Ресторани без тютюнового диму: “Бездимний закон” закріпив нову соціальну норму

24 квітня 2014 року в прес-центрі інформаційного агентства «ЛІГАБізнесІнформ» відбувся круглий стіл на тему: «Ресторани без тютюнового диму: переваги, успіхи та виклики». Ресторатори, експерти, представники органів влади та громадськості обговорили результати, успіхи та юридичні аспекти виконання Закону України № 4844, а також основні досягнення дії «бездимного закону» з точки зору громадського здоров’я у 2013 р. Також учасники обговорили виклики, нові умови діяльності та актуальні потреби галузі.

Більш ніж за рік дії «бездимного закону», повна заборона куріння в приміщеннях кафе, барів та ресторанів для відвідувачів стала соціальною нормою, а для власників закладів – новим правилом ведення бізнесу. Про позитивний економічний ефект для ресторанного господарства свідчать дані Держстату: кількість ресторанів та закладів з надання послуг мобільного харчування на кінець 2013 р. становила 7402, тоді як у 2012 р. їх було 6251. Потреба підприємств ресторанної галузі у працівниках на кінець 2013 р. становила більш ніж 2240 осіб, проти 782 осіб у 2012 р. Попри складну економічну та соціальну ситуацію в країні, ресторатори не змінюють свого позитивного ставлення до «бездимного закону».

«Ресторанна галузь успішно адаптувалась до вимог закону: значно покращились стандарти обслуговування, велика кількість закладів тепер орієнтується на сімейний тип відпочинку, з’явилось «дитяче меню». Завдяки «бездимному закону» вже більше року відвідувачі та персонал закладів, особливо офіціанти та бармени, надійно захищені від шкідливих наслідків пасивного куріння. За останній рік в Україну «зайшло» багато міжнародних операторів – представників мереж швидкого харчування – отже, галузь стає ще більш конкурентною, – зауважив Олег Оникієнко, голова Київської Асоціації Офіціантів. – Звісно, існуючі зараз кризові явища – це виклик, але ми будемо його долати «європейськими підходами» – за рахунок нової цінової політики, впровадження антикризового менеджменту, а не за рахунок здоров’я працівників та відвідувачів».

«Ми від самого початку підтримували повну заборону куріння в ресторанах – і зараз, більш ніж за рік дії «бездимного закону», задоволені результатами. Ресторанна галузь є дуже конкурентною та динамічною – і наш заклад теж розвивається, з’явились нові напрямки та ідеї,  – зазначив Павло Гачковський, співвласник мережі ресторанів «Route 66». – Стосовно пропозицій до посилення антитютюнового законодавства: варто попрацювати як над вдосконаленням чинного закону, так і над виробленням правильної інформаційної кампанії, спрямованої на те, щоб куріння стало просто «не модним», на пропагування здорового способу життя».

Відвідувачі та власники ресторанів продемонстрували високий рівень взаємної поваги протягом всього часу дії закону. Всеукраїнський моніторинг Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», який охопив більш ніж 900 кафе, барів та ресторанів у грудні-листопаді 2013 року в Києві, Криму та у 12 – ти обласних центрах України показав, що 91% закладів дотримується закону. В той же час, нагальною проблемою ресторанної галузі залишається куріння кальянів та куріння у нічних клубах. Власники ресторанів не заробляють на продажу сигарет, але заробляють на продажу кальянів.

«Під час моніторингу волонтери виявили всього 83 порушення: 55 – куріння сигарет та 28 – куріння кальяну. Найбільшими порушниками закону є бари та спеціалізовані заклади (клуби, більярдні) – 14% від виявлених порушень, ресторани – 10%, кафе – 7%. Отже, «бездимний закон» виконується успішно, порушення не мають ознак системності. Водночас, проблемою залишається куріння в закладах класу «VIP» та кальяни»,  – зазначив Андрій Скіпальський, керівник проекту «Україна без тютюнового диму», голова правління Центру «Життя».

«Київ є найбільш розвинутим ринком ресторанної індустрії, а, відповідно – «лакмусовим папірцем» виконання закону. «Якість виконання законів про заборону куріння в закладах ресторанного господарства поліпшилася в 10 разів після введення повної заборони. Це підтверджується даними наших моніторингів: у 2011 році рівень порушень складав 79%, тоді як у 2013 – лише 8%, −  наголосив Тарас Шевченко, керівник проекту «Київ без тютюнового диму», директор Інституту Медіа Права. – Окремою проблемою залишаються кальянні, які продовжують порушувати закон, навіть сплачуючи штрафи в 10 тис. грн. Звертаємо увагу, що до таких порушників можуть бути застосовані штрафи і 100 тис. грн.., і 200 тис. грн. Справа в тому, що згідно з антимонопольним законодавством, це трактується як отримання неконкурентної переваги, а штраф передбачений у розмірі до 5% від річного обороту кальян-бару».

Важливим досягненням «бездимного закону» для сфери громадського здоров’я є не тільки те, що працівники та відвідувачі ресторанів вже більше року працюють і «обідають» в безпечних для здоров’я умовах. Результатом комплексу антитютюнових заходів є зменшення споживання тютюнових виробів, скорочення рівня поширеності тютюнокуріння, та виробництва сигарет – всі ці показники протягом 2013 р. стабільно знижувались: на кінець 2013 р. корпорації виробили сигарет приблизно на 10% менше, ніж за 2012 р. Загалом, за останні п’ять років (2008-2013рр.) кількість курців скоротилась з 10,1 до 8,1 млн. осіб, що стало одним із чинників стабілізації показників захворюваності та смертності від серцево-судинної патології в Україні.

«Досвід усіх країн, які ефективно запроваджували звільнення ресторанів та інших громадських місць від тютюнового диму свідчить про те, що це призводить до суттєвого скорочення захворюваності від серцево-судинних та респіраторних хвороб, – підсумував Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Дані опитувань та Держстату України показали, що частка людей, яка повідомила про наявність хронічних серцевих хвороб, у 2013 році скоротилася на 12% серед міського населення і на 3% серед сільського населення. В місті Києві первинна захворюваність на деякі респіраторні та серцеві хвороби скоротилася на 10-17%. Ці дані потребують ретельного аналізу, але вже зараз можна сказати, що «бездимний закон»  явно покращив стан здоров’я жителів України».

Контактна особа:

Марія Голуб

координатор медіа-програм

Центр громадянського представництва «Життя»

050-902-09-38, (044) 279 68 83

smokefreeukraine@center-life.org

Поділитися новиною: