Світ продовжує звільнятись від тютюнового диму: Туреччина подає приклад посилення антитютюнових законів

Останні тенденції в глобальній системі громадського здоров’я свідчать про незворотність процесів створення світового «бездимного середовища». Так, Міністерство охорони здоров’я Туреччини нещодавно анонсувало програму з контролю над тютюном, якою будуть встановлені додаткові обмеження на вживання тютюнових виробів в громадських місцях. Зокрема, йдеться про заборону курити на відкритих терасах кафе та ресторанів, дитячих майданчиках, на подвір’ях шкіл та мечетей. Анонсовані законодавчі зміни можуть набути чинності вже з 1 жовтня цього року.

Існуюче турецьке законодавство забороняє куріння тютюнових виробів в приміщеннях ресторанів і кафе, а тепер, відповідно до нових правил, курити буде заборонено ще і на відкритих терасах закладів ресторанного господарства, патіо, та в т. з. «чайних будиночках» і кальянних. Власникам доведеться облаштовувати окремо місця для курців та некурців. Також, з метою боротьби з незаконним продажем сигарет неповнолітнім, точки торгівлі тютюновими виробами будуть перевірятись частіше та ретельніше. Окремо планують запровадити заборону на торгівлю сигаретами в пунктах, що знаходяться в безпосередній близькості до навчальних закладів.

В Туреччині спостерігається значне зменшення поширеності куріння та покращення здоров’я від комплексних заходів антитютюнового характеру. Із впровадженням заборони куріння в закритих приміщеннях кафе, барів та ресторанів у 2009 р., повної заборони тютюнової реклами та підвищенням акцизів на сигарети, рівень поширеності куріння, згідно із Глобальним дослідженням щодо вживанням тютюну ВООЗ, знизився з 31% (16 мільйонів курців) у 2008 р. до 27% (14,8 мільйонів курців) у 2012 р. В той же час, рівень звернень громадян із серцевими нападами до швидкої медичної допомоги знизився на 22% у перші роки запровадження обмежень.

Варто зазначити, що в нашій країні ще з кінця 2012 р. діє закон № 4844, який повністю звільняє приміщення закладів ресторанного господарства від тютюнового диму. Центр «Життя» та Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» проводять щорічний всеукраїнський моніторинг виконання «бездимного закону» та оприлюднюють результати перевірок, які свідчать про високий рівень його виконання[1]. В Україні також була спроба заборонити куріння на відкритих майданчиках ресторанів, але експерти вважають цей крок передчасним.

«Наразі у цій сфері важливі заходи з ефективного контролю за дотриманням законодавства, особливо в закритих приміщеннях кафе, барів та ресторанів. Є потреба удосконалення існуючого законодавства навіть без розширення переліку місць, де заборонено курити. Зокрема, потрібно чітко визначити термін «приміщення закладу ресторанного господарства», встановити законом більш чіткі правила перевірок, спростити процедуру скарги до контролюючих органів, наприклад, через електронну систему скарг та інформування про порушення, скасувати десятиденне попередження суб’єктів господарювання про перевірку. Такі зміни посилять сферу захисту прав споживачів в цілому», – коментує Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

Центр контролю над тютюном – це національний проект ГО «Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Мета Центру – сприяння зменшенню рівня поширеності куріння та споживання тютюнових виробів в Україні, і, як наслідок, скорочення смертності та полегшення тягаря хвороб, спричинених вживанням тютюнових виробів. Діяльність Центру спрямована на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення адвокаційної спроможності антитютюнових ініціатив.

[1] https://center-life.org/index.php?option=com_content&task=view&id=635&Itemid=32

Поділитися новиною: