Школи в Україні оточені рекламою тютюну – дослідження

Школи в Україні оточені безліччю точок продажу, де продають та рекламують тютюнові вироби. Такі висновки дослідження «Маленькі цілі тютюнових гігантів»[1], проведеного у 5 містах України.


[1] http://tobaccocontrol.org.ua/uploads/resource/file/153/5c0ac3dd2bb6f.pdf

Волонтери дослідили 192 торгові точки, розташовані в межах п’яти хвилин пішої ходи від 93 шкіл у Вінниці, Івано-Франківську, Полтаві, Сумах та Херсоні.

У Полтаві було перевірено 29 точок продажу у 5-ти хвилинній доступності навколо 17 шкіл. У 100% відвіданих магазинах продавалися сигарети. Моніторинг засвідчив, що 97% досліджених точок продажу використовують рекламну викладку сигарет з підсвіткою, 93% додатково застосовують різноманітні постери та панно, у 62% місць продажу розміщують тютюнові вироби на рівні очей дитини (1 метр або нижче), у 45% поряд із сигаретами викладають солодощі та іграшки. Ці технології є найпоширенішими інструментами тютюнових корпорацій для стимулювання продажу своєї продукції та залучення нових курців серед дітей.

Чому це небезпечно?

Згідно з дослідженням, яке проводилося у Каліфорнії рівень споживання тютюну серед старшокласників, учнів у районах з високою щільністю торгових точок, що реалізують сигарети, істотно вищий, ніж у їхніх однолітків, які навчаються в районах, де тютюн не продається[1]Діти і підлітки, які бачать яскраві вітрини з красивим дизайном сигаретних пачок, мають на 64%[2]більший ризик почати курити. 

Костянтин Іщейкін, народний депутат та співавтор законопроекту 4030а зазначив: «Тютюнові виробники полюють на наших дітей, щоб виростити собі нових клієнтів. Бо старі, зазвичай, не довго живуть. Спираючись на Керівні принципи Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну ми з колегами депутатами зареєстрували законопроект 4030а. Але у глобальному розумінні боротьба з тютюнокурінням – питання національної безпеки і турботи про громадське здоров’я. Сигарети у вітринах зараз розміщують з яскравим освітленням, у збільшених пачках, використовують привабливі кольори. На законодавчому рівні це не вважається рекламою, але стимулює продаж тютюну. Подібна «сіра» реклама підвищує ризик початку куріння серед дітей. Якщо ініціатива стане законом, магазини і кіоски будуть змушені прибрати викладки сигарет зі своїх вітрин. І на них більше не задивлятимуться діти».

В Україні ведеться агресивна кампанія рекламування тютюнових виробів в магазинах і кіосках, спрямована на дітей і підлітків. Це призводить до того, що куріння стає соціально прийнятним. Учні молодшої та середньої школи вкрай схильні піддаватися впливу реклами і просування тютюнових виробів.

«У точках продажу навколо полтавських шкіл застосовуються різноманітні маркетингові методи для збільшення продажу тютюну. Ми маємо подбати про те, щоб наші діти зростали в середовищі вільному від тютюнового диму та реклами сигарет. Важливо, щоб молодь не потрапляла на гачок тютюнових компаній, а дорослі мають бути прикладом», – наголошує Наталія Веселова, народний депутат України.

Дослідження, проведене Всесвітньою організацією охорони здоров’я вказує, що 63%[3] дітей віком від 13 до 15 років в Україні помічають рекламу тютюну або ж викладку сигарет і стимулювання продажів тютюнових виробів у магазинах, супермаркетах і кіосках.

Юрій Бублик, народний депутат України резюмував: «Молодь та діти – це наше майбутнє, нам необхідно берегти та захищати їхнє здоров’я. Куріння точно є тією звичкою, від якої варто відмовитися, а ще краще не починати. Ми як народні депутати повинні зробити все можливе на рівні законодавства, аби люди не потрапляли на гачок тютюнової залежності та були здоровими».

Основні результати моніторингу у 5 містах:

  • У 70,9% торгових точок, поблизу шкіл, сигарети розташовано на рівні очей дитини;
  • майже в 30% торгових точок тютюн розміщують поруч із солодощами та іграшками;
  • 72,4% магазинів продають ароматизовані сигарети з різними смаковими добавками;
  • найпоширеніша форма реклами тютюну в точках продажу – рекламні постери, які є в 64,3% відвіданих магазинів;
  • волонтери також відзначили такі способи просування тютюнової продукції, як подарунок за покупку, знижки, роздача сигарет, продаж спеціальних або лімітованих серій сигарет, а також присутність промоутерів у точці продажу.

Для захисту молоді, школярів та дітей від впливу маркетингових технологій тютюнової індустрії необхідно прийняти антитютюнові законопроекти №4030а та 2820. Норми законопроекту №4030а передбачають заборону рекламної викадки сигарет у вітринах магазинів, а також розширюють перелік вільних від тютюнового диму місць. Прийняття законопроекту №2820 звільнить Україну від сигарет з ароматизаторами, пачки сигарет на 65% їхньої поверхні будуть мати великі фото хвороб, електронні сигарети заборонять продавати дітям, індустрію зобов’яжуть звітуватись про вміст тютюнових виробів, рекламу тютюну в Інтернеті заборонять.

Для контактної інформації: Дмитро Купира, менеджер з адвокації ГО «Життя»,

(044) 234 93 20, dmytro.centerlife@gmail.com.

 

Для довідки: Big Tobacco Tiny Targets, або Маленькі цілі тютюнових гігантів – глобальне дослідження маркетингу тютюнових компаній, спрямованого на дітей і підлітків, проводилося більш ніж в 24 країнах світу. Дослідження показало, що тютюнові компанії використовують схожі тактики у всьому світі: масова реклама, просування дешевих і навіть безкоштовних тютюнових виробів, розміщення продукції в найбільш помітних місцях в точках продажу, продаж сигарет у вуличних кіосках поруч зі школами. У 2016 р. в Києві проводилося подібне дослідження[4].

http://tobaccocontrol.org.ua/news/shkoli-v-ukrayini-otochieni-rieklamoiu-tiutiunu-doslidzhiennia

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091743508002089

[2] https://www.slideshare.net/KyivSchoolofEconomics/ss-72853291

[3] https://drive.google.com/file/d/11VwQClaHl46rr85RviKsjynnvvEVP__1/view

[4] http://www.tobaccocontrol.org.ua/news/malien-ki-tsili-tiutiunovikh-ghighantiv-korporatsiyi-poliuiut-na-ditiei

Поділитися новиною: