “Phillip Morris International INC.” ринок сигарет цього транснаціонального гіганта упав на 11,6% у порівнянні із 1-м кварталом 2012 р. Рік назад в той же період ринок тютюнових виробів демонстрував зростання на 5,6%.

Півроку тому бізнес лякали зменшенням прибутків та втратою клієнтів. Натомість практика показала зовсім інші результати, що черговий раз доводять аксіому: бездимні закони не мають негативного впливу на ресторанний бізнес.  «За ці півроку жоден ресторан чи бар України не заявив про те, що закрився через заборону куріння, хоча в такому конкурентному бізнесі певна кількість ресторанів за цей час закрилася, – каже Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном УІСД МОЗ. – За даними Держстату, з грудня 2012 року кожного місяця показники середньої зарплати та зайнятості у галузі гостинності мали кращу динаміку, ніж ці показники для економіки України в цілому».

Досвід України не є унікальним: ресторанний бізнес, звільняючись від тютюнового диму, отримував додатковий стимул для розвитку у кожній країні, де приймалися та виконувалися «бездимні закони». І причина для цього досить проста: в кожній країні некурці становлять більшість населення і вони починають частіше відвідувати ресторани, а курці швидко звикають до того, що для куріння треба виходити за межі приміщення. «Дані компанії «Ресторанний консалтинг», опубліковані тиждень тому, свідчать про те, що український ресторанний бізнес б’є рекорд по прибутковості та середньому терміну окупності. Крім того, на думку експертів, в подальшому зростатиме вітчизняний ринок, зокрема, велике майбутнє очікує кав’ярні та паби, які з часом повинні стати більш концептуальними і якісними. Це якраз і є яскравим свідченням того, що заборона куріння в кафе, барах, ресторанах не лише не завдала збитків ресторанному бізнесу, але очевидно сприяла залученню нових клієнтів, які не могли раніше відвідувати ці заклади, бо там курили», – зауважив Олег Оникієнко, голова Київської асоціації офіціантів.

Варто наголосити, що виконання бездимного закону залежить від активності некурців, які повинні захищати своє право на бездимне повітря. «Ми активно реагуємо на скарги громадян та проводимо перевірки. У м. Київ за перші 5 місяців дії закону ми перевірили близько 50 закладів. Варто зазначити, що ефективними є саме позапланові перевірки, тобто коли ми маємо звернення від клієнтів закладів. Наразі нами виявлено порушення у 25 закладах ресторанного господарства і, відповідно, на суб’єктів господарювання накладено штрафних санкцій на суму більше 140 тис. грн. Проблемним питанням залишається куріння кальянів. Оскільки на цю продукцію відсутня будь-яка нормативна дозвільна документація, що регулює її обіг, а шкода від куріння кальянів доведена ВООЗ та МОЗ, враховуючи вимоги Закону України «Про захист прав споживачів», продаж цієї продукції підлягає заборонені», – зауважив начальник Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві Антон Кляцький.

«Українці менше курять, а відповідно стають здоровішими. Це і  є головним результатом дії закону вже у перші місяці.  Безумовно, упав рівень ризику пасивного куріння українців, а особливо офіціантів та барменів. У День медичного працівника, думаю, це найкращий подарунок усій системі охорони здоров’я. Бездимні закони рятують життя!» – резюмував Андрій Скіпальський, керівник проекту «Україна без тютюнового диму», ГО «Життя».

Бездимний закон ще не став нормою життя, і ми час від часу стаємо світками порушень закону. Задля підтримки нових бездимних норм у суспільстві – що б українці не обкурювали один одного до проекту долучився художник Іван Семисюк – один з фундаторів стилю жлоб-арт. Він намалював серію робіт «Жлобокури», в якій зобразив порушників закону про бездимне повітря, які обкурюють інших у закладах громадського харчування, під’їздах будинків, на зупинках громадського транспорту, на дитячих майданчиках. Виставка цих малюнків пройде на Хрещатику. Можливо, хтось впізнає у цих малюнках себе і здригнувшись змінить свою поведінку. А решта людей просто посміхнеться на знак того, що Україна з посмішкою прощається з тютюновим димом… 

Поділитися новиною: